Agresivny kokerspaniel

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

Agresivny kokerspaniel

Poslaťod mato-koker » 2. Dec 2007, 13:59

dobry den,sme 5-clenna rodina ,zijeme v byte a tento rok vo febrari nam pri autonehode zahynul psik.cela rodina bolo s toho hotova a uz sme dalsieho psa nechceli.Ale pri navsteve veterinara po umrti psika,nam ponukol kokra ktoreho tam mal v utulku,najprv sme nechceli ale po 2 dnoch uvazovania a brat do uvahy v akych podmienkach tam ti psici ziju tak sme si ho z utulku vzali.hned sme zistili ze nas novy psik Beny je velmi aktivny a ma neskutocne vela energie a neovladal ziadne povely.(dodnes ovlada len niektore zakladne povely)Vsetko bolo v poriadku a psik sa spraval normalne,ale niekedy z nicoho nic zavrci,a uz sa stalo ze aj parkrat pohryzol clenou rodiny.najprv sme to riesili trestom(musel chodit dlhsi cas s nahubkom ........a pod.)dnes bol zas agresivny tak som sa rozhodol napisat vam. Prosim vas o radu,ako to mame dalej riesit,ako zabranit agresivnym utokom psika na clenou rodiny?
mato-koker
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 2. Dec 2007, 13:23

Poslaťod Amaguk » 2. Dec 2007, 18:36

mato, tvoja otazka by bola tematicky vhodna aj do fora Vycvikova poradna :)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod mato-koker » 2. Dec 2007, 21:56

Amaguk píše:mato, tvoja otazka by bola tematicky vhodna aj do fora Vycvikova poradna :)



napisal som to tu preto aby som dostal radu od odbornika a nie aby som tu cital vysmechy ,takze ak sa ti to zda vtipne tak chod radsej na pokec a tam sa vysmievaj s tych pubertakov co si nemozu vypucit vyrazku.............
mato-koker
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 2. Dec 2007, 13:23

Poslaťod mato-koker » 2. Dec 2007, 21:58

a este jedna informacia,v dobe ked sme ho z utulku brali tak uz mal asi1,5 roka........
mato-koker
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 2. Dec 2007, 13:23

Poslaťod Amaguk » 2. Dec 2007, 22:17

mato-koker píše:
Amaguk píše:mato, tvoja otazka by bola tematicky vhodna aj do fora Vycvikova poradna :)



napisal som to tu preto aby som dostal radu od odbornika a nie aby som tu cital vysmechy ,takze ak sa ti to zda vtipne tak chod radsej na pokec a tam sa vysmievaj s tych pubertakov co si nemozu vypucit vyrazku.............


ok, tvoja vec, ale myslela som to ako dobre mienenu radu
okrem pubertakov rozlicneho veku tam chodia aj ludia, ktori maju s problemovymi psami skusenost, napr. rea - alebo jej napis na www.vlcica.sk
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 5. Dec 2007, 16:02

Váš problém je veľmi vážny a nie je ľahké radiť bez osobného spoznania psa a odhalenia jeho návykov a Vašich metód komunikácie s ním.
1,5 ročný koker je mladý dospelý pes, ktorého cieľom je vybojovať si svoje, v tomto prípade dominantné, samčie postavenie vo svorke, teda vo Vašej rodine. Vy ste mu zrejme v snahe dopriať šťastný domov dovolili presadzovať sa a on to teraz využíva. V rodine MUSÍ byť pes členom svorky a NESMIE byť tým ktorý určuje pravidlá. Povahu psa ste opísali, ale neviem, aký prístup máte k nemu Vy a ostatní členovia rodiny. Váš prístup musí byť síce láskavý, ale zároveň prísny a neústupný. Trest by mal v prvom rade spočívať v zmene tónu hlasu a ak to ide do takých extrémov, ako útok, tak v okamžitom PROTIÚTOKU, kedy v tom momente keď on zaútočí, musí byť hlasom a aj fyzický /PRIMERANE/ potrestaný. VY MUSÍTE vedieť rozoznať ten moment, kedy chce pokúsať, alebo ak pred tým výstražne zavrčí, ihneď musí nasledovať VÁŠ výkrik FUJ!!! a ak neskončí musí bleskovo nasledovať FACKA. Tým psovi neublížite, ale dáte mu jasne najavo že PÁNOM SITUÁCIE ste VY.
Trestanie formou ako opisujete - nosenie košíka- on nemá ako pochopiť, nerozumie tomu že je to trest za niečo, len mu je to nepríjemné a tu neide o to, aby sa zle cítil, ale o to, aby pochopil ČO NESMIE. Túto metódu musíte použiť zakaždé, keď robí niečo proti Vašej vôli a nechce na povel prestať. Túto metódu sme niekedy nútení použiť aj vo veterinárnej ambulancii ak majiteľ psa nezvláda a niet inej cesty. Neuznávam fyzické tresty ani u psov, ale tu sa nejedná v pravom slova zmysle o trest, ale o vybojovanie si svojho postavenie - hierarchie v rodine.
Snáď som Vám pomohla touto radou, aj keď očakávam rôzne polemiky, ale moje viac ako 30 ročné skúsenosti sa už neraz v tejto sfére osvedčili. Možno by bolo najlepšie, aby ste vo svojom okolí vyhladali človeka, ktorý rozumie problematike prevýchovy psov, ale žiaľ ozajstných odborníkov nie je veľa. Určite ho nedávajte nikomu na prevýchovu, lebo Vás by mal aj tak zaradeného tam, kam sa mu to podarilo. Prajem veľa šťastia, ktoré budete mať so svojim psom vtedy, keď si vzájomne porozumiete. 8)
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 5. Dec 2007, 18:35

Pridávam sa k tomu, že radiť mimo osobného kontaktu sa tu nedá. Psík naozaj potrebuje pevnú ruku, nastaviť mantinely, ale budem odporovať (tak, ako sa tu čakalo 8) ) náprave tohoto správania protiútokom zvyšovaním hlasu a kričaním na psa a trestom v podobe facky. Mohli by ste sa dostať do večnej konfrontácie, alebo by mohli začať problémy s tým, že ak to psovi neprejde u vás, skúsi túto konfrontáciu inde a tam mu to prejde. Netreba sa dať provokáciou psa dovesť ku konfrontácii. Problémových kokrov je dosť a myslím, že k tomu prispievajú aj rady tohto typu. Ak tu naozaj ide o skúšanie psíka, kam až môže zájsť (teda ak nejde o strach, čo sa podľa príspevku zistiť nedá), je potrebné, aby narazil na nezáujem o konfrontáciu z vašej strany a na to, že sa od neho chce to a to a pes nemá inú cestu, ako to vykonať. Za vykonanie odmeniť, ale nie neajko prehnane. Treba použiť vodidlo, nepretržite (pri výchove nikdy neviete vopred, kedy ho bude treba), kým sa správanie neupraví, psovi tým nijako neškodíte, môže s ním behať veselo ďalej, ak je vhodne zvolený materiál a tvar, aby ste nemuseli ísť hneď rukami priamo na telo psa a neriskovali, že vás pohryzie, ale aby ste mali aj tak možnosť ho v kľude usmerniť. Naozaj je tu veľmi dôležitá istota a kľud majiteľa, pretože pri opaku ostanete u psa labilní a pes má automaticky prevahu a situáciu vedie. Treba psa naučiť rešpektovať vaše pravidlá a ukázať inú cestu riešenia, ako je agresivita. Neviem, pri akých situáciách konflikty nastávajú a teda bližšie radiť nie je vhodné.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod mato-koker » 7. Dec 2007, 22:48

dakujem,s tychto dvoch rad som uz ale uplne zmeteny lebo si dost odporuju............ale asi sa budem priklanat k nazoru doktorky...........
mato-koker
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 2. Dec 2007, 13:23

Poslaťod rea » 8. Dec 2007, 13:10

mato-koker píše:dakujem,s tychto dvoch rad som uz ale uplne zmeteny lebo si dost odporuju............ale asi sa budem priklanat k nazoru doktorky...........


Samozrejme, že rady sú rozdielne, každý jeden človek poradí minimálne trochu inak, preto si treba vybrať. Nakoniec sa bude aj tak dať pripísať problémové správanie nejakému tomu syndrómu agresivity, ktoré kokríky majú vrodené a vykastrovať ho... :mrgreenyes:
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod mato-koker » 8. Dec 2007, 15:25

rea píše:
mato-koker píše:dakujem,s tychto dvoch rad som uz ale uplne zmeteny lebo si dost odporuju............ale asi sa budem priklanat k nazoru doktorky...........


Samozrejme, že rady sú rozdielne, každý jeden človek poradí minimálne trochu inak, preto si treba vybrať. Nakoniec sa bude aj tak dať pripísať problémové správanie nejakému tomu syndrómu agresivity, ktoré kokríky majú vrodené a vykastrovať ho... :mrgreenyes:



takze ciastocne by pomohlo keby sme ho dali vykastrovat?
mato-koker
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 2. Dec 2007, 13:23

Poslaťod rea » 8. Dec 2007, 15:49

mato-koker píše:
rea píše:
mato-koker píše:dakujem,s tychto dvoch rad som uz ale uplne zmeteny lebo si dost odporuju............ale asi sa budem priklanat k nazoru doktorky...........


Samozrejme, že rady sú rozdielne, každý jeden človek poradí minimálne trochu inak, preto si treba vybrať. Nakoniec sa bude aj tak dať pripísať problémové správanie nejakému tomu syndrómu agresivity, ktoré kokríky majú vrodené a vykastrovať ho... :mrgreenyes:



takze ciastocne by pomohlo keby sme ho dali vykastrovat?


Nie, ten príspevok bol myslený ironicky, ospravedlňujem sa za to, takto to totiž väčšinou býva, ak niekto skúša "osvedčené" rady. Prosím ťa nehľadaj odpoveď na nete, choď sa poradiť za niekým osobne a skôr, než začneš rady aplikovať, poriadne sa povypytuj, nech ti to ten, kto radí, aj poriadne vysvetlí. Nič nerob mechanicky bez toho aby si vedel, čo tým chceš dosiahnuť len preto, že ti to niekto radí. Ďalšie štádium po kastrácii, ktorá nepomáha, pre psa býva útulok, alebo posledná injekcia s odôvodnením, že pes bol nezvládnuteľný, pretože iste trpel nejakým syndrómom. Ten sa síce občas prejavuje, ale zďaleka nie je taký častý, ako uvádzajú majitelia psov.
V prvom príspevku nepíšeš, za akých okolností sa agresivita prejavuje, čo ste s ňou doteraz robili atď. Aké boli ostatné tresty okrem toho košíka? Ako psovi vysvetľujete, čo znamenajú vaše povely? Ako sa ku psovi správajú ostatní členovia rodiny? A ešte niečo. Prečítaj si ešte raz prvú vetu v odpovedi pani veterinárky. V tomto prípade by som napísala, že je to až nemožné...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 8. Dec 2007, 20:27

nie som sice odbornicka na napravu agresivneho spravania psov, ale na zaklade informacii z viacerych odbornych zdrojov by som sa skor priklanala k druhemo postupu (to co doporucuje rea) hlavne co sa tyka reakcie majitelov na agresivne spravanie sa psa.
Tu sa neodporuca bitie ani ine trestanie - teda odpovedanie na agresivitu psa inou formou agresie zo strany majitelov (cyklus agresie sa moze takto stupnovat), ale skor demonstrativne az nadradene a opovrzlive ignorovanie psa.

osobna konzultacia spojena s demonstraciou postupu je vsak samozrejme vzdy ten najlepsi prvy krok k hladaniu pozitivneho riesenia
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 21. Dec 2007, 11:10

Som rada, že moja reakcia rozvinula diskusiu. Tento problém je častý a slúži ku cťi každého majiteľa, ktorý sa včas zaujíma o nápravu. Súhlasím s tým čo napísala Rea, doplním len jedno, fackou som nemyslela bitku, facka je rýchla reakcia na akciu a je to "improvizovaná" reakcia dominantného zvieraťa vo svorke, alebo v prírode. Zvýšenie a sprísnenie hlasu nemá znamenať hysterický krik, stačí jedno slovo FUJ, ale vyslovené jasne , dôrazne a autoritatívne.
Čo znovu zdôrazňujem, nájdite si vhodného a kúseného človeka, ktorý Vám pomôže. Keď dáte vedieť kde žijete, možno Vám poradím aj v tom. Možno.

Želám krásne sviatky bez konfrontačných zážitkov s Vašim zverencov a Vám i všetkým účastníkom tejto diskusie pevné zdravie a trpezlivosť.:ahoj:
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 21. Dec 2007, 12:33

Dominantné zviera v prírode zbytočný útok podriadeného skôr odignoruje, vo svorke nie sú dôležité boje, postavenie sa nevytvára len nimi (aj keď tam patria), ale myslím, že by sme sa pochopili a diskusia je potrebná, aj keď nemáme úplne rovnaké názory. Ľudia majú o živote vo svorkách trochu skreslené názory, bohužiaľ, aj prírodopisné filmy sú robené tak, aby upútali a tak potom vyzerá aj komunikácia ľudí so psami. Konečná voľba je na majiteľovi psíka, ide len o to, radiť cez net radšej menej, ak by to mal človek zle pochopiť. :wink:
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron