cvicenie na posunky (border kolia)

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

cvicenie na posunky (border kolia)

Poslaťod zuzupes » 22. Máj 2007, 6:55

ahojte, dostala som na krk vycvik border koliu (teda pravdepodobne krizenca, pretoze je z utulku) a mam jeden problem. ten komu ju cvicim je telesne postihnuty a nemoze rozbravat ani vydavat zvuky len na posunky.viete mi poradit par posunkov ktore by sa hodili na :
lahni
chodenie pri nohe
zostatie na mieste
sadni mam - buchnutie po nohe
privolacka - dva krat tlesknutie

a este jeden problem, ako docielit aby neposluchala len mna(ked ju civicim) ale aj svojho pana?
Obrázok užívateľa
zuzupes
 
Príspevky: 226
Registrovaný: 19. Jan 2007, 10:04
Bydlisko: Trenčín

Poslaťod Nils » 22. Máj 2007, 7:50

zuzupes, dostala si "na výcvik" psa a nepoznáš posunkové povely??! hm -
nuž, neviem...
takto cez net je to ťažko opisovať - ale v literatúre zameranej na výcvik posunkové povely nájdeš(aj keď sa často rôznia) - pre teba však nie podstatné dokonalé prevedenie ako u psa pripravujúceho sa na skúšky podľa niektorého zo skúšobných poriadkov.

možno ti pomôže(trochu) táto stránka: http://www.vycvikpsa.cz/archindx.html

...neviem však ako je to s motorikou spomínaného postihnutého...

k tomu či pes bude alebo nebude poslúchať okrem cvičiteľa aj majiteľa - z mojich skúseností to závisí od viacerých vecí - plemeno, konkrétny jedinec, osobnosť psovoda a aj majiteľa, metódy výcviku, vzťah psa a majiteľa resp. psovoda...

ťažko takto povedať - (ja by som si napríklad nikdy nedal psa niekomu na výcvik) - poznám prípady, keď pes výcvikárovi cvičil a poslúchal na 1 a potom prišla majiteľka a lahodným hláskom sa snažila uprosiť svojho miláčika aby poslúchal.....takže niekedy je to viac o nevhodných majiteľoch než nezvládnuteľných psoch.

... v zásade by som však odporučil, aby sa majiteľ zúčastňoval výcviku(pokiaľ je to možné) a postupne sám už predtým zvládnuté povely so psom cvičil...ale je to len teória, nikdy som necvičil psa pre takto postihnutého človeka, takže pravdu ukáže až prax...(pravda, dôležitá je aj osobnosť a skúsenosti cvičiteľa - psovoda :wink: )
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod zuzupes » 22. Máj 2007, 8:11

ahoj Nils,
poznam, ale zabudla som dodat ze ja potrebujem take povely aby pan psa upozornil na seba, napr. to tlesknutie.
ale moc dik.
Obrázok užívateľa
zuzupes
 
Príspevky: 226
Registrovaný: 19. Jan 2007, 10:04
Bydlisko: Trenčín

Poslaťod Nikka » 22. Máj 2007, 8:21

Ahojky, tazko ti takto poradit na dialku. To by ti trebalo s niekym najlepsie prekonzultovat osobne.
Ja mam borderku, takze toto plemeno poznam. Je to velmi citlivy pes a pri postihnutych ludoch sa sprava tak inac - jemnejsie. Ale sama nic nepises, aky temperamentny je ten psik a teda, ci je vhodny pre toho majitela. Kedze BOC potrebuje velmi vela pohybu a psychyckej aktivity.

Tiez cvicievam aj cudzich pesov a poviem ti, ze ked som vychovavala jedneho pre postihnuteho pana na vozicku, bola to riadna drina. Ale vsetko sa da :lol:
K tym posunkom, neviem ako sa ten pan moze hybat a tak. To uz musis upravit a prisposobit takpovediac na mieste a na mieru toho pana. Aby psika neskor aj sam zvladal.
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Nils » 22. Máj 2007, 8:44

zuzupes píše:ahoj Nils,
poznam, ale zabudla som dodat ze ja potrebujem take povely aby pan psa upozornil na seba, napr. to tlesknutie.
ale moc dik.



...tak to bude najlepšia vysokofrekvenčná píšťalka - chlapík predsa fúkať môže?? :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod zuzupes » 22. Máj 2007, 8:51

Nils píše:
zuzupes píše:ahoj Nils,
poznam, ale zabudla som dodat ze ja potrebujem take povely aby pan psa upozornil na seba, napr. to tlesknutie.
ale moc dik.



...tak to bude najlepšia vysokofrekvenčná píšťalka - chlapík predsa fúkať môže?? :wink:


a myslis ze napriklad jedno pisknutie privolanie, dve pisknutia zastavenie, tri psiknutia sadnut atd?
Obrázok užívateľa
zuzupes
 
Príspevky: 226
Registrovaný: 19. Jan 2007, 10:04
Bydlisko: Trenčín

Poslaťod zuzupes » 22. Máj 2007, 9:46

ahoj Nikka
ta psik ma jeden rok, a je totalne blazniva a je velmi ucenliva.zatial som s nou bola dva dni a hned pochopila co od nej chcem. ten pan je pohyblivy akurat nemoze rozpravat.vlastne nemi.
nerobim to za odmenu ani za nic, len mu chcem pomoct, on nema peniaze aby si ho dal profesionalne vycvicit. vpoho mi mozes nieco zaslat o koliach - dake zaujmavosti - knizku od dr. Hans Mullera mam precitanu.
Obrázok užívateľa
zuzupes
 
Príspevky: 226
Registrovaný: 19. Jan 2007, 10:04
Bydlisko: Trenčín

Poslaťod Nikka » 22. Máj 2007, 10:21

Ahojky Zuzupes,

Ok, nieco ti pozriem. Je mile, ze si sa na to podujala. Dufam, ze sa vam to obom podari a vsetci aj s pesom budete nakoniec spokojni :D

Vsak, ked je pan pohyblivy, tak tam nebudes mat nejaky problem. Staci len zakladnu poslusnost a miesto ustnych povelov tie posunky. A Nils mal dobry napad s tou pistalkou. Tak by sa dal peso ovladat aj na dialku a hlavne, ked bude niecim zaujaty a nebude sa divat na panicka. Vymysliet nejake povely uz bude pre teba malickost 8) Len si musite dat pozor, aby ste boli obaja (ty aj buduci majitel) v povelovej technike jednotni. A co sa tyka posunkov, kludne mozes vyuzit aj tie zo sportovej kynologie.
Tak tu su a su tam aj k tomu obrazky:
http://www.nemecky-ovciak.sk/modules.ph ... le&sid=118
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod zuzupes » 22. Máj 2007, 12:15

Nikka
moc pekne dakujem, casom budem informovat.
ahoj
Obrázok užívateľa
zuzupes
 
Príspevky: 226
Registrovaný: 19. Jan 2007, 10:04
Bydlisko: Trenčín

Poslaťod Nikka » 22. Máj 2007, 12:38

Nemas za co, aj nabuduce :wink:

Tak to som velmi zvedava, ako vam to pojde. Informuj, informuj... :D

Este ma napadlo, ze nezabudni zapajat AKTIVNE do vycviku aj samotneho majitela. Nech potom nemate problem, ze peso bude posluchat len teba a majitela vobec.

Vela stastia! Ahoj
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina


Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia