rakovina semenníka?

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

rakovina semenníka?

Poslaťod offca » 4. Dec 2006, 11:23

Mám podozrenie na rakovinu semenníka u 6-ročného psa arg.dogy.
Jeden semenník je úplne v poriadku, ale druhý je mierne nesúmerný a dokonca je na nom jasne viditeľná malá, teraz už tvrdá hrčka.
Ked to bolo len v začiatkoch, prikláňala som sa k tomu, že to bude zrejme z ("dobre mierených") kusancov od nášho mladého psa. Dospelák tam mával častejšie aj malé ranky, chrasty a tak mierne zhrubnutú kožu. A vlastne som stále na pochybách a dúfam, že to bude len to.

A kedže mám so psom u veterinára dosť problémy, aj pri bežnom očkovaní ho držíme dvaja v rohu, chcem sa spýtať, čo všetko je pri vyšetrení treba podstúpiť. Zrejme bude potrebné RTG.. je možné aj pre vyšetrenie psa uspať?
A na záver by ma zaujímalo, aký (cca) obnos by som si mala vziať so sebou.

Vopred ďakujem
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 436
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 6. Dec 2006, 16:23

Každá zmena na semeníku sa musí odborne vyšetriť, nakoľko sa môže skutočne jednať o nádorové bujnenie. V prípade, že sa Váš pes nedá normálne vyšetriť, treba veterinára požiadať o sedáciu, prípadne narkózu, to ale musí zvážiť on sám.
Cena vyšetrenia sa odvíja od toho, aké vyšetrenie a akým postupom sa vykoná, preto Vám na túto otázku zodpovie vyšetrujúci lekár.
Pokiaľ sa nejedná o plemenného psa, bude zrejme rozumné rozmýšlať o kastrácii bez ohľadu na to, či sa jedná o nezhubné, alebo zhubné ochorenie.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod DKo » 7. Dec 2006, 9:02

Ak by bol postihnutý podozrivý semeník, s akou pravdepodobnostou je postihnutý i druhý, ktorý sa javí úplne v poriadku? S akou pravdepodobnosťou by bolo treba urobiť úplnu kastráciu, ktorá by s veľkou pravdepodobnosťou viedla k zmene povahy psa?
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 12. Dec 2006, 17:41

O pravdepodobnosti je zbytočné uvažovať, tu nejestvuje spoľahlivá predpoveď. Psa treba dať vyšetriť. Zmeny povahy sa netreba obávať, je to viac povera ako pravda. Povaha nesúvisí s kastráciou, tá sa skôr mení vekom, skúsenosťami a vplyvom prostredia.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Degeš » 2. Jan 2007, 10:23

Neviem či to nazvem semeniky..(gule-vajcia)..ale mojmu psovy pelemena Akitu-inu sa 2x do roka zapalujú,bolo mi poradené veterinarom mu na to dávať obklady so šalvie lekárskej a nasadit ochr.golier po 5dňoch tejto liečby mu to prejde ale o nejaký čas sa mu to vratí..
Degeš
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 24. Dec 2006, 9:00
Bydlisko: nutné

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 3. Jan 2007, 18:13

Dobry den, u vasho psa sa pravdepodobne jedna a sezonny alergicky zapal koze semennikov. V prvom rade by bolo treba odhalit pricinu, ktoru na zaklade Vasej anamnezy nevieme odhalit.
Bolo by vhodne pred zaciatkom alebo v pociatkoch priznakov podavat antialergicke masticky, ktore Vam doporuci veterinar.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Degeš » 3. Jan 2007, 20:26

Dakujem za radu,,
Degeš
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 24. Dec 2006, 9:00
Bydlisko: nutné


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 17 hostia

cron