Kňučanie a pocikanie od strachu.

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Kňučanie a pocikanie od strachu.

Poslaťod Lusilia » 2. Jún 2008, 12:34

Dobrý deň. Asi pre dvoma týždňami som si adoptovala fenku z útulku.Je úplne super užasná posluucha všade chodí za mnou..ale problém nastane ked idem do práce...keď s ňou doma niekto ostane tak kňučí len chvílu za mnou ale dá sa to vydržať ked ju zabavia..ale akonáhle odýdu všetci z bytu tak začne nariekať pociká sa od strachu (preto od strachu podla mňa lebo som s ňou tesne predtým bola vonku a cikala). A strašne škriabe na dvere..už nam oškrabala polovicu dverí..už si neviem rady ako ju naučiť že sa vrátim...neviete mi poradiť? Predpokladám že je to skôr strach z toho že je sama. a ked pridem domou a vidim že zasa oškrabala polku dveri dobre vie že spravila zle..lenže v minulosti bola týrana takže na nu nemožem moc kričať lebo zaleze od strachu pod stôl a cvrkne si a to jej len ukažem prstom na dvere a ticho sa spýtam čo to spravila.
Obrázok užívateľa
Lusilia
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20. Máj 2008, 10:07
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Poslaťod Silvia77 » 4. Jún 2008, 8:56

Ja by som na to isla postupne, nenehavala by som ju hned samu na velmi dlhe obdobie, najskor na par minut, neskor hodinku, a ked by vydrzala odmenila by som ju dobrotkou a velkou pochvalou, aby si zapamatala, ze sa nemusi bat, ze sa vratite a ze je v poriadku, ze moze zostat sama. Skuste ju napr. nechat samu vo vedlajsej miestnosti.
Silvia77
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 21. Máj 2008, 23:58

Poslaťod rea » 5. Jún 2008, 11:55

Lusilia určite fenku nijak netrestajte, na návyk samostatnosti treba ísť naozaj postupne. Fenka sa nevie vyrovnať s odlúčením od Vás, je dobré začať už pri tom, že chodí všade za Vami. Vy si to pravdepodobne vysvetľujete tak, že Vás má rada, čo je ale len časť pravdy, neustále úzkostlivé prenasledovanie majiteľa tiež nie je v poriadku. Pri odchode a príchode sa tvárte neutrálne, aj keď máte chuť sa s ňou lúčiť a vítať, neprikladajte týmto situáciám nijaký dôraz, lebo to bude robiť aj ona. Odchádzajte spočiatku cvične len na pár sekúnd, kľudne aj z miestnosti do miestnosti a trvajte na tom, aby Vás fenka neprenasledovala, netrestajte, ale vysvetľujte. Najväčším problémom býva to, ak sa strieda postupný nácvik samostatnosti s tým, že musíte naozaj odísť do práce. Striedanie nácviku s dlhodobejším ponechaním doma, aj keď Vám iné neostáva, býva najčastejšou príčinou neúspešného riešenia tohto problému. Ak škriabe na dvere, zabráňte jej v prístupe k nim. Vaše logické dôvody, že musíte odísť do práce, fenka nechápe a vyrovnáva sa s tým spôsobom, ktorý jej je najbližší. Ukážte jej , že je to bežná záležitosť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Lusilia » 5. Jún 2008, 13:52

Ked idem do inej miestnosti a zavriem dvere je to v poriadku čaká pekne pred dverami lahne si až kým neotvorim dvere..ani nekňuči nič len čaká...samozrejme že ju pochválim ale asi jej je jasné že som len v tej miestnosti a nemá sa prečo strachovať.. takže takáto terapia moc nezaberá...ale akonáhle vidí že sa otvaraju vchodové dvere a ona musí ostať do ma a nejde somnou tak je zmetená že prečo ostava doma ked ja idem preč..pekne jej poviem aby zostala a ukažem jej na dvere (kde je poškrabane) že nesmieš ona sklopi uši ( lebo vie že je to zle) pekne si lahne a čaka...kým čakam na výťah je to v poriadku...dokial nenastupim...potom počujem ako škriabe a kňučí až na treťom a to bývam na šiestom...v jednom časopise radili že neni dobre prisť skor lebo si bude mysleť že knučaním si vydobie to že pridem tak už neviem...inde zasa píšu že pes kňučí len kým neciti že som na blízku a potom prestane..to sa mi tiež nezda ked mi suseda povedala že ju počuje stale...
Obrázok užívateľa
Lusilia
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20. Máj 2008, 10:07
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Poslaťod rea » 5. Jún 2008, 14:08

Lusilia tých možnstí, ako reagovať, je viac. Niektorého psa je vhodné stopnúť, niektorého je lepšie si nevšímať, čo robiť v konkrétnom prípade, sa nedá bez toho, aby človek poznal psa a majiteľa, poradiť spoľahlivo. Stačí totiž, že majiteľ psa podvedome prejaví neistotu, obavu, nejaké výčitky svedomia, pes ich zachytí a tým sa dá vpodstate každá dobrá rada pokaziť.
To, že v druhej miestnosti je reakcia dobrá, môže znamenať aj to, že túto konkrétnu situáciu má fenka zvládnutú správne, ale nevie to preniesť do iných situácií, je to otázka stereotypu, ktorý je v týchto prípadoch nežiadúci.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Lusilia » 27. Jún 2008, 14:40

No skúšame všetko možné ďakujem za rady..ešte sa chcem opýtať (nezisťovala som to nejak špeciálne) či existuje nejaký sprej na ochranu nabytku ktorý odpudí psa natoľko že prestane mať o daný predmet záujem?
Obrázok užívateľa
Lusilia
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20. Máj 2008, 10:07
Bydlisko: Bratislava, Petržalka


Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron