Appenzeller

Tu si môžete písať jednotlivo o konkrétnych plemenách

Appenzeller

Poslaťod natali. » 18. Jún 2007, 13:53

Uvažujem nad kúpou apenzellera. S PP. Nemáte ho niekto?
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Poslaťod Nikka » 18. Jún 2007, 14:47

Ahoj, tak pred 3 mesiacmi som cvicila jednu sucku. A povahovo je super, temperamentna. Je to taky psik pre sportovo zalozenych ludi a nema s nicim problem. Nicoho sa neboji. Je to taka zlata chlpacka :D
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod natali. » 18. Jún 2007, 15:23

Dakujem, Nikka.
My máme rodinný dom, ale trochu menší dvor, tak 4á. Dúfam, že mu to bude stačiť... Teda, jej, lebo uvažujem nad sučkou.... 8)
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Poslaťod Nikka » 19. Jún 2007, 7:33

Ahojky,

myslim si, ze ten dvor je v pohode :wink: . Ak bude chodit na vychadzky, vylety... A aby som nezabudla, potrebuje aj vycvik. Predsa je to len pracovne plemeno. A ak sa s nou nechystas robit nejaky psy sport, tak aspon zakladna poslusnost. Ja som tu appenzellerku cvicila od 4 mesiacov a robi to velmi rada.
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod natali. » 19. Jún 2007, 8:23

ano, planujem ju aj cvicit.... No, chcem to spravit asi tak,. ze si poziciam od mojho otca knizku "vycvik loveckych psu v praxi" :D , ktora ma uz asi 50 rokov :) a pojdem podla nej. Jasne, ze nie polovny vycvik, ale to, co sa bude dat a co pojde. Nemam s cvicenim ziadne skusenosti. Vsetko budem odkukavat od mojho tatka 8) Hovori sa, ze az piateho psa sa nauci clovek cvicit tak, ako to ma byt.....
Planujem si kupit stena z jarneho vrhu- co myslis???
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Poslaťod Nikka » 19. Jún 2007, 12:51

Vela ludi uprednostnuje jarne vrhy, ze su napr. otuzilie a tak. Vsetko ma svoje vyhody a aj nevyhody. V lete mozes zase pekne zobrat steniatka na zahradu na travicku :wink: Skor by som sa riadila tym, ze kedy bude mat nejaky chovatel steniatka a aby boli po zdravych a kvalitnych rodicoch. A kedze tych appenzellerov nie je vela, tak na tvojom mieste by som to uz zacala sledovat. Na Slovensku ich tusim chova aj pani Liptajova - Balihara Ranch a tu co som cvicila maju z Ciech. Popozeraj po vystavach a na nete. Vela stastia pri vybere a vycviku.
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod natali. » 19. Jún 2007, 13:15

Dakujem za rady, Nikka. Ano, na nete som uz nasla niekolko malo chovatelov. Chcem psa s PP. Ale neviem, ako spoznam zdravych a kvalitnych rodicov???
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Poslaťod Tara » 19. Jún 2007, 13:52

Ahoj, hlavne si pozeraj rodokmene a tam pri kazdom jedincovi najdes ake ma vysledky klbov. Taktiez by som steniatko nebrala z jarneho vrhu len preto lebo su viac odolne, co je sice pravda. Ja mam doma dvoch psov, jedeho narodeneho v oktobri a druheho v juni a chvalabohu nikdy sme zatial nemali zdravotne problemy. Psik sa predsa nekupuje zo dna na den a tak si to treba dobre premysliet. Stale behaj po internete hladaj CHS a pozeraj inzeraty. Ja mam doma bernskeho salasnickeho psa, co je trosku vacsi brat ASP. A stranka na slovensky klub svajciarskych salasnickych psov je www.skssp.sk ale to uz asi vies. Tak zatial asi tolko a prajem stastnu ruku pri vybere psika. :wink:
Tara
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 16. Feb 2006, 20:29
Bydlisko: Ilava

Poslaťod Nikka » 20. Jún 2007, 7:39

A nezabudni sa ist popozerat po vystavach. Povypytovat sa chovatelov. Taki normalni chovatelia ti poradia, pomozu. A aj ja by som sa zamerala nielen na vystavne uspechy, ale aj na zdravie. Predovsetkym DBK. Ako ti pisala Tara.

A mimochodom Tara, aj ja mam jedneho pesa novembroveho a druheho juloveho :wink:
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod natali. » 20. Jún 2007, 8:56

Tara píše:a tam pri kazdom jedincovi najdes ake ma vysledky klbov.


babenky, ste zlate! Dakujem za rady. No ja neviem citat rodokmene, takze, kde a ako je to napisane?

No ten jarny vrh nemyslim tohtorocny, ja uvazujem az o buducorocnom, mozno az o 2 roky.. :oops:

mam totiz dve male deti (7 a 2 roky) a zatial o tretom dietati=psovi neuvazujem :)

a uz sme boli aj na troch vystavach. Obycajne sme nevedeli, o kolkej su tito psi, a tak sme ho nazivo videli iba raz. Az teraz som pochopila, ze si mam najprv zistit, o kolkej bude apenzeller :)

bola by som rada, keby sa mi tu ozval niekto, kto by mi ho mohol predat?
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Poslaťod Tara » 20. Jún 2007, 14:59

Nemas zaco, kec mozem a viem o com je rec, tak velmi rada pomozem. Na vacsine strankach mas pri kazdom psovi i jeho rodokmen ten si pozres a mas tam zvycajne 4 generacie dozadu. Je tam meno psa, vysledky na DBK, DLK, vystavne uspechy, farba a chovnost.
Nehladaj toho kto Ti ho preda, ale toho od koho ho chces kupit. Ano najlepsie je zajst na tie vystavy a pozriet sa. Ja by som Ti odporucala zajst na klubovku, tam ich je vzdy najviac. Najblizsia je v oktobri vo Velkom Mederi. :wink:
Tara
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 16. Feb 2006, 20:29
Bydlisko: Ilava

Poslaťod natali. » 20. Jún 2007, 17:19

Tara píše:vysledky na DBK, DLK chovnost.
:wink:


dbk-domyslam si: displazia bedrovych klbov??? a tam ma byt nejake cislo alebo co? a ake cislo je to dobre?

DLK-netusim co to je.

zda sa, ze kym si kupim psa, stanem sa teoretickou odbornickou 8) :wink: :wink:
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Poslaťod natali. » 20. Jún 2007, 17:29

Tara, a Dzamal je prekrasny!!!
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Poslaťod Tara » 20. Jún 2007, 23:16

Dakujeme natali. :lol:
DBK - Dysplázia bedrového kĺbu: Pod pojmom dysplázia bedrového kĺbu rozumieme ochorenie bedrového kĺbu, ktoré spočíva v nesprávnom anatomickom postavení a uzavretí bedrového kĺbu. Hlavica bedrového kĺbu nezapadá do dostatočne hlbokej kĺbovej jamky, v dôsledku čoho sa hlavica trie o hranu kĺbu a postupne vzniká artritída. Postihnutý pes má bolesti a nie je schopný väčších výkonov. Pri ťažších formách kríva až nakoniec nie je schopný pohybu vôbec.

Podľa štatistík vyhotovovaných odborníkmi je koeficient dedičnosti 0,2 až 0,4 ( 20- 40%). Z toho vyplýva, že až u cca 50% postihnutých zvierat DBK, súvisí výskyt ochorenia s vonkajšími vplyvmi ako sú podmienky chovu, výživa, zaťažovanie zvieraťa v období rastu.

Klasifikácia DBK:

A - správny bedrový kĺb
B - hraničný nález prechodný stupeň medzi ideálnym kĺbom a dysplastickým. Je to nález, ktorý signalizuje možné rozvitie dysplázie. Pri takomto náleze by bolo vhodné po 6 mesiacoch RTG bedrových kĺbov zopakovať a v prípade progresie nálezu hodnotiť kĺb ako dysplastický.
C - ľahký stupeň dysplázie kĺbová jamka je plytká a kĺb je zvyčajne na 3/4 vysunutý z kĺbovej jamky.
D - stredný stupeň dysplázie kĺb je vysunutý na 3/4 z kĺbovej jamky a prítomné sú aj artritické zmeny.
E - ťažký stupeň dysplázie kĺbová hlavica nezapadá do kĺbovej jamky, ktorá je úplne plytká, vidieť ťažké artrotické zmeny.

Do chovu su pripustene jedince s DBK A,B a nanajvys C.

DLK - Dysplázia lakťového kĺbu: Je to termín, ktorý používame na označenie artrózy lakťového kĺbu. Je to degeneratívne ochorenie, ktoré môže byť spôsobené buď izolovaným alebo súčasným postihnutím lakťového výbežku kosti lakťovej, odlomením korunného výbežku lakťovej kosti alebo osteochondrózou kĺbovej chrupavky ramennej kosti.

Do chovu su pripustne jedince s DLK 0 a maximalne DLK 1.

Avsak nie vo vsetkych statoch je nutne mat aj RTG na DLK, u nas to ale potrebne je.
zda sa, ze kym si kupim psa, stanem sa teoretickou odbornickou -- a potom to mozes vyuzivat i prakticky :wink:
Tara
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 16. Feb 2006, 20:29
Bydlisko: Ilava

Poslaťod natali. » 21. Jún 2007, 9:00

No, dakujem za vycerpavajucu odpoved!
dnes si pokukam rodokmene pristupne na nete....
natali.
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Jún 2007, 13:51

Ďalší

Späť na O plemenách - jednotlivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron