York

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Poslaťod Danaka » 17. Apr 2008, 9:35

Veď o tom to všetko je. Rešpektovať to, že psy sú šelmy. Nepiplať sa nimi. Šteňatá neťahať hrobárovi z lopaty, ale dôstojne ich nechať umrieť. O to menej rozčarovaných majitľov šteniatok by bolo. Plemená by mali garantované povahy a zdravie. Ničíme psov prílišnou starostlivosťou a nevhodnou stravou. :(

Myslím, ža večšina prispievateľov trávi svoj život so psom vonku, či už výcvikom, hrami, prechádzkami, alebo únavnými výstavami. Tý menej lenivý stihnú aj navariť. :lol:
S krátkymi prechádzkami sa uspokoja len dôchodcovia. :!:
Psy nám uchmatli naše srdcia, naše domovy a naše peňaženky, nie nevyhnutne v tomto poradí...
Obrázok užívateľa
Danaka
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 21. Feb 2008, 19:12
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Eva K. » 17. Apr 2008, 10:41

Danaka píše:Veď o tom to všetko je. Rešpektovať to, že psy sú šelmy. Nepiplať sa nimi. Šteňatá neťahať hrobárovi z lopaty, ale dôstojne ich nechať umrieť. O to menej rozčarovaných majitľov šteniatok by bolo. Plemená by mali garantované povahy a zdravie. Ničíme psov prílišnou starostlivosťou a nevhodnou stravou. :(

Myslím, ža večšina prispievateľov trávi svoj život so psom vonku, či už výcvikom, hrami, prechádzkami, alebo únavnými výstavami. Tý menej lenivý stihnú aj navariť. :lol:
S krátkymi prechádzkami sa uspokoja len dôchodcovia. :!:

A hlavne podaktorí psov priam poľudšťujú. Keď vidím, že vonku je +10 stupňov a chudáci psi sú zabalení v svetríkoch od hlavy až po päty, je mi ich
ľúto.
Som už skoro v dôchodku, ale denne máme dlhé vychádzky pred prácou, po práci, okrem to 2x do týždňa cvičák, 2x do týždňa poľovný výcvik, podnikanie, výstavy so psom. Fenula je so mnou celý deň, aj v práci, keď je čas tak aj tam sa jej venujem.Pes má len varenú stravu.
Varím na 3 dni, to je cca 1/2 hodinka práce.Takže sa dá stihnúť, len treba chcieť a nájsť si čas.
Varím hlavne z toho dôvodu, že už som mala dvoch psov a obaja zomreli na rakovinu. Boli kŕmení granulami a nie lacnými.
E+E
Obrázok užívateľa
Eva K.
 
Príspevky: 120
Registrovaný: 12. Sep 2007, 12:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Silwuska » 17. Apr 2008, 10:58

Nikka sorrac, ale ako opoziciu stavat to, ze ked by si musela varit tak travis menej casu zo psom...to je troska odveci, kedze zhananie kvalitnych granul mne osobne zabere viac casu, ako priprava stravy na tyzden...

vybrat maso z mrazaka, cca 10 sekund...
uvarit cestovinu, cca 15 minut... (popritom sa venujem psovi)
nastruhat zeleninu, cca 2 minuty...
buchnut vajco, cca 5 sekund...

Fuha...chudak pes, asi ho riadne zanedbavam... :roll:

S tym piplanim steniatok kotre naozaj lezia hrobarovi na lopate mam rovnaky nazor aku Danaka...na vlastne oci som videla civu ktora bola posledna z vrhu, mala vahu asi takych 200 gramov, a v kuse, v kuse sa triasla...a to bola dospela...cely zivot ma zazivacie problemy, oslabenu imunitu a veci podobne...trapenie psa, aj majitela... :(
Obrázok užívateľa
Silwuska
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 12. Okt 2007, 10:41

Poslaťod Nikka » 17. Apr 2008, 11:05

Silwuska , to nie je ani tak hlavné u mňa kritérium, ale nie som ani o tom 100% presvedčená. Proste mne vyhovuje kŕmiť granulami a plus k tomu niečo a sem tam vára. Tak, ako tebe vyhovuje len vára.

A trošku sa len vári aj obávam, či budem vedieť dať psovi všetko, čo mu treba, to je všetko. Bo u nás v ZA som ani nevidela pekného psa, čo je kŕmený len várou. Ono, nie je to také jednoduché. Poväčšine sú to také malé tučniaky :lol:
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Danaka » 17. Apr 2008, 11:16

Prepáč Eva K. Nedomyslela som to. Mala som pred očami dôchodcov z môjho okolia a tý moc nedajú prechádzkam. Ale mala som si uvedomiť, že sú aj dôchodcovia, ktorý sa aktívne zapájajú do kynologického diania. :buried: :ahoj:
Psy nám uchmatli naše srdcia, naše domovy a naše peňaženky, nie nevyhnutne v tomto poradí...
Obrázok užívateľa
Danaka
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 21. Feb 2008, 19:12
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Nikka » 17. Apr 2008, 11:36

Danaka píše:Prepáč Eva K. Nedomyslela som to. Mala som pred očami dôchodcov z môjho okolia a tý moc nedajú prechádzkam. Ale mala som si uvedomiť, že sú aj dôchodcovia, ktorý sa aktívne zapájajú do kynologického diania. :buried: :ahoj:


Presne, aj ja som myslela tých malých tučniakov hlavne takto nejako :buried:


Eva K.,takže super, ako sa má tvoja psica u teba dobre! My sme na tom podobne. Psi vylihujú, iba keď som v práci a keď sú tu so mnou, tak ani vtedy veľa toho nenaspia :lol:
Naposledy upravil Nikka dňa 17. Apr 2008, 13:24, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Eva K. » 17. Apr 2008, 11:37

Danaka píše:Prepáč Eva K. Nedomyslela som to. Mala som pred očami dôchodcov z môjho okolia a tý moc nedajú prechádzkam. Ale mala som si uvedomiť, že sú aj dôchodcovia, ktorý sa aktívne zapájajú do kynologického diania. :buried: :ahoj:

To je v pohode, ja som chcela len toľko povedať, že sa dá stihnúť veľa vecí, keď má človek chuť a naozaj je so svojim psom zžitý. :twisted:
E+E
Obrázok užívateľa
Eva K.
 
Príspevky: 120
Registrovaný: 12. Sep 2007, 12:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Eva K. » 17. Apr 2008, 11:43

Nikka píše:Silwuska , to nie je ani tak hlavné u mňa kritérium, ale nie som ani o tom 100% presvedčená. Proste mne vyhovuje kŕmiť granulami a plus k tomu niečo a sem tam vára. Tak, ako tebe vyhovuje len vára.

A trošku sa len vári aj obávam, či budem vedieť dať psovi všetko, čo mu treba, to je všetko. Bo u nás v ZA som ani nevidela pekného psa, čo je kŕmený len várou. Ono, nie je to také jednoduché. Poväčšine sú to také malé tučniaky :lol:

Tak to by som Ti dopriala vidieť moju fenu, žiaden tuk, jemne vidieť rebrá, len samý sval.
Čo sa týka živín, pokiaľ je strava pestrá, vôbec netreba pridávať žiadne vitamíny a minerály.
Konzultovala som to s 2-mi veterinármi, keď ju videli, jednoznačne povedali, nič nepridávať. A mohli by, veď vitamíny niečo stoja, tak prečo nemať tržbu?
E+E
Obrázok užívateľa
Eva K.
 
Príspevky: 120
Registrovaný: 12. Sep 2007, 12:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Danaka » 17. Apr 2008, 11:58

Bo u nás v ZA som ani nevidela pekného psa, čo je kŕmený len várou. Ono, nie je to také jednoduché. Poväčšine sú to také malé tučniaky[/list][/url][/quote]

No vidíš a ja mám pocit, že čo vidím psov na granuliach, že sú buď pretučnelý, alebo podvíživený.
No čo každý vidíme to svoje.
Psy nám uchmatli naše srdcia, naše domovy a naše peňaženky, nie nevyhnutne v tomto poradí...
Obrázok užívateľa
Danaka
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 21. Feb 2008, 19:12
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Tingri » 17. Apr 2008, 15:59

Tak ku každému niečo:
- načo teda vlastne psom "varíte", treba im hodiť surovú kosť, možno trochu surového mäsa a vybavené nie? Veď pes je šelma a kedy tým šelmám niekto varil?
- o hláškach niektorých účastníkov fóra radšej pomlčím, ale asi to je tu bežné a pritom sa oháňať tým koľko rokov sme v kynológii, a že nie sme malé deti, nie som tu dlho a pri tomto tempe už asi ani dlho nebudem....
- Danaka výstavy sú únavné možno z tvojho uhla pohľadu, čo takto spoločné stretnutie chovateľov, výmena názorov o plemene atď, atď....
- keď psovi nevarím, nie so LENIVÁ, keby som variť chcela, čas si na to určite nájdem, jednoduch tak nekŕmim a mimochodom moja prvá fenečka sa pri takejto životospráve dožila 15 rokov, nikde nie je napísané že musí zomrieť trebárs na rakovinu...
- k tomu poľudšťovaniu - takisto neuznávam tie rôzne oblečky, topánky a podobné blbosti...ale ísť s dlhosrstým psom v zime na dlhšiu prechádzku nehrozí, po pár metroch má na nohách a bruchu nalepeného toľko snehu, že neurobí ani krok. Ak chcem mať psy aj v zime aktívne, nosia kombinézu, teda podľa počasia...
- a ešte k tým šteniatkam, nikomu neprajem pocit, keď šteniatka umierajú...
Tingri
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 4. Mar 2008, 21:13
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Poslaťod ...repr^zent » 17. Apr 2008, 18:30

Umyselne som chvilu cusal, fajn, ze sa do diskusie zapojilo viacej ludi...
Budem reagovat, len na Tingri, hadam tym ostatnych neurazim. ;)

1)Preco ludia varia....Aj ked som neni zastancom vareneho, viem pochopit, ze ludia maju zo surovej stravy strach, koli parazitom, to sa tyka masa, kosti. Zeleninu je varit vyslovene vhodne, lebo traviace organy psa nie su prisposobene na travenie rastlinnej potravy, ako bylinozravce.
Dokonca aj prapredok vlk "varil" a to takym sposobom, ze mu navarila (natravila) rastlinnu cast potravy, ktoru potrebuje ku zdraviu ulovena korist.
Vlk prisiel k hotovemu, ked si pochutnal na vnutornostiach.
Dalsi dovod varit je preslachtenost a neprirodzena selekcia mladat, ale k tomu sa dostanem v poslednom bode.

2)Roky v kynologii... suhlasim. Toto nie je argument, tak ako o dobrom vetovi nesvedcia roky praxe, ale uspesnost liecby.

3)Vystavy... Ano, ja nechodim, ale po tvojom prispevku mam uz chrobaka v hlave, aj ked kruh s moji pitom nehrozi, skor si s niekym kecnut a vymenit skusenosi.

4)Krmenie granulami a rakovina.. Tiez nikde nie je napisane, ze ak fajcis umries 100% na rakovinu pluc. Ale clovek vymyslel taku vec, co sa vola statistika. Su to len hole fakty, cisla bez emocii a predsudkov a tie hovoria v neprospech granuli.
Dalsia vec je, ze tato statistika je znacne skreslena, lebo druhov granuli je more a krmit varenym moze znamenat aj krmit niecim, co je omnoho nevhodnejsie pre psa, ako kvalitne granule.
Osobne by som cloveku menej hlbaveho typu (tym sa nikoho nechcem dotknut), odporucil radsej kvalitne granule. Kto si trufa, ma pristup k informaciam a chut "badat", zmeni nazor na granule aj bez presviedcania... Ci nimi bude krmit nadalej, alebo zacne kombinovat, prip. ich uplne zrusi, je jeho osobna vec.
Ja krmim aj granulami, popri surovom a varenom z viacerych dovodov. Zatial si na 100% vylucit granule netrufam najma koli vyvazenosti potravy, stopovych prvkov, vitaminov atd... Ale som aj trochu lenivy. Nie varit, resp. pripravovat, mrazit porcie... Ale natlacit tu spustu informacii do hlavy, previest ich do praxe by bola uz hracka.
4)Poludstovanie... Ale ano, mame psikov, ktory by prezili vo volnej prirode mozno hodiny, dni, mesiace.... mame co sme mat chceli a ked uz sme si tych mazlickov vyslachtili, tak sa o nich aj treba postarat. Plati to aj opacne. Len idiot si vezme Kaukazaka do bytu, jedine, ze by tam chodil len prespavalt...

5)Ked steniatka umieraju... Liecit tych psikov, co mali ako steniatka radsej umriet boli ovela viac...
Ked si vzal clovek pravo vytvorit nove plemeno, tak musi mat aj zodpovednost spravit to spravne rozhodnutie, ked to bude nutne, ktorym tomu plemenu pomoze sa pozitivne vyvijat.
Jeden vypiplany kriplik v chove dokaze znehodnotit poctivu pracu chovatelov trvajucu generacie.
Tvrdo napisane, ale je to tak. Ze nieco nesplodi sa da zarucit len kastraciou a ta tema tu uz bola X krat rozoberana.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Tingri » 17. Apr 2008, 19:29

Ja viem prečo ľudia varia, zaujímala ma reakcia:-))) tiež som písala, že nekŕmim len granulami, ale nekŕmim ani surovým, presne pre to, čo si napísal parazity...
Na výstavy ťa možno ešte nalákam aj tým, že sa tam napríklad môžeš stretnúť aj s rozhodcom uznávaného formátu, myslím tým napríklad európsku výstavu, a takýto pokec tiež nie je na zahodenie a ani trochu ťa nezaujíma aj pohľad na tvojho psa v kruhu:-)))
Rakovina bola ako príklad a tiež štatistiku nemôžeš vždy brať ako bernú mincu...koho chlieb ješ, toho preferencie stúpajú! Ale viem, že je na nej aj kopec pravdy.
A tými šteniatkami som nemyslela zachraňovať alebo vypiplávať "chúdence" čo ledva živoria...jednoducho je to hrozný pocit. Na druhej strane nemôžeme chovať len na dokonalých jedincoch...to je zase len ako príklad.
Tingri
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 4. Mar 2008, 21:13
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Poslaťod Danaka » 17. Apr 2008, 21:41

Ach jaj. V podstate prečo mäso variť vystihol reprezent. Mať iný názor ako ty Tingri a si ukameňovaný?

hm fajn to čo ste s nikkou vyčítali druhým sami robíte.

Čo sa týka výstav - mám prvého výstavného psíka - a výstavy robím kôli chovnosti. tešila som sa na ne, ale som krapet sklamaná. Po skúškach a pretekoch sa mi vidia neskonale nudné. tri štyri hodiny sedíš a čakáš kým prebehneš 5 min v kruhu. Ano prínosom je, pokec s ľuďmi , ktorý sú na spoločnej nôtke. spoznáš aj iných nadšencov.

čo sa týka tvojej sučky, mala si to štastie a požila ti dlho. Ja som dvoch pochovala a neprajem ti to zažiť. Jeden na raka v troch rokoch a druhý s nádorom a epilepsiou v 14 rokoch. a čo najhoršie rozdiel medzi ich úmrtím bol necelé tri mesiace.:plac:

Ano oblečky. jelikoš mám malého psíka, v mrazoch nosí vestičku. Nie to mali ľudia a ja na mysli pri slove poludštovanie, ale ako už spomínala EvaK nonstop nosené oblečky, nepustenie psíka, k druhým psom a vlastne celkovú neznalosť spravania sa psa, mysliac si že myšlienkovíé pochody psa sú totožné s ľudskými.

A ešte k tým štendom. Tiež budem chovať, a pripravujem sa na to odteraz, ale treba mať na pamäti, čo ja vypiplem (rozumej udržím pri živote to štendo, ktoré by samo neprežilo) to môže priviesť k neskonalému žiaľu nového majiteľa. A je fakt, že nie každý chová dokonalých psíkov, ale je rozdiel pripustiť fenku, alebo psa, ktorý je chorľavý a ďenglavý a psíka ktorý je zdravý, len má nejakú tu chybičku v exteriéri.

A k tej lenivosti. Keď mi niekto tvrdí, že nevarí kôli:

Osobne nemám čas na to vyváranie (len niekedy), to by sme museli bývať s chlpáčmi oveľa menej vonku, keďže chceme postíhať všetky naše aktivity a cez víkendy - to je u nás absolútne nemožné, nie sme doma

tak k tomu len toto :smiech:
Psy nám uchmatli naše srdcia, naše domovy a naše peňaženky, nie nevyhnutne v tomto poradí...
Obrázok užívateľa
Danaka
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 21. Feb 2008, 19:12
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Tingri » 17. Apr 2008, 23:00

Toto som celkom nepochopila: "Mať iný názor ako ty Tingri a si ukameňovaný?"...ja nikomu názor neberiem a každý si prečítam bez toho aby som niekoho urážala, to som tým chcela povedať...A ten posledný repreho názor sa mi dokonca v mnohom aj páčil, to tiež nemám problém povedať...
A čo keby si si to čakanie na výstave nejako aktívne vyplnila, stačí len zapojiť fantáziu, čudovala by si sa aké veci sa dajú na výstavách robiť a hlavne vtedy ak je výstava vonku. Ale ak sa ti výstavy nepáčia, tak tam nechoď to je tiež len na tebe ani v tom ti názor neberiem, a keď ti psík stojí na stupienku víťazov je to veľmi príjemný pocit a aj odvedený kus práce.
:)
Tingri
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 4. Mar 2008, 21:13
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Poslaťod ...repr^zent » 18. Apr 2008, 2:57

Niekto sa na vystave citi fajn, ako napr. Tingri a niekomu to prostredie proste nesadne. Moze byt napr. menaj ukecany / spolocensky, tak sa na to vykaslite. :wink:
Co sa mna tyka, tiez davy nemusim, ale nad touto pozvankou od Nilsa uz zacinam tuho uvazovat. 8)
http://www.chovatelia.sk/forum/viewtopic.php?t=4020
Nepridete s hafanmi pokecat? :twisted:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron