kedy kastrovat

Tu môžete písať o všetkom, čo súvisí so zdravím vašich psíkov. Ak ale očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" - nižšie.

Poslaťod anet » 7. Nov 2007, 20:47

Zolo píše:Ozaj robia psa, psom gule?


Anet, ak to budem brať v Tvojich intenciách, potom Ti musím dať vlastne zapravdu. Keď nebude mať RR gule, lev ho vlastne po nich nebude môcť šľahnúť (veď Ty mu vlastne zachraňuješ život)... A keď pôjdeme ešte ďalej, treba sa pýtať, načo je tu vlastne RR, keď tu nie sú levy? A keďže tu nie sú levy a RR sú už tu a nepotrební, a my sme veľkí humanisti, tak ich vykastrujme všetkých a potom už vyhynú samé... Ale už túto tému opúšťam... :wink:[/quote]

Zolo, ano ten moj RR ma vyhynut, je nestandardny.

A este pridam aj takyto nazor na kastraciu:

Kastrácie psov - Prečo?

Názory na ňu sú rôzne. Závisia od toho, či o nich rozpráva žena či muž. Človek, ktorý má dominantného psa či večného "nakrývača", alebo taký, ktorý má milého spoločníka. Veterinár alebo laik. Sčítaný so skúsenosťami či typ "jedna baba povedala". Taký, ktorému pes po kastrácii pribral alebo ten, ktorého správanie a prejavy sa upravili. Precitlivelý "milovník" zvierat alebo zriadenci útulku. Obyvateľ Rumunska alebo Belgičan...

Pozorovania Z PRAXE
Nie som zástancom hromadných kastrácii. Sú psy, u ktorých nie je potrebná. Ani u nás v útulku nekastrujeme každého psa. Sme viac zameraní na sterilizáciu sučiek. Ale máme psíkov, ktorých šanca na osvojenie a na bežný život v spolužití s človekom je minimálna. O aké psy ide? Hlavne o 3 typy:

"Večný nakrývač"
"Večný vyrývač"
a v niektorých prípadoch i nadmieru dominantný pes.

Sú to zvieratá, ktoré majú celý život problémy. Veta: treba vedieť vychovať! má síce logický základ, ale opakujem: ľudia sú len ľudia, málokto má dostatočné skúsenosti a hlavne - každého psa riadia hormóny inak.
Ale pozriem sa na to aj naopak. Nech si nikto nemyslí, že kastrácia problém správania sa psa vyrieši. Ani náhodou. Ale vie v niektorých prípadoch zásadným spôsobom pomôcť. Ak k tomu prirátate správnu výchovu a výcvik, môžete mať krásny život s dobrým psom. (zo stranky UVP) atd......
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod rea » 7. Nov 2007, 21:01

Anet, večný nakrývač ani večný vyrývač nie je výsledkom toho, že má semeníky. Je to naozaj otázka výchovy a socializácie. Kastrácia pomôže v tom, že zlozvyky nie sú poháňané testosterónom, ale nie sú vygumované z hlavy. Z tej hlavy ich môže dostať nový majiteľ za pomoci kastrácie, ale aj tak musí vedieť, ako na to. Ak to vie, už je len stupienok k tomu, aby to vedel aj bez kastrácie.
UVP robí aj úžasnú osvetu, takže klobúk dolu, ale povedzme si, nie je niekedy dôvodom na to, že sa niekto predsa len ujme psíka to, že mu tvrdia, že je síce naskakovač, alebo vyrývač, ale kastrácia to vyrieši? Bohužiaľ , ja sa stretávam práve s ľuďmi, ktorým pri ich nevedomosti nepomohla ani kastrácia psa. Tou totiž nepribudnú majiteľovi do hlavy vedomosti a prax, ako sa rieši toto správanie psa. Chápu to tak, že kastrácia je všeliek a na to sa aj spoliehajú a od niekoho takúto informáciu dostali.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Zolo » 7. Nov 2007, 21:15

Rea, povedala si to aj za mňa. Mohol by som síce dať ešte niečo k dobru (?), ale načo.
Anet - v tejto téme stoja naše názory (alebo teda argumenty) proti sebe. Mňa niktor nepresvsdčí, že kastrácia je tým všeliekom, ktorý ako jediný odstráni problémy. A v tomto konkrétnom prípade, na základe otázky v zakladajúcej téme je to rozmar a nezodpovednosť majiteľa tohto mladého zvieraťa. A už dávam tejto téme definitívne zbohom, povedal som, čo som chcel.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Kaca » 7. Nov 2007, 22:36

Anet, kastrovanie a sterilizacia v utulku - asi ano. Kastracia a sterilizovanie doma - z akeho dovodu? Zdravotneho? Ano. Pohodlnost majitela? Vlastna neschopnost riesit problemy? NIE! Toto je moj nazor. Sterilizovane zviera (ci uz fena alebo pes) je ine, sprava sa inak, psychicky trpi. Viem o com hovorim - mam 2 sterilizovane feny... Upokojim Ta: nevyhnutnost, zdravotne dovody.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod anet » 7. Nov 2007, 23:27

rea píše:Anet, večný nakrývač ani večný vyrývač nie je výsledkom toho, že má semeníky. Je to naozaj otázka výchovy a socializácie. Kastrácia pomôže v tom, že zlozvyky nie sú poháňané testosterónom, ale nie sú vygumované z hlavy. Z tej hlavy ich môže dostať nový majiteľ za pomoci kastrácie, ale aj tak musí vedieť, ako na to. Ak to vie, už je len stupienok k tomu, aby to vedel aj bez kastrácie.
UVP robí aj úžasnú osvetu, takže klobúk dolu, ale povedzme si, nie je niekedy dôvodom na to, že sa niekto predsa len ujme psíka to, že mu tvrdia, že je síce naskakovač, alebo vyrývač, ale kastrácia to vyrieši? Bohužiaľ , ja sa stretávam práve s ľuďmi, ktorým pri ich nevedomosti nepomohla ani kastrácia psa. Tou totiž nepribudnú majiteľovi do hlavy vedomosti a prax, ako sa rieši toto správanie psa. Chápu to tak, že kastrácia je všeliek a na to sa aj spoliehajú a od niekoho takúto informáciu dostali.

Rea ja neviem co hovoria ludom, ja len viem ze ak niekto chce dat psa kastrovat alebo sterilizovat podporim ho v tom. V ramci osvety a rozhodnutie uz bude na nom. :wink: A nebudem ho bombardovat nahrazkami nech sa da vykastrovat sam (vid prispevky na prvej strane)alebo tvrdit ze gule alebo vajecniky su podstatou psa.

Kaca nemusis ma upokojit, Nills mi uz davnejsie odporucil spravne dychat. Mam to natrenovane, ale uz zacinam byt z toho dychavicna. :roll:
Obrázok užívateľa
anet
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 29. Nov 2005, 17:26
Bydlisko: Vyšná Hutka

Poslaťod rea » 7. Nov 2007, 23:36

anet píše:Rea ja neviem co hovoria ludom, ja len viem ze ak niekto chce dat psa kastrovat alebo sterilizovat podporim ho v tom. V ramci osvety a rozhodnutie uz bude na nom. :wink: A nebudem ho bombardovat nahrazkami nech sa da vykastrovat sam (vid prispevky na prvej strane)alebo tvrdit ze gule alebo vajecniky su podstatou psa.

Kaca nemusis ma upokojit, Nills mi uz davnejsie odporucil spravne dychat. Mam to natrenovane, ale uz zacinam byt z toho dychavicna. :roll:


Anet myslím, že všetky argumenty pre aj proti padli a tak je zbytočné ich opakovať. Názor, aký máš, je bohužiaľ častý a najlepší prostriedok na to, aby začal rozmýšľať človek, ktorý je presvedčený a má vyhranený názor, je ten, že bude mať možnosť okuknúť si pár psov pred a po kastrácii, vidieť na vlastné oči a nie očami nevedomých majiteľov, s možnosťou pozrieť sa naozaj na prirodzenú reakciu kastrovaného a ostatných psov, sledovať ich v rôznych situáciách, keď ťa neprinútia zamyslieť sa nad svojou neoblomnosťou ľudia, možno by sa to podarilo psom... Nechcem tvrdiť, že vždy bola zmena tragická, ale to, čo som videla, mi stačilo, aby som sa zamyslela.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Kaca » 8. Nov 2007, 0:05

anet píše:
Kaca nemusis ma upokojit, Nills mi uz davnejsie odporucil spravne dychat. Mam to natrenovane, ale uz zacinam byt z toho dychavicna. :roll:


Prepac, asi si to zle pochopila: namam vo zvyku ludi ani urazat ani ich napadat. Myslela som to ako upokojenie, ze neslo o ine dovody, proti ktorym vystupujem, bola to jednoducho nevyhnutnost. Ak som Ta urazila, lutujem, ale nebolo to myslene v tomto podtone.
Podlda Teba sme tak vysoko nad zvieratami, ze mame pravo rozhodovat o vsetkom. Ja si skor myslim, ze mame POVINNOST rozhodovat tak, aby sme nikomu neublizovali.
Podla Teba (resp. Tvojich prispevkov) zvierata nemyslia, necitia. Myslim, ze nemas pravdu. Ale to je vec nazoru. Ja osobne povazujem kastraciu aj sterilizaciu za mrzacenie zvierata a to je opodstatnene len v urcitych pripadoch. Napriklad v utulkoch - tam je to asi jedine mozne riesenie. Ale inak... ok, je to len moj nazor.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Nils » 8. Nov 2007, 8:43

summa summárum: anet je spravidla za kastráciu - Zolo,Rea,Kaca,oreganka, moja maličkosť a niektorí ďalší sú spravidla proti.

Takže milý kaiz - vyjadri sa a vyber si nakoniec si aj tak urobíš po svojom. Ak ťa však táto téma pohla k úvahe o /ne/zmysle kastrácie ako výchovnej preventívy - tak to malo zmysel... :idea:


Howgh!!! Dohovoril som! Kua! kde dá fajka mieru :?: :lol: :lol:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Fraga » 8. Nov 2007, 10:33

Niiiils aka fajka zase! hovorili sme predsa na posledy o žuvačke!!!! :roll:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Eva K. » 8. Nov 2007, 10:53

Nils, veľmo múdro vravíš. Snáď ho osvieti :idea:
E+E
Obrázok užívateľa
Eva K.
 
Príspevky: 120
Registrovaný: 12. Sep 2007, 12:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 8. Nov 2007, 10:55

Fraga píše:Niiiils aka fajka zase! hovorili sme predsa na posledy o žuvačke!!!! :roll:


veď píšem,že ju neviem nájsť... :lol: :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Fraga » 8. Nov 2007, 11:14

:lol:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Kaca » 8. Nov 2007, 11:30

Nils, ja len dufam, ze ten mladenec si to vydrzal citat az do konca - ak to vobec cital. Dufam ze ano. Aj ked sa tu uz nehlasi. A snad mas pravdu, snad mu to nieco dalo... Dufam v to kvoli jeho psovi.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Nils » 8. Nov 2007, 11:35

Kaca píše:Nils, ja len dufam, ze ten mladenec si to vydrzal citat az do konca - ak to vobec cital. Dufam ze ano. Aj ked sa tu uz nehlasi. A snad mas pravdu, snad mu to nieco dalo... Dufam v to kvoli jeho psovi.

že by sme mu každý jeden poslali nejakú tú PM :lol:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Kaca » 8. Nov 2007, 13:07

Nils píše:že by sme mu každý jeden poslali nejakú tú PM :lol:

Prepac, co je prosim PM?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot] a 1 hosť

cron