od MVDr. Magdaléna Szabová » 27. Júl 2006, 10:46
Aj ked toto nie je poradňa, nemožem si odpustiť nereagova5 na tuto temu
V priebehu hárania dochádza v organizme k prevratným hormonálnym zmenám, ktoré sú síce len prechodné, ale môžu ovplyvniť správanie i zdravotný stav sučiek, pokiaľ tie nie sú určené k ďalšiemu chovu, teda nemávajú šteniatka.
Reprodukčné orgány sú fyziologicky určené na reprodukciu – teda rozmnožovanie. Pokiaľ nie sú takto využívané, dochádza zväčša k hormonálnym poruchám, ktoré vedú k chorobám, a tie nie len v mladosti, ale aj v starobe môžu byť také závažné, že ohrozia aj život.
Je štatisticky preukázané, že u včas kastrovaných sučiek nedochádza k ochoreniam vnútorných pohlavných orgánov – zápalu maternice, rakovine maternice a vaječníkov, k cystám na vaječníkoch a len v minimálnom počte prípadov sa u nich vyskytne nádorová choroba mliečnej žľazy. Kastrované /sterilizované/ sučky prestanú hárať, nedochádza u nich k hormonálnej zmene, ktorá veľmi často spôsobuje falošnú graviditu a tvorbu mlieka a v častých prípadoch prechodnú zmenu jej správania, kedy zostáva apatická, spavá, závislá na hračkách. Tvorba mlieka vedie neskôr k zákernej chorobe – zhubným nádorom mliečnej žľazy, ktorú si aj pozorný majiteľ môže všimnúť keď je už neskoro!
Mýtus o tom, že jeden vrh šteniatok, tzv. „zdravotný“ zabráni týmto problémom je skutočne len mýtus. Aj po viacerých vrhoch často dochádza k popísaným ochoreniam. Preto, pokiaľ nie je sučka určené na pravidelný chov, je opodstatnené a dôležité, aby bola sterilizovaná.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402