Volny pohyb psov

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Poslaťod anet » 27. Apr 2007, 16:33

Jaro píše:Anet - tlmit skodnu ma povinnost kazdy polovnik po cely rok , takze ma vypisanu povolenku na celorocny odstrel skodnej , tulave macky a psov .

Tak to sa nas "pan" hospodar, odpovedou na nasu otazku, asi iba chcel zbavit, aby sme ho teda neotravovali. Asi mu treba nieco precistit ... napr.zaludok :D
No tak teda najblizsie ked stretnem polovnika, poprosim ho nech sa mi preukaze povolenkou na skodnu. Ved teda mal by ju mat u seba, tak ako "158" sluzobak, že :?:
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod beira » 27. Apr 2007, 20:11

Ak som to spravne pochopila, nie kazdy polovny pozemok je aj revir? A na hoci polovnom pozemku, co si PZ neprenajima (mimochodom aj my mame nejake pozemky a lesy a veru u nas boli kedysi pytat podpis, len neviem, ako to dohodli o tom prenajme), ani nemoze vykonavat polovne pravo?

To nie je o tom, ci sa to oplati alebo neoplati, ale o dohode v zaujme veci, nie? Ved pre polovnika je tiez vyhodnejsie mat psickarov pod kontrolou, ako ich nahanat s flintou. Ibaze by mu to posobilo radost. A ak sa to niekde da, zrejme nebude ani tak chyba v zakone, ale v ludoch... Ja si tiez mozem povedat, ze nedam suhlas k tomu, aby sa z mojho pozemku stal revir... dam si tam tabulu a budu to pekne musiet obchadzat :wink: Som pekne naivna, co? :roll:
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod beira » 27. Apr 2007, 20:33

Konkretna situacia:
Som vo vzdialenosti cca 200-800m od konca zahrad, niektorych neoplotenych, na polovnom pozemku, nie reviri, moj pes beha okolo mna vo vzdialenosti 5-25m, resp. cucha mysacie diery, nebezi za zverou, je ovladatelny. Ma polovnik, ktory ma vidi a je mu jasne, že ten pes tam nie je sam, v zmysle polovneho zakona pravo ho zastrelit?
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Jaro » 28. Apr 2007, 10:32

No tak teda najblizsie ked stretnem polovnika, poprosim ho nech sa mi preukaze povolenkou na skodnu. Ved teda mal by ju mat u seba, tak ako "158" sluzobak, že


Anet dotycny polovnik sa asi len pousmeje , lebo nie je nuteny a ani to nie je jeho povinnost sa ti legitimovat ani ti predkladat povolenku . Kontrolovat jeho povolenku kontroluje bud polovny hospodar alebo polovna straz .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Jaro » 28. Apr 2007, 11:04

Beira pochopila si to dobre len v 99% percentach to bude aj polovny revir pokial ma miestne PZ predlzenu dobu prenajmu polovnej plochy od vlastnikov alebo je priamo PZ aj vlastnikom pody . Po podpisani najomnej zmluvy ma moznost na prenajatej ploche vykonavat pravo polovnictva .

Beira pokial nie si vlastnikom aspon 500ha alebo sa nedas do kopy z ostatnymi vlastnikmi pody a nepodpisete zmluvu tak im zamedzite polovat . ale akonahle budes na to sama a nebudes mat aspon 500ha suvislych ploch potencionalnych polovnych pozemkov tak ti je to prd platne pretoze mensina sa podriaduje vacsine tj ked vacsina majitelov pody zmluvu o prenajme podpise a ty nie aj tak sa bude na tvojom majetku vykonavat pravo polovnictva . neviem ti teraz povedat presny zakon kde to je ale je to tak . Co sa tyka vlastnictva pody s tvojej strany mozes ako vlastnik pody poziadat o prijatie do miestneho PZ za clena pokial mas urobeny polovny listok tak by ta mali prijat za riadneho clena ktory sa potom zucastnuje na vykone prava polovnictva . pokial skusky nemas mozu ta prijat za cestneho clena ale nemas pravo hlasovat a ani sa nepodielas priamo na vykone prava polovnictva .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Jaro » 28. Apr 2007, 11:14

beira píše:Konkretna situacia:
Som vo vzdialenosti cca 200-800m od konca zahrad, niektorych neoplotenych, na polovnom pozemku, nie reviri, moj pes beha okolo mna vo vzdialenosti 5-25m, resp. cucha mysacie diery, nebezi za zverou, je ovladatelny. Ma polovnik, ktory ma vidi a je mu jasne, že ten pes tam nie je sam, v zmysle polovneho zakona pravo ho zastrelit?


Beira ako vies ze v " ten polovny pozemok " nie je zaroven polovnym revirom - miestne PZ ho nema prenajate alebo len hadas ?

ale k veci : nemozem hovorit za druhych mozem hovorit len za seba - ked ti bude pes behat do x metrov od teba povedzme v okruhu 50 m a vidim ze si tam tak nebudem nic podnikat . max. ta oslovim a upozornim slusne ze sa nachadzas v polovnom reviri ... . Co sa tyka strielania bol by som sam proti sebe keby som strielal v smere cloveka na psov ked vidim vodica alebo inych ludi . Bezpecnost nadovsetko . :!: a zatial si nepripadam taky tupy aby som strielal na psa ktory sa pohybuje v blizkosti majitela aby som si za kazdu cenu strelil psa .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava


Poslaťod beira » 28. Apr 2007, 12:29

Nehadam sa, toto je sice konkretna situacia, ale je to len priklad.

S tou plochou tu naokolo som si nie ista, tam som polovnika este nevidela, len jeden mi povedal, ze ani tam sa psy navolno pustat nesmu, ale revirom to nenazval, ostatne "revire" mi vymenoval po mene... Iny mi povedal, ze tam nikomu vadit nebudem. Tak neviem, co si mam o tom mysliet...

Raz sme stretli celkom kultivovaneho polovnika, ktory povedal, ze on psy tiez nestriela, ale ze ma kolegov, ktori by mi strelili aj do psa pri nohe, hlavne ked nie je sezona a neda sa do nicoho ineho strielat. A potom by jednoducho usli.

Ja som sa ale nepytala, ci by si ty strelil, ale ci by si na to mal pravo... a mohol si si s cistym svedomim povedat: konal som v sulade so zakonom.

A este k tej strazi: myslim, ze im zo zakona vyplyva povinnost sa preukazat, kym sa s tebou zacnu bavit.
Naposledy upravil beira dňa 28. Apr 2007, 12:46, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod beira » 28. Apr 2007, 12:43

No a s tymi pozemkami: aj keby som hned mala pravo zakazat im vstup, nedodrzovali by to. Ale ak staci presvedcit tie babicky a deduskov, co vlastnia pozemky naookolo, nevidim v tom az taky problem ;-) Cim chcem povedat, ze vzdy sa najde sposob ako robit napriek druhemu...
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Jaro » 28. Apr 2007, 13:21

beira píše:Nehadam sa, toto je sice konkretna situacia, ale je to len priklad.

S tou plochou tu naokolo som si nie ista, tam som polovnika este nevidela, len jeden mi povedal, ze ani tam sa psy navolno pustat nesmu, ale revirom to nenazval, ostatne "revire" mi vymenoval po mene... Iny mi povedal, ze tam nikomu vadit nebudem. Tak neviem, co si mam o tom mysliet...

Raz sme stretli celkom kultivovaneho polovnika, ktory povedal, ze on psy tiez nestriela, ale ze ma kolegov, ktori by mi strelili aj do psa pri nohe, hlavne ked nie je sezona a neda sa do nicoho ineho strielat. A potom by jednoducho usli.

Ja som sa ale nepytala, ci by si ty strelil, ale ci by si na to mal pravo... a mohol si si s cistym svedomim povedat: konal som v sulade so zakonom.

A este k tej strazi: myslim, ze im zo zakona vyplyva povinnost sa preukazat, kym sa s tebou zacnu bavit.



Beira on ti urcite vymenoval lokality v polovnom revire to som si isty , totiz kazdej lokalite v revire prischne podla niecoho alebo niekoho urcite pomenovanie aby kazdy vedel kam ide ked sa zapisuje do knihy navstev reviru napr. uhliska , kozi chrbat , spalena chata a pod.

Beira ak vezmes zakon a chces ho dodrzovat mal by mat hlavu a pätu . Tento zakon nema ziadne hranice , na jednej strane presne urcuje kedy ano a kedy nie lenze zalezi na cloveku ako si ho vylozi . Takze radsej sa spolieham na zdravy rozum ako na presne dodrzanie litery zakona . Ked uz by doslo k zastreleniu psa pri majitelovi ( chran boh aby sa to stalo ) tak dokazne bremeno je na strane majitela psa . ten musi dokazat ze nic z toho co zakon uklada neporusil . neviem ci si chcela toto pocut ale inak sa neda odpovedat . Vsetko je to tolerancii . O nicom inom .


Co sa tyka polovnej straze tak ano ak ta chcu kontrolovat urobit ti prehliadku auta a pod musia sa legitimovat . na druhej strane polovnik s platnou povolenkou sa ti nemusi nijak legitimovat .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Jaro » 28. Apr 2007, 13:23

beira píše:No a s tymi pozemkami: aj keby som hned mala pravo zakazat im vstup, nedodrzovali by to. Ale ak staci presvedcit tie babicky a deduskov, co vlastnia pozemky naookolo, nevidim v tom az taky problem ;-) Cim chcem povedat, ze vzdy sa najde sposob ako robit napriek druhemu...


No neviem ci by si to mala take jednoduche s tym ziskavanim babiciek a deduskov na svoju stranu lebo urcite polovica z tych ludi maju urcite polovnika ktory poluje v miestnom PZ . za dalsie asi by si im musela ponuknut viac penazi za tie plochy ako dostavaju od miestneho PZ za prenajom a moznost vykonavat polovne pravo . Len tu uz zachadzame prilis daleko od temy .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Jaro » 28. Apr 2007, 13:24

Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod anet » 28. Apr 2007, 13:35

Jaro píše:
No tak teda najblizsie ked stretnem polovnika, poprosim ho nech sa mi preukaze povolenkou na skodnu. Ved teda mal by ju mat u seba, tak ako "158" sluzobak, že


Anet dotycny polovnik sa asi len pousmeje , lebo nie je nuteny a ani to nie je jeho povinnost sa ti legitimovat ani ti predkladat povolenku . Kontrolovat jeho povolenku kontroluje bud polovny hospodar alebo polovna straz .


Takze policajt vam moze skontrolovat totoznost, polovny listok, a zbrojak, samozrejme dat fukat.
Povolenka na skodnu je vydavana na rok, ale podla mojich info musis byt nahlaseny a zapisany vo vykaze (ci ako to volate) u hospodara ze vtedy a vtedy ides do reviru a ze strelis skodnu. Ak niesi zapisany a strelis mi psa, tak pokial viem mas pruser.

No jasne, oprava "...... zapisuje do knihy navstev reviru"
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod dexter13 » 28. Apr 2007, 14:08

@jaro
:D to je z netu, tie clanky pod tym su o tom ako psi strelili polovnika :wink:
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 408
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Poslaťod Jaro » 28. Apr 2007, 15:04

Anet policajt kontroluje totoznost , zbrojak . a jasne moze dat fukat . to fukanie sa vykonava hlavne na spolocnych polovackach inak nie . teda aspon som sa s tym nestretol .

do knihy navstev je povinny sa zapisat kazdy kto vstupuje zo zbranou do reviru . Co sa tyka pisania vopred co ides strielat sa tam nepise nic . Ak nieco ulovis tak to oznamis polovnemu hospodarovi .

bez zapisania sa do knihy navstev nechodi nikto do reviru , lebo by mohol riskovat obvinenie z pytliactva .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron