Kortikoidy na poškodenú rohovku - súrne!

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

Kortikoidy na poškodenú rohovku - súrne!

Poslaťod ladymacbeth » 6. Feb 2007, 17:20

Môj 3 mesačný kocúrik mal očko škrabnuté od ďalšieho mačiatka, ktoré mu veterinár ešte u chovateľa liečil injekčne širokospektrálnymi antibiotikami - celkovo dostal 3 dávky, bolo to v priebehu minulého týždňa. Na rohovke mu ostal malý "fliačik", s ktorým po dohode s chovateľom som mala ísť pre istotu ešte k môjmu veterinárovi na kontrolu. Ten skonštatoval zjazvenie rohovky a naordinoval mačiatku každé 3 hodiny 1 kvapku GARASONE kvapiek. Keď sme to ale konzultovali s prvým veterinárom, ktorý kocúrika liečil, ten skonštatoval, že sú to kortikoidy a že tie v žiadnom prípade na - podľa môjho veta POŠKODENÚ rohovku nedávať, pretože mača by mohlo aj oslepnúť. Keď som to spätne konzultovala s mojím vetom, ten povedal, že takéto prípady bežne lieči takýmto spôsobom.
Ešte pre upresnenie: prvý vet sa kocúrikovi pozeral na rohovku cez nejaký ten prístroj a podľa neho by poškodená nemala byť, druhý vet sa pozeral len voľným okom a poškodenie, resp. zjazvenie rohovky skonštatoval.
Takže teraz akurát tak netuším, čo mám robiť a pre kocúrika chcem samozrejme len to najlepšie. Preto by som poprosila o názor ďalšieho, do veci nezainteresovaného odborníka. Ďakujem.
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 6. Feb 2007, 18:42

Podla Vasho popisu neviem posudit, ci je rohovka poskodena alebo nie. To sa da zistit len vysetrenim. V kazdom pripade sa kortikoidy nesmu davat na poskodenu rohovku.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ladymacbeth » 6. Feb 2007, 18:49

Aha, to som chcela počuť... Ďakujem. A ešte na upresnenie: pod termínom poškodená rohovka sa rozumie aj rohovka zjazvená predpokladám...
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod ladymacbeth » 6. Feb 2007, 19:01

Práve som sa dozvedela od toho prvého veterinára, že kortikoidy sa nesmú dávať na PREDERAVENÚ rohovku, ale na ZJAZVENÚ sa môžu..
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 7. Feb 2007, 14:36

Pod pojmom poskodena rohovka sa rozumie porusenie celistvosti rohovky. Ak je tam uz jazva a rohovka nie je inak poskodena, kortikoidy sa podavaju na jej rychlejsiu regeneraciu. Aj preto som Vam pisala ze z Vasho popisu neviem urcit v akom stave je rohovka, to treba vysetrit a volnym okom je to tazko.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ladymacbeth » 7. Feb 2007, 16:52

Ďakujem za odpoveď, som rada, že konečne počujem od 3 odborníkov nezávisle na sebe rovnakú odpoveď. :)
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia

cron