psík či fenka?

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

psík či fenka?

Poslaťod pete » 30. Jan 2006, 13:47

Prosím o radu pri rozhodovaní či kúpiť psíka, alebo fenku. Iste sa dajú vypichnúť zásadné rozdiely, ktoré by mal začiatočník poznať. Ďakujem, začiatočník.
pete
 

Poslaťod rybicka » 30. Jan 2006, 13:52

Ahoj, no podla mňa-tiež začiatočníka ti radím fenku. Ja som si obstarala psa-ešte k tomu tvrdohlavca bígla :twisted: ktorého zbožňujem, ale na výchovu je to pre mňa ako začiatočníka veľmi ťažké. Fenka je trochu prispôsobivejšia nech už u akéhokoľvek plemena. Čo chceš za plemeno?
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod offca » 30. Jan 2006, 14:05

Tie povahové črty závisia od individuality, ale vo všeobecnosti môžme povedať, že fenky sú
-prítulnejšie,
-viac sa viažu na človeka,
-ovládateľnejšie (pre začiatočníkov určite vhodnejšie, pretože aj)
-citlivejšie
-hárajú (čo ale nemusí byť problémom, pretože je to iba 2x do roka, nejakých 20 dní a fenky sa z toho dokážu vo všeobecnosti pekne "vylízať", takže niekedy ani nevieš, že začala hárať)

Teraz som akoby odvrhla psačie "plemeno" nabok, ale je to tak. Pes je vodca, pes je dominantnejší, pes chce vlastniť územia, pes chce vlastniť svorku, pes chce vlastniť feny a rozmnožovať sa. Pes je samostatnejší (vyplýva to z toho vodcovstva svorky), pes dalo by sa povedať, že je ropzhodnejší, razantnejší.
Pes dokáže prekonať aj zdanlivo neprekonateľné zábrany, aby zdrhol za hárajúcimi fenami.
Z exterieroveho hladiska je ale pes vo vela prípadoch ten, čo je pravým zástupcom plemena.
Teiž to ale vo velkej miere závisí od samotného plemena. Pri psovi ti pribúda starosť - zariadiť tvoju alfa-pozíciu. Dokázať psovi, že si pán. Čo tiež väčšinou nebýva problém, ale ak narazíš na dominantného psa a nebodaj v rámci plemena s vyšším prahom dominancie, je to veľký problém.

A toto všetko sa PODSTATNE odvija od INDIVIDUALITY!
Tiež sa vyskytne fena silne dominantna, tiež su psy uplne opačne submisívne a bojácnejše.

Ja som tieto povahové črty opisovala viac-menej trošku v extremoch, čiže 75 % psov a súk to má v miernejšiej forme a nejaká tá časť je niekde medzi.

Asi ma tu zopár ludí teraz sprdne, pretože "ja mám...", "nikdy som nevidel/a..." ale je to tak.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 436
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod rybicka » 30. Jan 2006, 14:15

offca, vystihla si to celkom presne, to sú tie najzákladnejšie rozdiely fenka/pes a samozrejme, že individuálne. Pre uplného začiatočníka je fenka oveľa lepšia voľba.
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod pete » 30. Jan 2006, 14:16

chcel by som Labradora, vzľadom na jeho mierumilovnú povahu a tiež že málo breše. No a k haraniu fenky: čo z toho vyplýva pre majiteľa?
pete
 

Poslaťod offca » 30. Jan 2006, 14:19

fenka.
Labrador je velmi živý pes...a počula som o x prípadoch, kedy ho majiteľ nevedel ustrážiť a nepočúval zahriaknutia a poskákal ľudí...a problémy sú na svete.
Dá sa to, ale s fenkou je to ľahšie.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 436
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod offca » 30. Jan 2006, 14:21

A háranie - znamená to, že na prechádzkach budeš musieť dávať pozor, aby ju nejaký ten nápadník nechcene nenakryl. Bude krvácať, ale väčšina feniek si to stráži velmi dobre. No a ak neustráži, potom ešte existujú nohavičky na doma...
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 436
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod rybicka » 30. Jan 2006, 14:24

Aj ja poznám veľa labradorov, čo sú až moc živí a nie je to s nimi ľahké. Záleží na jedincovi. Chceš ho do bytu, či domu?Labrador potrebuje veľa pohybu
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod pete » 30. Jan 2006, 15:25

Labradora chcem do bytu
pete
 

Poslaťod anitram » 30. Jan 2006, 15:49

kedze je tu rec o labradoroch pridam sa ako byvaly majitel
Dufam,ze zas nedostanem hubovu polievku :lol:
labrador je velmi vyborne plemeno na vycvik, je velmi chytry a niekedy sa ma snazil predbehnut v mysleni :lol: dokonaly aporter, plavec a spolocnik
ak mu vies zabezpecit dostatok denneho pohybu, nemal by byt ani problem, ale definovat dostatok je tazke, lebo s mojim labosom som chodievala plavat, aportoval z vody ako divy, vybehal sa so psami na hradzi, prisli sme domov, hodinku si pospal a bol schopny dalsieho behania.
V byte labos dost plzne, ma dvojitu srst a denno denne som nazametala plnu lopatku chlpov. Najlepsie na tom je, ze to zacne az tak po roku. Sice vsetky plemena plznu, ale toto sa mi zdalo az prilis moc. Co sa tyka stekania v byte vobec nestekal, zastekal si len na povel, alebo ked obhanal fenku.
Moj psik bol totalny samec, nadrzany na feny, nemusela ani harat a stale po nej skakal :lol: , zboznoval sa hrat so psami a vtedy bol neovladatelny, mozno nedoslednost pri vycviku (tiga ma zas sprdne :wink: ), neviem a nezistim, ale teraz je v rodinnom dome na dvore s dalsim psom a perfektne funguje na povely.
V byte nehrozi strazenie, myslim si, ze keby nas vykradli, tak by zlodejov najskor od radosti vyoblizoval a potom im este aj pomahal vynasat veci.
Pri vybere si treba aj vyberat podla rad chovatela, ktory by uz mal mat odsledovanu pribliznu povahu psika. Da sa vybrat aj kludnejsi, rodia sa aj absolutni kludasi, ktori sluzia ako slepecke psy.
Ale ja som ho musela dat prec z priestorovych a casovych dovodov, preto ak nie su splnene tieto dve podmienky, tak nedoporucujem do bytu. Lucenie so psikom pre jeho dobro je dost bolestive, ale az raz budem mat rodinny dom, beriem si ho spat.
Obrázok užívateľa
anitram
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 27. Dec 2005, 11:01

Poslaťod zuzu » 30. Jan 2006, 20:23

pete: Ahoj, dúfam že sem môžem aj ja pridať svoj názor :) . Podľa mňa labrador vôbec nie je vhodný do bytu. (teda nie je byt ako byt-jednoizbový alebo 5izbový) Je to divoký pes, myslím na pohyb, kamoška maju labradora v dome na velkom dvore a je ako divý aj tam. Do bytu sú predsa aj iné psy, ak ti ide o krásu, tak sú určite aj také krásne, ale menej náročné na pohyb. A pokial ide o toho psa či fenu, ja som za fenku ako zvyšok tu.. :) Držím prsty s vhodným výberom :D
Obrázok užívateľa
zuzu
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 26. Nov 2005, 9:44
Bydlisko: Poprad

Poslaťod Ashley » 31. Jan 2006, 1:30

Mohla by som sa niečo spýtať všetkých prispievatelov do tohto príspevku? Ak hovoríte o labradorovi kde ste nechali toho neoblomného spoločníka pre slepých alebo postihnutých ktorí sa ani na okamih neobzrie za druhým psom. Osobne takého psa poznám a prešiel čiastočne základným výcvykom ostatné sa naučil lebo má rád paničku(začiatočníčku) a tá potrebuje pomoc. A ako by ste chceli takého labradora držať vonku? (s krátkou srsťou) V lete možno ale čo v zime, sme opäť tam kde sme boli, vo vnútri. V niečom máte pravdu ale myslím že je to hlavne o výchove. No podla mna je vhodný aj do bytu. Dúfam že to nikto nevezme ako útok lebo je to iba otázka. ĎAKUJEM!!!!!!!!!!!!!
Ashley
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 7. Sep 2005, 1:00

Poslaťod rybicka » 31. Jan 2006, 7:55

Ashley: labrador je vhodný do bytu(tiež záleží od veľkosti bytu, naozaj je rozdiel 1izbový a 3 a viac izbový), ak mu poskytneš dostatok pohybu. Nejde ani tak o veľkosť psa. My máme v 1 izbovom bígla, je malý-oproti labradorovi, ale potrebuje toľko pohybu, že my už nevládzeme a on by stále behal a mám pocit, akoby nikdy nemal dosť. Nevieme už ako ho vyblázniť. Je veľmi živý. Dokáže síce cez deň aj keď sme doma aj 2 hodiny spať a ani nevieme, že ho máme, ale niekedy sa naozaj potrebuje velmi vyblázniť, aby sa vybehal a bol zase kludný
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod anitram » 31. Jan 2006, 8:33

Ashley, budem ti oponovat tou kratkou srstou. Vies preco sa ten psik vola labrador?? Vies odkial pochadza?? Kedysi davno bol slachteny, aby pomahal rybarom v studenej vode niekde na severe. Pripada mi to akoby si vobec necitala o nom ziadnu knizku. Skus prebrazdit internet, mozno niektora chovatelska stanica bude mat aj taketo info na www.stranke. Ze vraj ma medzi prstami na labkach aj plavacie blany. No nieco tam bolo, ale ked uz tak take miniblany :lol:
Ten psik ma dvojitu srst - hrubu podsadu a vonkajsiu srst, tomu psikovi je v zime teplejsie nez tebe v hrubej bunde, moj labos sa este rad aj v snehu valal a najradsej mal, ked boli velke zaveje a mohol v nich skakat. Praveze cez leto trpi, pri velkych horucavach, preto sme ho doma sprchovali a osviezovali. Ale tato srst sa tyka papierovych psikov, pouzivaju sa aj bezpapierovy na slepecke a pomocne psy a moze byt, ze ten ma uz tensiu srst.
Raz som sa bola pytat na jednej akcii, kde boli ukazky slepeckych psikov a vycvikarka mi povedala, ze slepecke psy sa selektuju uz pri narodeni, vyberaju sa submisivne kludne psiky, ktore sa potom kastruju a sterilizuju. Su to absolutni kludasi, takyto psik sa ti neobzrie ani za inym psikom ani za clovekom, plni si svoje poslanie, pre ktore bol vycviceny.
Ale druhu cast skupiny tvoria psy, ktore su povahovo uplny opak. Viem o com hovorim, jedneho som mala. Zboznoval vsetkych psov, vsetkych ludi, pohyb, aportovanie, jedlo :lol:
Tiez pomahal, naucila som ho nosit papuce :lol: a bol stastny, ked mi ich mohol priniest. Ale on by uz za slepeckeho psika ani doslednym vycvikom nemohol ist.
Vsetko je to o povahe psika, ktoru ti uz ako tak vie chovatel pri odovzdani steniatka nacrtnut. Ako je kazdy clovek iny, tak aj psici tej istej rasy.Nenajdes dvoch rovnakych ani povahovo ani vyzorovo :lol:
Mozno keby si stretla aj povahovo ineho labosa, bola by si prekvapena, ake su to zive tvory. Ale aj tak su to uzasne psiska :lol:
Obrázok užívateľa
anitram
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 27. Dec 2005, 11:01

Poslaťod Ashley » 2. Feb 2006, 19:24

Anitram dakujem za poučenie ale na behanie po internete nemám čas. Neviem či si mala tvojho labradora celoročne vonku ale ak áno tak gratulujem. No v prvom rade nemá plávacie blany a ak niektorí pes má nepatrné náznaky tejto, nazvyme to výhodou tak je to newfoundlandsky pes. Ale máš prevdu že má dosť hrubú kriciu srsť ale nesvedčia o tom jeho predkovia ani rodokmeň. majú ju aj bezpapierací ale táto srsť im bohužial nechráni bruško a pohlavné orgány. Len nechápem prečo niekoho odhovárate od labradora ked patrí k jedním z najučenlivejších plemien? Aj tak dakujem za tvoj názor.
Ashley
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 7. Sep 2005, 1:00

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 15 hostia

cron