Rhodézský ridgeback

Tu si môžete písať jednotlivo o konkrétnych plemenách

Poslaťod Fraga » 11. Nov 2007, 17:13

eva_ivan píše:Fraga moja rodina je polovnicka z obidvoch stran a to niekolko generacii dozadu....... vyrastala som v klasickej horarni, mali sme rok jazvecika a 13 rokov farbiara......... poznam xy jazvecikov aj farbiarov, ktori postrelenu zver nielen dohladali, ale aj "ochutnali", co je nepripustne a tym padom nemohli byt viac vyuzivany na lov. takze to ako sa pes sprava k zvery absolutne nezalezi od plemena, ale ako vzdy a vsetko od vychovy. mimochodom, na jar sa chystame s Rodou cvicit na polovne skusky a ak v nej objavime chut, nadanie uz ma, absolvujeme ich v cechach tak ako mnoho mojich znamych co maju RR


Eva mne to vysvetlovať nemusíš chi chi ja som tiež vyrastala v rodine poľovníka :D:D:D zato ale nie som poľovník a veľmi dobre viem, že to ako sa pes sprava záleží najmä na výchove a jeho majiteľovi... Inak to ochutnávanie sa dá odnaučiť... ale to bolo písané v inej téme...
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod eva_ivan » 11. Nov 2007, 17:17

Fraga píše:
eva_ivan píše:Fraga moja rodina je polovnicka z obidvoch stran a to niekolko generacii dozadu....... vyrastala som v klasickej horarni, mali sme rok jazvecika a 13 rokov farbiara......... poznam xy jazvecikov aj farbiarov, ktori postrelenu zver nielen dohladali, ale aj "ochutnali", co je nepripustne a tym padom nemohli byt viac vyuzivany na lov. takze to ako sa pes sprava k zvery absolutne nezalezi od plemena, ale ako vzdy a vsetko od vychovy. mimochodom, na jar sa chystame s Rodou cvicit na polovne skusky a ak v nej objavime chut, nadanie uz ma, absolvujeme ich v cechach tak ako mnoho mojich znamych co maju RR


Eva mne to vysvetlovať nemusíš chi chi ja som tiež vyrastala v rodine poľovníka :D:D:D zato ale nie som poľovník a veľmi dobre viem, že to ako sa pes sprava záleží najmä na výchove a jeho majiteľovi... Inak to ochutnávanie sa dá odnaučiť... ale to bolo písané v inej téme...


tak potom nechapem ako mozes napisat ze lov s RR uz nie je lov ale pytliacenie :?:
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

Poslaťod Fraga » 11. Nov 2007, 17:26

Nie nie to si zle pochopila... Napísala som ze neviem prečo je tam to obmedzenie výšky a dala som otáznik na Jara dufam ze napíše... ale že pravde podobne preto, že jazvečík akosi na srnu nedočiahne a neostava mu iné len duriť a ani rýchly nie je... Kdežto RR je vysoký rýchlonohý a silný pes a keď ho vyšleš na srnu pravde podobne by ju strhol (a to už nie je durenie ale pytlačenie) ako obštekával na mieste....Kdežto leva by asi ako jazvečík nahnal lovcom alebo sa snažil udržať na mieste, i ked isto sa našli aj jedince, ktoré sa pustili do bitky...hlavne ked boli ako svorka...
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod DKo » 11. Nov 2007, 17:30

Zolo píše:Jaro, stavač má koľko v kohútiku? Lajka, atď? Myslím, že dohoda je aj tu možná. Viem, hovoril si o duričoch...
Zolo, obzri si čo sa moce Jarovi popod nohy a dovtípiš sa, že s Jarom sa v tomto dohodneš kedykoľvek, s našou poľovno-kynologickou vrchnosťou je to horšie.
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod Zolo » 11. Nov 2007, 17:33

DKo, s Jarom sa isto dohodnúť dá. Aj keď niekedy je s ním ťažká reč. Ja ho už dlhšie pokúšam, nech s a vymáčkne, kedy dokončí diviačí výbeh, že prídem potrénovať, a on mi stále dáva vyhýbavú odpoveď... :lol:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Fraga » 11. Nov 2007, 17:36

Chi chi až bude bude .... :lol:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Zolo » 11. Nov 2007, 17:38

Fraga píše:Chi chi až bude bude .... :lol:


Ty si jeho hovorca, že? :lol:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod DKo » 11. Nov 2007, 17:44

Zolo píše:ho už dlhšie pokúšam, nech sa vymáčkne, kedy dokončí diviačí výbeh, že prídem potrénovať
a to chceš ísť sám alebo aj so psom :?:
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod eva_ivan » 11. Nov 2007, 17:46

Fraga zrejme je ta vyska ohranicena aj co najlepsou pohyblivostou v terene, ale aj ja si rada pockam na vyjadrenie odbornika
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

Poslaťod beira » 11. Nov 2007, 18:08

Fraga píše: ešte k tomu hore...je zase vela poľovníkov, ktorí výstavy nemusia a berú ich ako nútené zlo im ide hlavne o vyuzitie toho psa v lese a to či sa mu chlpy točia do lava alebo do prava je nič v porovnaní s tym ako pracuje... Takže výstavne neštandardný pes môže byť perfektný pracant a väčšinou to tak aj je...

A mne napriklad toto pride nelogicke... Niekde som citala, ze aj tie vlohy sa do istej miery dedia... Urcite aj niektore exterierove znaky pomahaju zachovat funkcnost, ale myslim, ze sa to prehana... a u tych plemien, ktore sa aj realne vyuzivaju, mi to pride nelogicke dvakrat...
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Fraga » 11. Nov 2007, 18:36

Zolo píše:
Fraga píše:Chi chi až bude bude .... :lol:


Ty si jeho hovorca, že? :lol:


Ako si vedel?
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Fraga » 11. Nov 2007, 18:43

beira píše:A mne napriklad toto pride nelogicke... Niekde som citala, ze aj tie vlohy sa do istej miery dedia... Urcite aj niektore exterierove znaky pomahaju zachovat funkcnost, ale myslim, ze sa to prehana... a u tych plemien, ktore sa aj realne vyuzivaju, mi to pride nelogicke dvakrat...


Neviem čo tým presne myslíš... vlohy sa dedia to je jasne,ale ak sa so psom nepracuje tak sa potlačajú...
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod beira » 11. Nov 2007, 18:48

Fraga píše:
beira píše:A mne napriklad toto pride nelogicke... Niekde som citala, ze aj tie vlohy sa do istej miery dedia... Urcite aj niektore exterierove znaky pomahaju zachovat funkcnost, ale myslim, ze sa to prehana... a u tych plemien, ktore sa aj realne vyuzivaju, mi to pride nelogicke dvakrat...


Neviem čo tým presne myslíš... vlohy sa dedia to je jasne,ale ak sa so psom nepracuje tak sa potlačajú...


Pride mi nelogicke stavat exterier nad vlohy... Ak ma pes vlohy, mal by byt exterier na druhom mieste...
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Zolo » 11. Nov 2007, 18:54

[quote="beira"]
A mne napriklad toto pride nelogicke... Niekde som citala, ze aj tie vlohy sa do istej miery dedia... Urcite aj niektore exterierove znaky pomahaju zachovat funkcnost, ale myslim, ze sa to prehana... a u tych plemien, ktore sa aj realne vyuzivaju, mi to pride nelogicke dvakrat...[/quote

Beira, vlohy sa veru dedia a mali by byť (podľa mňa) cenené z genetického hľadiska viac, ako naučené. Aj keď aj tento aspekt je z viacerých hľadísk dôležitý. Skúšky sa nededia, to je fakt, ale každodenná príprava na skúšky je testom na nervovú sústavu psa, na jeho schopnosti, na psychickú a fyzickú odolnosť, schopnosť učenia, ale aj spomínaná inteligencia. Vieš, podľa mňa štandard plemena by mal zahŕňať ako exteriér, tak povahu a pracovné vlohy. Exteriér vo svojich znakoch nesmie ísť na úkor funkčnosti (povedzme extrémy v zmene uhlenia končatín nemôžu byť na úkor pohybu a celkovej motoriky, skracovanie nosových partií môže viesť k anatomickým zmenám v ploche čuchovej sliznice a zákonite k zníženiu schopnosti k pachovkám) Akonáhle sa upustí od práce, okamžite sa začne "modernizovať" plemeno po stránke niekoľkých exteriérových znakov niekedy až do absurdností. Ale platí to aj naopak. Neviem, mám pocit, že najharmonickejšie plemeno v tomto smere je nemecký krátkosrstý stavač - kde exteriér je tvrdo preverovaný prácou.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod eva_ivan » 11. Nov 2007, 18:59

tiez som toho nazoru, ze u plemena ako je RR, ktore bolo vyslachtene najma s ohladom na jeho funkcnost, by mal byt exterier na druhom mieste
ale to ze sa prihliada v poslednej dobe prave viac na zovnajsok nie je len problem RR
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

PredchádzajúciĎalší

Späť na O plemenách - jednotlivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron