kedy kastrovat

Tu môžete písať o všetkom, čo súvisí so zdravím vašich psíkov. Ak ale očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" - nižšie.

Poslaťod anet » 11. Nov 2007, 19:32

fuuuha, nejako to tu hustne.
Celkom nechnapem o co ide, ani nechcem chnapat, ale ironia vraj neprospieva medziludskym vztahom. :roll:
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod eva_ivan » 11. Nov 2007, 19:34

anet ale mozes byt spokojna aspon s tym, ze pod tlakom informacii aj reprezent suhlasi s kastraciou, aj ked len u RR, logicke, ze? :idea:
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

Poslaťod emor » 11. Nov 2007, 20:52

anet... skusila si sa zapodievat s fyziologickymi zmenamy organizmu po kastracii.? :wink: :idea:
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod ...repr^zent » 11. Nov 2007, 21:09

eva_ivan píše:...aby sa nestalo, ze aj tvoje ovela horsie ciny, ktorymi sa tu este aj chvalis, sa raz vypatraju a vyriesia :idea:

podme radsej kastrovat vrahov psov

eva_ivan píše:pod tlakom informacii aj reprezent suhlasi s kastraciou, aj ked len u RR, logicke, ze? :idea:

Uprimne povedane zavidim ti, dobry matros! :mrgreen:
A ja ze tu huli, len DKo a ja.

P.S.: Reagujem neskor, lebo som si dal zdravotnu (vychadzku :twisted: ).
Mozem len odporucit, cerstvy vzduch robi zazraky. :wink:
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod eva_ivan » 12. Nov 2007, 0:40

repre zatial nehulim, ale asi pred kazdym vstupom na toto forum musim zacat :roll:
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

Poslaťod anet » 12. Nov 2007, 11:18

emor píše:anet... skusila si sa zapodievat s fyziologickymi zmenamy organizmu po kastracii.? :wink: :idea:

Podla toho ktore mas na mysli, tendencia k priberaniu, typický rast tzv. šteňačej podsady alebo pokastračnú inkontinenciu ?
Fyzilogicke zmeny sa mozu prejavit u kazdeho jedinca inak, u niektoreho viac u ineho ich ani nebadat.

Myslim ze kazda minca ma dve strany.

Napr. kastraciou je problém nechcených šteniat jasne vyriešený.
U fien (najmä starsich) sa doporucuje ako prevencia zápalu maternice.
A je tu aj fakt ze napr. asistenčné či slepecké psy sú kastrované automaticky,aby ostávali koncentrované na svoju prácu.

A dovolim si sem pripojit slova pani MVDr. Krátkej, ktore ma velmi oslovili:

Čo sa týka ETIKY a zásahu do "psích práv", keby ste videli také množstvo uviazaných, zatvorených, alebo naopak - zranených a zrazených psov ako ja, a to býva často súčasť ich slobody a "prirodzeného života", ktorý im vymedzil človek, tak by Vám kastrácie prišli ako rozumné a kultivované riešenie.

...vo vyspelých krajinách sú samozrejmosťou, často sú tieto zákroky podporované rôznymi úľavami pre kastrované psy - je záujmom spoločnosti, aby sa nepremnožovali nechcené zvieratá. Nekastrované ostávajú chovné psy. Ale nie je to pravidlom. Myslím, že vždy to bude o ľuďoch a ich zodpovednosti. Prečo by krížená fenka nemohla mať šteniatka? ...ak im dokážeme nájsť dôstojný domov?

Som veterinárka. Preto sa snažím zastávať práva zvierat, ale aj potreby ľudí. Je našou povinnosťou rozumne pristupovať k nekontrolovateľnému rozmnožovanie psov a mačiek, ktorí pri nadmernom počte strácajú šancu žiť slušný život.

Dnes už nie je priestor na divoké svorky psov, slobodne putujúce krajinou, alebo na mnohopočetné kolónie mačiek, žijúce na pôjdoch vidieckych statkov. Život sa zmenil. Zmenili sme ho my. Preto musíme modifikovať aj svoje postoje a návyky z minulosti. Nemôžeme ostať "milovníkmi slobody a voľného množenia", ale pritom zároveň požadovať kontrolu nad chorobami, voľným pohybom bezprízorných zvierat, žiadať od útulkov, aby nás zbavili pohľadu na túlavé opustené duše.

Preto myslím, že byť rozumným, neprispievať k ďalšiemu premnožovaniu a byť schopným poskytnúť domov tým, ktorí sú už na tomto svete, to je postoj prezentujúci vyspelého človeka. Je to jedno, z ktorej krajiny pochádza. Je to prejavom vyspelosti ducha...
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod rea » 12. Nov 2007, 11:42

Veterinár sa stretáva často s uvedenými problémami, ja som tiež videla množstvo psov uviazaných, pobehujúcich po ulici, rovno oproti nám je bohužiaľ rodina, ktorá nemá čo do úst a psi sa im množia ostošesť a potom behajú po ulici a napádajú ľudí. Šteniatka slúžia na to, aby sa s nimi hrali deti a rozbor ich stolice by bol iste zaujímavý.
Ja sa zaoberám hlavne správaním psov a veterinárne hľadisko ma veľmi zaujíma, ale univerzálne odporúčať kastráciu? Sú to extrémy, tvrdiť, že kastráciu vždy, alebo nikdy. Takto neraz príde k situácii, kedy sa kastrácia odporúča univerzálne pri problémovom správaní, vykoná sa a výsledok? Problémy zmiznú, ale nastanú iné, pes aj tak nemusí skočiť dobre. Čo takto podporiť trochu osvetu?(nie optimisticky, ale reálne, aj s možnosťou neúspechu) Potom by si sa Anet zamyslela, že ak ti pes začne načínať dvere, nemusí to byť vždy len otázka hormónov. Poodstúp si a pozri na to trochu viac zoširoka. Ver tomu, že pri tomto pohľade tú kastráciu niekedy odporúčam aj ja.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod anet » 12. Nov 2007, 11:57

rea píše:Veterinár sa stretáva často s uvedenými problémami, ja som tiež videla množstvo psov uviazaných, pobehujúcich po ulici, rovno oproti nám je bohužiaľ rodina, ktorá nemá čo do úst a psi sa im množia ostošesť a potom behajú po ulici a napádajú ľudí. Šteniatka slúžia na to, aby sa s nimi hrali deti a rozbor ich stolice by bol iste zaujímavý.
Ja sa zaoberám hlavne správaním psov a veterinárne hľadisko ma veľmi zaujíma, ale univerzálne odporúčať kastráciu? Sú to extrémy, tvrdiť, že kastráciu vždy, alebo nikdy. Takto neraz príde k situácii, kedy sa kastrácia odporúča univerzálne pri problémovom správaní, vykoná sa a výsledok? Problémy zmiznú, ale nastanú iné, pes aj tak nemusí skočiť dobre. Čo takto podporiť trochu osvetu?(nie optimisticky, ale reálne, aj s možnosťou neúspechu) Potom by si sa Anet zamyslela, že ak ti pes začne načínať dvere, nemusí to byť vždy len otázka hormónov. Poodstúp si a pozri na to trochu viac zoširoka. Ver tomu, že pri tomto pohľade tú kastráciu niekedy odporúčam aj ja.

Rea suhlasim.
A neodporucam kastraciu univerzalne, len som sa vyjadrila ze som za, ze ju neberiem len ako zlo, co v konecnom dosledku aj ty.
A ver mi ze podporujem aj osvetu ohladne vycviku a zodpovednosti majitela, aj za cenu neuspechu. :roll:
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod Kaca » 12. Nov 2007, 12:00

anet píše:A neodporucam kastraciu univerzalne, len som sa vyjadrila ze som za, ze ju neberiem len ako zlo, co v konecnom dosledku aj ty.
A ver mi ze podporujem aj osvetu ohladne vycviku a zodpovednosti majitela, aj za cenu neuspechu. :roll:

Myslim, ze diskusia vznikla prave kvoli tomu, ze si suhlasila s kastraciou ako riesenim pri utekani psa. Ja napriklad tiez nie som proti kastracii a priori, ale nemozu sa takto riesit vychovne problemy a psi, nezvladnuti majitelmi.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod anet » 12. Nov 2007, 12:35

Kaca píše:
anet píše:A neodporucam kastraciu univerzalne, len som sa vyjadrila ze som za, ze ju neberiem len ako zlo, co v konecnom dosledku aj ty.
A ver mi ze podporujem aj osvetu ohladne vycviku a zodpovednosti majitela, aj za cenu neuspechu. :roll:

Myslim, ze diskusia vznikla prave kvoli tomu, ze si suhlasila s kastraciou ako riesenim pri utekani psa. Ja napriklad tiez nie som proti kastracii a priori, ale nemozu sa takto riesit vychovne problemy a psi, nezvladnuti majitelmi.

Kaca napisala som "Pes mu zdrha, nezvlada to a i ked kastracia nevyriesi jeho problem zdrhania (pokial sa to psovi stalo uz zlozvykom) aspon vyriesi to ze pri svojich potulkach nenarobi vela "skody".
A potom som napisala ze mi je jedno ci preventivne alebo ako metodu napravy, chlapec chcel vediet kedy kastrovat, je to jeho rozhodnutie.

Cela diskusia by bola o.k. keby ludia neboli prilis vztahovacny a domyslavy, ale udrzali by si nad vecou trosku nadhlad.
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod Kaca » 12. Nov 2007, 12:38

OK, ale ta "SKODA" sa da mysliet aj inak, nielen nakryvanim feniek. Napriklad zdrhne a prejde ho auto... zdrhne a niekto ho umlati... zdrhne a zabludi, zdrhne a... chapes? Nie som vztahovacna a chapem Tvoj postoj, ale tu sa jedna vyslovene o riesenie jedneho problemu a kastracia ho neporiesi. Bud zabezpecit plot, alebo vychovat. Najlepsie oboje :)
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod anet » 12. Nov 2007, 12:50

Kaca píše:OK, ale ta "SKODA" sa da mysliet aj inak, nielen nakryvanim feniek. Napriklad zdrhne a prejde ho auto... zdrhne a niekto ho umlati... zdrhne a zabludi, zdrhne a... chapes? Nie som vztahovacna a chapem Tvoj postoj, ale tu sa jedna vyslovene o riesenie jedneho problemu a kastracia ho neporiesi. Bud zabezpecit plot, alebo vychovat. Najlepsie oboje :)

Vidis Kaci, teba napadne zdrhne a prejde ho auto..... mna napadne zdrhne a sposobi taku dopravnu nehodu, ze vyhasne ludsky zivot a majitel psa bude brucat v chladku a mat vycitky mozno do konca svojho zivota. :roll:
Niekedy ked vidim potulovat sa psov po sidlisku si poviem, co ak pojdem autom, vbehne pes, strhnem volant napr. na chodnik, na chodniku budu ludia ... Poviem ti hnusna nocna mora.
Ale to uz je o inom :wink:
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod Kaca » 12. Nov 2007, 13:06

anet píše:mna napadne zdrhne a sposobi taku dopravnu nehodu, ze vyhasne ludsky zivot a majitel psa bude brucat v chladku a mat vycitky mozno do konca svojho zivota. :roll:
Niekedy ked vidim potulovat sa psov po sidlisku si poviem, co ak pojdem autom, vbehne pes, strhnem volant napr. na chodnik, na chodniku budu ludia ... Poviem ti hnusna nocna mora.
Ale to uz je o inom :wink:

Mas zial pravdu. Ale toto tiez kastracia neporiesi (ja viem,drzim sa svojho ako kliest ;) ). Teda aj tu dopravnu nehodu moze sposobit aj kastrovany pes ktory ujde. Preto radsej plot a vychova. Ak je kastracia potrebna, resp. nevyhnutna (utulky atd) tak ano, ale pokial sa jej da vyhnut, tak sa vyhnem. OK? :)
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod anet » 12. Nov 2007, 13:16

Kaca píše:
anet píše:mna napadne zdrhne a sposobi taku dopravnu nehodu, ze vyhasne ludsky zivot a majitel psa bude brucat v chladku a mat vycitky mozno do konca svojho zivota. :roll:
Niekedy ked vidim potulovat sa psov po sidlisku si poviem, co ak pojdem autom, vbehne pes, strhnem volant napr. na chodnik, na chodniku budu ludia ... Poviem ti hnusna nocna mora.
Ale to uz je o inom :wink:

Mas zial pravdu. Ale toto tiez kastracia neporiesi (ja viem,drzim sa svojho ako kliest ;) ). Teda aj tu dopravnu nehodu moze sposobit aj kastrovany pes ktory ujde. Preto radsej plot a vychova. Ak je kastracia potrebna, resp. nevyhnutna (utulky atd) tak ano, ale pokial sa jej da vyhnut, tak sa vyhnem. OK? :)

Nie je tu taky smajlik ze sedi vec, vies ten s prstom hore. :lol:
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod emor » 12. Nov 2007, 20:51

najprv by som vykastroval kastratorov.. a uz by nemal kto kastrovat. lebo by ich presla chut kastrovat.

vyriesit nechcenych psov kastrovanim.? smiesne. kazdy vetos bude svoje chvalit. ale ak vyberieme z organizmu jeden z dolezitych prvkov hormonalnej sustavy naburame organizmus kompletne. ale veterinarka anet ma opacny nazor.. no ja radsej sa priklonim k nazorom Prof.MVDr ----- ako ku nazoru praktika ,ktory z niecoho predsa len musi zit. a zakrok kastrovania zvladaju aj mesiarsky ucni, staci mat dobre poriesenu davku na uspanie a spravit kontrolne vysetrenie aby nam ten "pacient" sa vobec prebral.

radsej psa uspat ako kastrovat.nezvladnes psa.? nemaj psa. nezamedzis suke sparit sa...? nechovaj a nedrz suku.

kastracia .? jedine ak predlzi starcekovi zivot . ok. to beriem .ostatne je len kseft a ulahcovanie si povinneho co s drzbou psa suvisi.

hold saq nasypeme granule, vykastrujeme , dame na voditko, zfixujeme papulu a skoro secko vybavene. a mozeme si hladkat psi kozuch :twisted:

zaujimave ze kastracie obhajuju zeny:-D :twisted: aj to o niecom svedci.

bezprizorny pes.? nema majitela.? utratit. vec vybavena. nechcene stence.? utratit. bodka. a je to fer voci svetu aj voci tym jedincom samotnym. urcite viac ako kastrovanie.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron