Rhodézský ridgeback

Tu si môžete písať jednotlivo o konkrétnych plemenách

Poslaťod beira » 10. Nov 2007, 0:09

Ridgeback byva strasne sialeny, kym nedospeje. Potom sa mu povaha dost zmeni. Teda tie starsie RR, ktore poznam, drzia taku formu... Su naozaj rezervovane, hlavne k neznamym ludom... To niekto pride tutuli-mutuli a ten pes sa tvari akoze: zasa dalsi dvojnozec, co mu svitori... :roll: V tomto ale my mame doma jedneho regulerneho retrivra... :lol: Beira ma strasne rada ludi, to by som ani nemala hovorit, ale az nevykazuje ten plemenny znak rezervovanosti... :lol:
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod raky » 10. Nov 2007, 0:16

otázka? je Brejra viac prítulná? Nerozumel som celkom, moja bosorka ma 18m a teraz možno troška stráži, ak sa jej chce tak skoro naozaj, nie je to rr, ale od chovatelov viem, že mám čas...
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod beira » 10. Nov 2007, 0:34

Beira ma dva a pol roka a je odmalicka velmi pritulna, dokonca aj k cudzim ludom, ku ktorym sa my spravame priatelsky... To sa im vyvaluje na kolenach, necha sa skrabkat... To co sa deje za plotom sice pozoruje, ale moc nereaguje (behanie okolo plota, stekanie..., to nie, iba vybrane osoby :wink: hlasi...)
Ta druha nasa potvora ma rok a pol a je pritulna k nam a voci ludom, ktorych stretava casto... Voci cudzim rezervovana... a na RR aj dost ustekana (ako NO :wink: ), cudzie osoby za plotom registruje a hlasi... je taka ostrazitejsia...
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod raky » 10. Nov 2007, 0:42

Mal som NO 13 rokov, štekanie je od výchovy a nemal som problém. Keď sa štekalo, tak sa naozaj niečo dialo. No sa mi zdal viac ako vojak, čo bolo super, ale nemohol som ho mať znova, porovnával by som...rr možno bude raz o 15 aviac_dúfam rokov...sorry ešte to musím viac sppznať....
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod Zolo » 10. Nov 2007, 2:32

[quote="beira"]
RR je hlavne polovne plemeno a vo vseobecnosti vsetky polovne plemena su tazsie ovladatelne ako plemena pracovne, u nich su niektore tie povodne instinkty silnejsie a su samostatnejsie, a teda tvrdohlavejsie RR vsak ako aj osud mnohych inych plemien je taky, ze sa meni na plemeno spolocenske ...

Prečo potom, keď vám na plemene tak záleží, ste jeho znalci a do detailov poznáte jeho históriu vzniku až do stavu súčasných zvierat, prečo potom na svojom klube nepožadujete, aby psa do chovu oprávňovalo zloženie poľovníckej skúšky (je ich hodne, len si vybrať) :?: Ale chápem, ono je pohodlnejšie rozprávať o tom, ako sa to mení na spoločenské plemeno (necháp to Breia teraz osobne :!: ) a gaučáka, či o tom, ako ho získava čoraz viac ľudí, ktorí o ňom nič nevedia? Je to snáď vecou Vášho klubu, Vašich funkcionárov, chovateľov a nových majiteľov. Alebo žeby za to mohol klub dobermanov? :shock:
Osobne si myslím, že porovnávať inteligenciu plemien je ťažké. A už vôbec nie je relevantné, keď to hovorí majiteľ prvého psa a ako bernú mincu berie literatúru. Odhliadnuc od toho, že papier veľa znesie a aj blbosti tipu Dr. Bruca F.... Ani celoživotný chovateľ jedného plemena nemôže mať na psov relevantný a akceptovateľný názor. Možno ani netuší, že porovnávanie toho, čo má celý život doma a toho čo občas vidí na ulici je strašne skreslený. Toto hovorím z vlastnej skúsenosti po dlhoročnom chove NO sa mi pár rokov motali po dvore kaukazáci (oba plemená v podstate pastierske) a bol to ohromný rozdiel. Dnes spoznávam ďalšie dva plemená a môžem povedať, že každé jedno plemeno má svoje čaro a svoje špecifiká. Preto keď dnes počujem o "najinteligentnejšom " plemene (a je jedno, ktoré plemeno sa za také vydáva) prinúti ma to jedine tak k ironickému úsmevu.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod beira » 10. Nov 2007, 14:42

Joj, Zolo, tieto otazky treba polozit kompetentnejsim osobam... Nedaju sa ovplyvnit podstatnejsie veci... Jednoducho to tak je a nie je to len na Slovensku. A nie je to len o plemene RR... Kto uz YT vyuziva na potkany...

RR je duric, na Slovensku v tomto nevyuzitelny, lebo ma vyssiu kohutikovu vysku, ako sa povoluje. Mozes si urobit farbiarske skusky, ale na to ten pes vyslachteny nebol (napr. RR malo steka, co je, ak som to spravne pochopila, u farbaira dost dolezite)... Su vynimky, ktore tie skusky maju..., ale nie preto, ze su to polovnci, ale zo zabavy... a ak to nezvladnu a naozaj sa tomu nevenuju, su dost caste pripady, ze pes nasledne zdrha za zverou...
Ale ako som aj spominala, RR nebol len na nahananie levov... bol to aj strazca fariem a dobytka pri presuvani.
Je vela ludi, co sa snazia vynahradit psovi tu skutocnu lovecku vasen coursingom. Mozno to by bola ta schodnejsia cesta, zaviest skor nejake taketo podmienky ako polovne skusky, ktore su v nasich zemepisnych sirkach s tymto psom nepouzitelne. A som za povahove testy pred zaradenim do chovu. Podla mna sa ide prilis po exterierovych znakoch, ktore nesuvisia s funkcnostou.

Ja nie som, zatial :wink:, chovatel... mali sme doma uz rozne psy, rozne velkosti, rozne povahy... Na zaklade svojich skusenosti mozem ako laik povedat, ze RR je specificky, je kontaktnejsi, vyzaduje si vacsiu trpezlivost, ale aj vztah (nie je to pes, ktoreho ignorujes a aj tak ta bude zboznovat, neviem, ako to mam lepsie napisat...), potom je to naozaj verny pes, oddany a aj ta poslusnost je vyssia (poslucha, lebo chce, nie preto, ze musi). Napriek tomu si nemyslim a nikdy by som sa neodvazila tvrdit, ze je RR to nejinteligentnejsie plemeno, vzdy to zavisi od jedinca...

Ale suhlasim, ze papier znesie vela... To, co si moze clovek precitat o RR v knihach aj inde, hovori skor o kladnych vlastnostiach, podla mna su malo vyzdvihnute specifika, ktore mozu byt neskor problemom... A potom je tu ten ridge... Mam pekny dom, super auto, tak si kupim psa s pasikom, ved on bude vlastne cele dni spat a bude ma mat rad... :idea: RR je pes pre ludi, ktori maju cas a chcu sa psovi venovat. Na to, aby bol RR spokojny a bezproblemovy, potrebuje pohyb a aktivitu a nemusi hned nahanat leva po savane...

Trocha vody na tvoj mlyn: keby som bola vopred vedela, co ma skutocne caka, a teraz nehovorim len o vychove, ale o tom vsetkom, co s RR suvisi, asi by som sa bola rozhodla pre ine plemeno... lenze ked sa clovek do niecoho raz dostane... :wink: Babizne by som uz nevymenila ani za superpsa... A dufam, ze sa mi podari aj to ostane tak, aby som bola spokojna :)
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod eva_ivan » 10. Nov 2007, 17:30

vcera nam do domu vletela sykorka. moja vysoko agresivna RR za nim chvilu pobehovala a ked sa chudak vtak usadil na garnizu v pracovni, lahla si na koberec a divokymi ocami baziacimi po krvi ho sledovala. za par minut ju ale aj to prestalo bavit a lahla si na gauc. tento stav pretrvaval asi 5 hodin dovtedy, kym neprisiel vami tak oblubeny ivan a milu sykorku nepustil von cez okno. Roda sa na to v polospanku divala a urcite si aspon vo sne vynahradila to, ze ho nerozdriapala az kym pierka nelietali.
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

Poslaťod DKo » 10. Nov 2007, 20:11

Zolo píše:keď dnes počujem o "najinteligentnejšom " plemene (a je jedno, ktoré plemeno sa za také vydáva) prinúti ma to jedine tak k ironickému úsmevu.
keď mi niekto povie, že má inteligentného psa, hneď viem, že ho nezvláda a nevie si k nemu nájsť správny prístup 8)

beira píše:RR je hlavne polovne plemeno... Osud RR vsak ako aj osud mnohych inych plemien je taky, ze sa meni na plemeno spolocenske a nie vsetci vedia, do coho idu a potom su tu psy "neovladatelne"...
Za akým účelom boli RR k nám importované a pre akú skupinu obyvateľstva?
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod beira » 10. Nov 2007, 20:40

DKo píše:
beira píše:RR je hlavne polovne plemeno... Osud RR vsak ako aj osud mnohych inych plemien je taky, ze sa meni na plemeno spolocenske a nie vsetci vedia, do coho idu a potom su tu psy "neovladatelne"...
Za akým účelom boli RR k nám importované a pre akú skupinu obyvateľstva?


Predpokladam, ze otazka bola recnika, cize autor, co slisi v dalce bonga znit a ma v dusi klid, pozna validnu odpoved :D Tak spust... A rovno mi urob aj psychologicky profil :lol:
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod DKo » 10. Nov 2007, 21:03

beira píše:rovno mi urob aj psychologicky profil
ohľadom RR si zbytočne precitlivelá a bojíš sa pravdy, pekný sobotný večer
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod beira » 10. Nov 2007, 21:10

DKo píše:
beira píše:rovno mi urob aj psychologicky profil
ohľadom RR si zbytočne precitlivelá a bojíš sa pravdy, pekný sobotný večer


Cakala som nieco hlbsie... :roll: Myslim, ze nie viac, ako ini na plemena, ktore maju...

A ktorej pravdy sa bojim... Ved povedz, nedaj sa prosit... :roll:

Ale vazne, myslim, ze sa mylis...
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Van » 10. Nov 2007, 22:45

beira píše:Trocha vody na tvoj mlyn: keby som bola vopred vedela, co ma skutocne caka, a teraz nehovorim len o vychove, ale o tom vsetkom, co s RR suvisi, asi by som sa bola rozhodla pre ine plemeno... lenze ked sa clovek do niecoho raz dostane... :wink: Babizne by som uz nevymenila ani za superpsa...
cosi velmi podobne som uz pocula z ust istej majitelky RR a mne dost blizkej osoby. Ani knihy ani mnohi chovatelia bohuzial nepovedia tie "negativa" plemena. Ale ona by aj napriek tomu vsetkemu este jedneho RR k tomu svojmu prijala :)
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod ...repr^zent » 11. Nov 2007, 0:33

eva_ivan píše:vcera nam do domu vletela sykorka. stav pretrvaval asi 5 hodin
sykorka sa urcite citila fajn, ked sa 5h hriala vo vykurenom byte na garnizi... urcite este nebola tma, ked sa vratil ivan bohatier a vypustil ju do mrazu najst si nejaku veceru :roll:
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod eva_ivan » 11. Nov 2007, 1:42

Dko som strasne zvedava na tvoju odpoved Beire , dufam, ze ju podlozis aj faktami a menami :?: pre menej chapavych ( pre istotu :idea: ) : kto konkretne a za akym presnym ucelom importoval prvych RR na uzemie SR?
lebo taki tu uz boli, co sa tymito vedomostami vyhrazali, vsak emor , a nakoniec to skoncilo len pri tych vyhrazkach
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

Poslaťod eva_ivan » 11. Nov 2007, 1:44

...repr^zent píše:
eva_ivan píše:vcera nam do domu vletela sykorka. stav pretrvaval asi 5 hodin
sykorka sa urcite citila fajn, ked sa 5h hriala vo vykurenom byte na garnizi... urcite este nebola tma, ked sa vratil ivan bohatier a vypustil ju do mrazu najst si nejaku veceru :roll:


vidim ze Nils nie je sam co to vo svojom veku prehana s rozpravkami :lol:
eva_ivan
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 6. Nov 2007, 15:05

PredchádzajúciĎalší

Späť na O plemenách - jednotlivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť