MVDr. Jana Freyová píše:Vysvetlenie môže byť rôzne, ale v zásade je to to isté. Kastrácia aj strerilizácia vedie k zabráneniu reprodukcie a to čo sa pri chirurgickom úkone vykoná sa medicínsky popisuje ináč. Všeobecne sa pod kastráciou rozumie odstránenie vaječníkov a pod sterilizáciou odstránenie vaječníkov a maternice.
Prosím???! Síce nemám titul MVDr, ale pár chabých vedomostí mám. Ospravedlňujem sa za narušenie veterinárnej poradne mojim vstupom, no nedalo mi nereagovať.
Podľa mňa je to takto: Pod pojmom kastrácia rozumieme odstránenie orgánov produkujúcich pohlavné hormóny, čo sú u psov/samcov semenníky a u sučiek vaječníky (v praxi najčastejšie - vaječníky, vajíčkovody a maternica, aby sa predišlo zápalom, t.j. ovariohysterektómia = úplná kastrácia. Odstránenie vaječníkov sa považuje za neúplnú kastráciu.). Pretože sa u samcov väčšinou chce potlačiť nie len schopnosť rozmnožovania, ale aj záujem o hárajúce fenky poprípade u sučiek háraniu, sú bežne kastrované nezávisle na pohlaví.
Sterilizáciou sa rozumie prerušenie vodiča reprodukčných buniek, čo sú v prípade samcov semenníkovody a sučiek vajíčkovody. Produkcia psích hormónov zostáva úplne rovnaká, fena teda ďalej hára a samec má naďalej záujem o fenky a môže ich kryť, resp. fenka bude nakrytá.
Pri sterilizácii teda fenka neotehotnie a pes nie je plodný. Sterilizácia však nezabraňuje chorobám vznikajúcich u sučiek a neznižuje riziko ich výskytu. Avšak v prípade sterilizácie môže byť fenka/pes naďalej plodný ak sa prerušenie vodiča reprodukčných buniek obnoví.
Sterilizácia je teda proces vratný, pes má naďalej záujem o fenky resp. fenka naďalej hára pričom sa neznižuje riziko vzniku zápalov, nádorov.
Kastrácia je proces nevratný, pes nemá záujem o hárajúce fenky resp. fenka nehára teda nemôže otehotnieť pričom sa zabraňuje vzniku nádorov a zápalov.
Alebo som to pochopila nesprávne????