dôvod prečo psa s PP

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Poslaťod Kaca » 6. Okt 2007, 22:44

timanka,

clovek sa vela dozvie aj ked trosku cita ;). Inak, ak chces cistokrvneho psika, priklanam sa aj ja k psikovi s PP. Aby si nemala 4.5 kg civavu... Z mojich 5 psov maju PP iba dve fenky. Ostatni traja su iba zachraneni z ulice, ani do utulku nemuseli ;). Je medzi nimi krasna fena NO. Do tej krasnej feny NO islo prvy mesiac na to, ako ma adoptovala, vyse 10.000,- Sk. Ma DBK a zopar dalsich zdravotnych (geneticky prenasanych) problemov. U psa s PP by si sice za stena zaplatila viac, to sa Ti ale vrati na pripadnych poplatkoch za veterinara. Iste, nikde nie je napisane, ze aj psik s PP by nemohol ochoriet, nemoze ho zrazit auto atd, ale je to menej pravdepodobne (teda tie choroby, auto moze zrazit rovnako kazdeho) ako u psa bez PP. Ti moji traja zachranenci su u mna len preto, aby sa vratili do zivota a preto, ze bezo mna byu neboli prezili. A rovnako 5 maciek. Ale ak Ti mozem poradit, investuj radsej viac do psika s PP. A ked nie, tak daj sancu opustenemu psikovi z utulku... Ale pozor! U takehoto psika, ak si ho neberies ako stena, nevies, cim vsetkym presiel a ake budu jeho reakcie (moja tyrana fenka NO napriklad pohryzla moju tetu), takze psika z utulku by som skor videla pre skuseneho psickara. Ale to je vsetko len moj sukromny nazor ;)
Naposledy upravil Kaca dňa 7. Okt 2007, 8:58, celkovo upravené 1
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod timanka » 7. Okt 2007, 7:40

[b]Kaca :dík,tvoje slová boli príjemné,ja som bolo v podstate rozhodnutá pre psa s PP,a aj som sa rozhodla preň.Verím,že dobre som sa rozhodla.Dakujem.. :wink
timanka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 1. Okt 2007, 15:17

Poslaťod Kaca » 7. Okt 2007, 8:57

timanka píše:Verím,že dobre som sa rozhodla.Dakujem.. :wink

:) Daj potom vediet, ake plemeno a ako si dopadla ;)
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod timanka » 7. Okt 2007, 18:17

určite sa ozvem :wink:
timanka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 1. Okt 2007, 15:17

Poslaťod Nikka » 8. Okt 2007, 9:24

Emor. dobre si to napisal o uchovneni a PP vrhu u NO.
Podobne je to aj u ostatnych pracovnych psoch.

No a u spolocenskych je to samozrejme jednoduchsie, ze tam nepotrebujes ziadnu skusku. Tak sa naozaj velmi cudujem hlaskam, ze mam jorka, civavu, maltezaka... bez PP a rodicia sice PP mali, ale....
Tu naozaj nie je problem psa, ci suku uchovnit! Staci par vystav (neviem kolko presne) a predpokladam ze jedna z nich bude iste klubova alebo specialna vystava a bonitacia. Ta je aj u civav!
A nechapem, ked su civavy "drahe" preco teda radsej nemat steniatka s PP, ako bez PP. Ved sa to tym mnozitelom potom viacej oplati, nie? Je to tym, ze stenata bez PP su po rodicoch (vacsinou), ktori na bonitacii boli uznani, ako nechovni alebo maju nejake choroby (DBK, luxacia patelly)

Sonca myslim si, ze u civavy je zavazna chyba na vyradenie z chovu uz jej nestandardna hmotnost a vyska (vsetky plemena to maju dane). Ziadnych 20 druhov civav neexistuje :D To maju asi iba mnozitelia cenovo odstupnovane stence podla vacsej a mensej podobnosti na dane plemeno. Tak, ako neexistuju maxi a mini jorky. Vzdy je len jedno plemeno a tie prislusne jedince sa viacej. ci menej podobaju predpisanemu standardu. O to sa samozrejme snazi kazdy dobry chovatel a samozrejme, ze aj o dobre zdravie odchovov, o dobru povahu a aby som nezabudla aj o dobru socializaciu. Lebo, co sa u maleho steniatka zameska, to uz nikdy nedobehne doma jeho majitel! A pochybujem, ze nejaky mnozitel - chovatel sa doma svojim odchovom nejako venuje.
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Kaca » 8. Okt 2007, 10:05

Nikka píše:No a u spolocenskych je to samozrejme jednoduchsie, ze tam nepotrebujes ziadnu skusku.

U spolocenskych... no, niektori povazuju aj kokra za spolocenskeho psa (povodne lovecky sliedic), ale skusky (u anglicanov, americki su uz v inej kategorii) na uchovnenie sa vyzaduju dodnes. Niekde je to volnejsie (napr. Cechy), u nas este stale pomerne prisne. Aj ked s kokrom na polovacky nechodis, pokial ho chces uchovnit, skusky musis mat. To len na upresnenie ;). Mozno preto je u nas take male mnozstvo chovnych kokrov ( tento rok tusim iba 6 vrhov, ak som to stihla dobre odsledovat).
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod sonča » 8. Okt 2007, 11:08

oreganka"] - este tu taliansku star par krat nakryt dalsou ´tiezchovnou´a o 4-5 generacii je na svete usate cudo, v ktorom sa civavej krvi uz nikto nedoreze.........................
Oreganka,
prečítaj si niečo zo šľachtenia ruží, a budeš v obraze. A tak je to aj s tými čivavami. Alebo si prečítaj, ako sa vyvinul Jack Russell teriér, a tiež budeš v obraze. Alebo že by aj to bolo nejaké čudo? Prečo si ho potom ľudia kupujú za 15 tisíc.?????? a sú naňho pyšní?
sonča
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 10. Máj 2007, 12:36

Poslaťod Kaca » 8. Okt 2007, 11:32

sonca,

prepac, ale je trosku rozdiel medzi JRT a Tvojou civavou. JRT je uznavane plemeno, preto ho ludia kupuju za 15- a viac tisic. Tvoja civavka je Tvoja civavka. Nikto Ti ju neberie, je Tvoja, mas ju rada, aj ked je to obrovita forma (nehnevaj sa, ja poznam civavy kratkosrste a dlhosrste, ale nie male a velke), je to Tvoj psik, Tvoje rozhodnutie. My sa tu ale bavime o psoch s PP, uznavnymi FCI a SKJ. Pozri, ja mam tiez troch "bezpapierakov", pretoze uz zili, ked sa ku mne dostali, pretoze to boli tyrane, resp. postrelene psy a pretoze bezo mna by uz nezili. Ale NEKUPOVALA som ich. V tom je ten rozdiel. Ano, stoja ma viac, ako dve papierove feny, co mam. Pretoze maju fyzicke a v neposlednom rade aj psychicke (ti psi si presli peklom na zemi) problemy. Aj tak by som ich nedala prec za nic na svete. Bojim sa len doby, kedy tie fyzicke problemy budu takeho charakteru, ze uz nebude ina cesta ako posledna injekcia... u psa s PP by k tomu nemalo dojst (nehovorim ze NIKDY, ale pravdepodobnost je omnoho mensia, pretoze poznas minimalne 3 generacie dozadu a mozes si o nich nieco precitat, resp. sa na nich spytat). Ty si videla rodicov Tvojej civavky. Videla si aj ICH rodicov, starych a prastarych rodicov? Stavim sa, ze nie! A o tom to cele nahananie sa za papiermi je... Neber prosim moje slova v zlom, chcela som len, aby si si par veci uvedomila.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod sonča » 8. Okt 2007, 12:27

Kaca, a načo by som chcela vidieť ich starých rodičov? Do ich organizmu by som aj tak nevidela, a neodhalila ich choroby. Mne sa páčili, ako vyzerajú, vedela som, že zo šteniatka mi vyrastie výzorovo rovnaký psík, a nie ako keď si zoberiem šteniatko z útulku, a potom čakám, čo z toho vyrastie. Ako môj kamarát, ktorému útulkové šteňa rástlo rástlo, až dorástlo do výšky bradáča veľkého, z čím vôbec nerátal. Ja som len reagovala na niektoré príspevky, kde sa v podstate vysmievajú zo psov bez PP, že to radšej z útulku. Ja mám nádhernú čivavku, pochybujem, že by som sa k takej dopracovala v útulku. (bola som aj tam). Dalo mi dosť roboty, než som si ju našla, pretože som chcela čivavu kvôli peknému ksichtíku, že je krátkosrstá, a tie malinkaté som nechcela. Teraz majú na sídlisku JR teriéra na dlhých nohách, aj celkovo väčšieho, a je to taký istý JRT ako tie menšie, trošku krajší kvôli tej stavbe tela. Majú ho s PP. Asi záleží od toho, ako sa chce chovateľovi vybavovať papiere, lebo aj tento JRS nie je taký ako pôvodné. A tak je to aj s mojou čivavkou. Je krajšia ako psi s PP, a nebudem tu mať nadradené reči o psoch bez PP.
sonča
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 10. Máj 2007, 12:36

Poslaťod Kaca » 8. Okt 2007, 12:37

sonča píše:...načo by som chcela vidieť ich starých rodičov? Do ich organizmu by som aj tak nevidela, a neodhalila ich choroby...

Mas pravdu, nevidis do nich. Ale maju nejake posudky z vystav, nejake skusky (sluzobni a pracovni) a mozes sa na kazdeho konkretneho spytat...
Co sa tyka psikov z utulku, uz som pisala vyssie, ze z utulku by si mal zobrat psika ten, kto o nich uz nieco vie. Podla stavby tela stenata vies posudit, aky velky bude psik v dospelosti.
Myslim, ze zo psikov bez PP sa tu nik nevysmieva, ludia len poukazuju na mozne rizika. A na to, ze KUPOU takychto psikov prilievas na ohen mnozitelom - mozno ti od Tvojej civavky su fajn a staraju sa, poznam aj takych, ale su aj taki, ktori drzia zvierata naozaj v otrasnych podmienkach. Takze preto som aj ja hovorila o sanci pre psika z utulku, ktory uz na svete je. Ale ked stenata bez PP kupujes, nepriamo tym hovoris, ze podporujes aj svinstva (nehovorim ze LEN svinstva). V utulku sa k peknemu cistokrvnemu psovi dopracujes len tazko, to mas pravdu. Ale je kopa krizencov, ktori vedia byt velmi, velmi vdacni...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod daga » 8. Okt 2007, 14:08

sonča píše: Teraz majú na sídlisku JR teriéra na dlhých nohách, aj celkovo väčšieho, a je to taký istý JRT ako tie menšie, trošku krajší kvôli tej stavbe tela. Majú ho s PP. Asi záleží od toho, ako sa chce chovateľovi vybavovať papiere, lebo aj tento JRS nie je taký ako pôvodné. A tak je to aj s mojou čivavkou. Je krajšia ako psi s PP, a nebudem tu mať nadradené reči o psoch bez PP.

JRT sú v niekoľkých varietách...aj "v dlhonohej" aj keď sa to volá trošku inak..nie je to Jack russel......
daga
 
Príspevky: 80
Registrovaný: 10. Sep 2007, 14:38

Poslaťod daga » 8. Okt 2007, 14:17

Inak ak by som kupovala psa, tak len s PP....doma mám psa z ulice a jedného bez PP, ktorému som tak zachránila život....ako ty, tiež si myslím, že je pekná, ale do budúcnosti skutočne neviem, čo môžem čakať...neviem nič o rodičoch, starých rodičov.....o množiteľoch viem svoje a tak podporovať takýto obchod nechcem......rozdiely v cene nie sú také výrazné, aby bolo nad čím uvažovať...a pri troche chcenia sa aj v útulku dajú nájsť "tzv" čistokrvné zvieratká, len to chce trpezlivosť....súhlasím s Kacou, ak vieš niečo o psoch, tak si aj pri krížencovi dokážeš odhadnúť veľkosť , keď dospeje....
daga
 
Príspevky: 80
Registrovaný: 10. Sep 2007, 14:38

Poslaťod oreganka » 8. Okt 2007, 15:14

sonca, specialne pre teba este raz a co najjednoduchsie:
Kazdy pes (bez ohladu na dokumenty) si zasluzi byt milovany - z toho prosteho dovodu, ze je to ziva bytost. Ale nie o tomto je tu teraz rec.
Psy dnesnej doby boli vyslachtene clovekom - trebars ako tie ruze, co spominas, s konkretnym zamerom - vyslachtit zviera na konkretny ucel (lovecky, pracovny, spolocensky etc.etc. ) Vysledkom tohto slachtenia su dnesne plemena - zakotvene, oficialne uznane. Zmysel chovatelstva je UDRZAT tieto plemena, cize chovat zvierata s typickymi vlastnostami plemena, exterierovo v ramci oficialne uznaneho standardu. Vies ty, co by sa stalo, ak by sa na toto vsetci chovatelia vykaslali ? .. za par desiatok rokov zmiznu vsetky plemena ! .... najskor tu budu krizenci (plemeno x plemeno) a potom uz len bastardici (krizenec x krizenec, krizenci krizencov ... ) - to bastardici netreba chapat hanlivo, aj to su zive tvory. Zaver: Cele prapovodne slachtenie psov a usilie mnohych gereracii by bolo zahodene do kosa.
Kupou psa s PP ziskas na strane jednej korektneho jedinca (predstavitela plemena) a na strane druhej podporujes chovatela, ktoreho snahou je udrzat existenciu daneho plemena so vsetkym, co k nemu patri ! a ver, ze je to skor o hobby, nez o peniazoch. Kupou psa bez PP ziskas (exterierovo, zdravotne, povahovo) diskutabilneho jedinca a podporujes ´tiezchovatelov´ - prznitelov plemien - ti najhorsi su z radov mnozitelov, pre ktorych je ´chov´ bohapusty biznis. Takze, ak nemame na PP, radsej zviera z utulku (pre menej skusenych je tam casto kopec vyhodenych a opustenych steniat, pre skusenych tam caka tvor, ktoreho clovek velmi trpko sklamal) a nepodporovat biznis niekomu, pre koho je pes tovar.
Ahoj.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod oreganka » 8. Okt 2007, 15:59

.... a este jedna vec, ktora ma suvis: Polozme si otazku, preco su v utulkoch tak zriedkavo (ak vobec) cistokrvne psy (rozumej psy s PP). Nebude to tym, ze korektny predstavitel plemena (PP) ma presne tie vlastnosti, pre ktore si ho clovek zaobstara, ergo nie je nasledne sklamany ? Nebudu tie tvory v utulkoch prave ti psici, pochadzajuci povodne od ´tiezchovatelov´, ved viete ti za ´dobru cenu´, ktori napokon nesplnili ocakavania proklamovaneho ´plemena´, pripadne ich nasledna neustale nutna veterinarna opatera pripravovala majitela pomaly o posledne gate ?? Ak sa nad tym zamyslime a zaklincujeme to ludskou nezodpovednostou, intoleranciou a degradovanim psa na vec, ktora nesplnila dla ocakavania svoj ucel, tak dospejeme k zaveru - ano, s velkou pravdepodobnostou je tam mnoho z nich.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Kaca » 8. Okt 2007, 16:05

oreganka,
absolutny suhlas. Este jedna vec: moze sa stat aj skusenemu chovatelovi (poznam jeden taky pripad), ze neustrazi psa a pes este pred uchovnenim nakryje chovnu fenu. Teda obidvaja rodicia maju PP ale stenata PP nedostanu. Konkretne tento chovatel steniatka z tohto spojenia hoci ide o velmi kvalitnych rodicov ROZDAL! Pretoze vedel, ze sa stalo to, co sa stat nemalo a spojenie nebolo (z hladiska farby) v poriadku. Vsetci, co si steniatka zobrali, vedeli, preco ich dostavaju a maju ich doma ako maznacikov a kamaratov. Takze moze sa stat aj takato vec, ze rodicia su s PP a steniatka bez. Ale tu ide o neustrazenie (ktore by sa vsak chovatelovi nemalo stat) pri harani feny. Ja osobne v kritickom obdobi vobec nepustam samca k fene, aj ked su obaja vnutri, riesim to tak, ze sa ani len nevidia. Iste, je to o nervoch (to kvilenie chudaka psa), ale inak to nejde, ak clovek chce nieco dosiahnut (a nehovorim o peniazoch).
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

PredchádzajúciĎalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron