Krmivá

Tu píšte všetko, čo sa týka výživy a krmív pre psov

Re: Krmiva

Poslaťod DKo » 8. Mar 2007, 9:59

fosilia píše:OK Dog su ... Odskusaj a potom napis skusenost.
skúška správnosti: Fosil, ty by svojho psa kŕmil OK Dogom? Áno alebo Nie?
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod rybicka » 8. Mar 2007, 10:10

korra, ja krmenie miesam. Pes dostava aj granule, aj varene, aj surove maso, aj zeleninu...Niekto hovori, ze sa to miesat nema, ja si myslim, ze hej, lebo jedna vec nema vsetko. A mimochodom stalo sa mi, ze ked som krmila psa len kostami a masom, tak tak ztucnel, ze sa ledva kotulal a moznost pohybu mal vela, co som presla na granule s obcasnym doplnenim o verene maso a doplnky, tak schudol a zostala mu vaha a dari sa mu dobre. Ako u kusovej stravy poznam, kolko toho ma spravne zozrat, ked je taky pazravy, ze doma mal stravu a vonku tak ci tak zozral uplne vsetko, co nasiel?
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod korra » 8. Mar 2007, 10:59

ono stym miesanim sa to nedoporucuje skrz toho, ze kazdy typ krmenia, ma inu dobu travenia. Napr. surove maso, resp. surovu potravu pes travi najkratsie, cca 5 hodin, varene cca 8 hodin (lebo sa tam meni uz struktura vlastne tej potravy aj bielkoviny a tak), granule az 15 hodin.

Nie je potrebne aby kazda davka krmiva bola plne vyvazena, ono ani v granulach to tak nie je. Skor by som to miesanie dala v ramci dna, trebars, rano varene, alebo granule a vecer surove, ale to je na tebe aky system si zvolis a aj co pesanovi zapasuje. Este k tomu ze chces IW-cko. su to nadherny hafani, obrovsky, ale s velkou nachylnostou na torziu - skrz toho ich vtiahnutejsieho bruska. Si vsimni, ze aj ta priemerna dlzka zivota je kratka :? Ono je diskutabilne, ci surova, alebo varena strava dokaze tomu zamedzit, ale myslim, ze je to v mensej miere ako pri granulach. Tie v bruchu napuciavaju (ak nepodavas uz nejak zaliate), zvacsuju svoj objem a moze dojst k torzii. Navyse pri tej granulovanej strave nedochadza k takemu posileniu zavesnych vazov toho zaludka.
Pri objemnejsej stave - surova, alebo obvarena - gro tvori voda. To znamena, ze ak psik uz prijme nejaky ten objem, ten sa v zaludku uz nemeni. Resp. nezvacsuje.
Samozrejme, treba brat ohlad aj na pretazenie psika po jedle, aktivity a periodicitu krmenia. Takze krmit aj v dospelosti aspon 2x denne.

Ja tiez striedam, ale tak ako som popisala, nie v jednej davke. Ono aj preto, ze moj expert by si povyberal z toho to, co mu zrovna najviac chuti :twisted:
S tym priberanim - no to mas ako u ludi, vsetkeho vela skodi. Tak aj stym masom a kostami je vhodne sa riadit nejakymi pravidlami.

Dospelak pes s normalnou aktivitou (nie v zatazi, senior a stena) by mal prijat denne cca 2% potravy zo svojej hmotnosti.
Takze napr. 40 kg hafan cca 800 g. Z toho by malo byt cca 2/3 masa a kosti (kosti max tych 10% z masovej davky) zbytok zelenina resp. rastlinna zlozka. Ked to rozdelis na 2x denne, je to cca 400 g. Ta davka sa moze zdat vysoka, ale je to relativne, nakolko obsahuje vodu. Preto aj psik tolko nelucha :wink: dokaze si cast krasne pokryt z krmenia.
davku samozrejme upravujes podla kondicie a poziadaviek....ale to mas tak aj s granulami, niekedy sa mi zda to davkovanie na vreciach trochu predimenzovane.
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod korra » 8. Mar 2007, 11:10

este k tomu masu, kazde maso - druh masa ma ine vyzivne hodnoty. Tieto sa mozu menit aj v zavislosti od toho z ktorej casti zvierata maso pouzivas.
Napr. z kuraciny - biele maso (prsia) su dietnejsie ako koza+podkozny tuk
"dietnym" masom je aj maso z kralika, hovadzina ma nizsi obsah bielkovin...atd..na kazde sa da nasit nejaka ta charakteristika v pausale.

bravcovina - no to uz je skor na "vykrmenie", ale tiez zalezi aka....je rozdiel medzi masom zo stehna a pleca a ine je "prerastena" krkovica :-)

Este k tomu masu, doporucene su aj vnutornosti, hlavne srdcovy sval, pecen (no to asi menej, u nas vacsia davka prehana), co sa tyka pluc, ladviniek a tak, tie az taku vyzivovu hodnotu nemaju, ale tiez by som to nezavrhovala
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod rybicka » 8. Mar 2007, 12:08

korra, ja som to tak aj myslela, nemiesam v jednej davke, ale napr. 2x do tyzdna dostane zvysky od stola, kosti, kusy masa, kde je aj surove, aj varene, ale aj ryzu a zeleninu, ktoru zboznuje, raz za mesiac dostane konzervu, inak granule. No ja aj ked vlkosovi budem davat granule, tak podavane jedine namocene, aby sa nafukli uz pred zranim a v zaludku uz "nerastli". A mienim to miesat podobne ako u krizenky. ku granulam zvysky od stola, co sa bude varit, ako surove, tak varene maso, zeleninu. Jo a k tej zelenine sa chcem opytat, ktora je lepsia, varena, alebo surova? Podla mna, vitaminovo surova, ale nasa krizenka ju chce len varenu.
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod korra » 8. Mar 2007, 12:14

ano, surova je "best", ale ak je problem s prijimanim (nie kazdy hafan ju lubi), skus ju nasekat nadrobno, alebo rozmixovat (aspon rozbijes celulozu, pes ju lepsie stravi) a pridaj do zmesy, vajicko na tvrdo, alebo surovy zltok, jogurt (acidko...nie ciste mlieko), alebo uvarene pomixovane srdiecka, alebo pecienku, tvaroh...proste trosku "oblbnut" tie vone a chute. Niekedy to chce experimenty a vyzret na tych nasich liblingov :P u nas to tak funguje. Niekedy ho lapi chut aj na taku vcelku (mrkvu, petrzlen)...ma to aj ako kusatko :-) V podstate mozes podavat skoro vsetku zeleninu, len tie co naduvaju, tak v malych mnozstvach (aj strukoviny). U nas celkom fici aj kukurica, cely surovy sulok a namrvene uplne vsade :twisted:
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod rybicka » 8. Mar 2007, 12:18

korra tak s kukuricou mam skusenosti u bigla, mali sme surovu kukuricu sulok na balkone a susili sme, zobral si ju, rozdrvil a zozral a nakoniec chcel zozrat aj ten sulok, ale to uz som mu zobrala:)) surove vajce davame cele raz za cas krizenke, mlieko tiez trochu, zboznuje ho. Ja sa len bojim, aby som u vlkosa neprehnala krmenie jogurtami a tvarohom, kazdy ho dava co viem, ale u bigla som to prehnala, ked mal zĺomenu nohu, tak som mu davala skoro stale tvaroh-odporucenie veta a on tak hrozne zmohutnel....je celkovo hrozne "velky" mohutny, kosti, nohy siroke, hrudnik obrovsky...sa bojim, aby som to zase nejak neprehnala.
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Krmivo

Poslaťod fosilia » 8. Mar 2007, 12:33

skúška správnosti: Fosil, ty by svojho psa kŕmil OK Dogom? Áno alebo Nie?
Odpoved: NIE.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 355
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod Lada » 8. Mar 2007, 23:48

:oops: Ahojte. Mám znova otázočku. Mám zmiešané dva druhy krmiva asi 2 ku 1 Happy Dog a Acana. Vydrží nám to asi tak na 1mesiac-2. Chcem prejsť na krmivo Trainer Baby Medium. Mám tam zamiešať ešte potom aj toto krmivo, keď budem naň prechádzať? Nebude to už guláš?
Lada
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 25. Apr 2006, 19:34

Prechod

Poslaťod fosilia » 9. Mar 2007, 9:49

Ked prechadzam na ine krmivo najskor si precitam zlozenie jednotlivych surovin teda presnejsie proteinov a hlavne musim poznat svojho psa.
Happy dog - Hydinová mäsová múčka, kukurica, rybia múčka, ryža, ovos, hydinový tuk...
Acana - Kuracia múčka, kukurica, kurací tuk (konzervovaný vitamínem E, kyselinou citrónovou a extraktom z rozmarínu), ryža, repná dužina, prírodná kuracia aróma, ľan,vajcia...

Takze velmi podobne premiove krmiva, ktore mozes zamiesavat pocas prechodu na ine krmivo. Acana je samozrejme kvalitnejsia.

Trainer - Čerstvé kuracie a morčacie mäso (kuracie a morčacie mäso 25%), dehydrované kuracie mäso, kukurica, ryža, upravená bravčová masť, bezlepková pšenica, dehydrované rybacie mäso, čistý kurací proteín...

Prechod na toto krmivo musi byt pozvolny inac psik zvyknuty na predchadzajuce krmiva moze mat problemy vdaka enzymom, ktore nedokazu rychlo uvolnit zo stravy iné aminokyseliny ako doposial dostaval v strave a moze dojst k redsej stolici.

Takze gulas to urcite bude ale koli prechodu je to idealnejsie riesenie.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 355
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod korra » 9. Mar 2007, 9:51

fosilia=jerry?
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Jery alias

Poslaťod fosilia » 9. Mar 2007, 10:37

Korra Ty si moj milacik, preto Ta vsade chvalim. Ale to si si uz vsimla. Bye...
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 355
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod korra » 9. Mar 2007, 12:09

:D diky...zeby to bola tvoja "skola" ? :wink:
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod Lada » 9. Mar 2007, 22:41

Dík. Už som kľudnejšia. Preto som sa pýtala lebo chcem prejsť na kvalitnejšie krmivo ako som sa tu na fóre dočítala. :P
Lada
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 25. Apr 2006, 19:34

Poslaťod Lada » 11. Mar 2007, 8:56

Ahojte. Obraciam sa na vás s prozbou o radu. Písala som, že som zamiešala spolu dva druhy krmiva približne 1:2 a dôsledok toho je hnačka. Uvarila som jej ovsenné vločky to pomohlo, už aspoň prestala tá hnačka. Na druhý deň som jej dala opäť to krmivo ale len v malom množstve len po troške, čo vyvolalo opäť hnačku. Včera večer, keď som jej dala zase vločky už hnačka nebola a tiež aj doteraz ešte nič. Neviem, či mám dodržať nejaký ten týždeň varené vločky a cestoviny, čo mi poradíte. Lebo mám strach, že keď jej dám granule tak sa jej to zase vráti. Alebo jej mám granule postupne primiešavať do vločiek a cestovín.
Lada
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 25. Apr 2006, 19:34

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výživa, krmivá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron