Zápal pľúc u psa a mačka

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

Zápal pľúc u psa a mačka

Poslaťod ladymacbeth » 1. Dec 2008, 20:29

Dobrý deň,

priateľova sučka je liečená už druhý mesiac na veľmi ťažký zápal pľúc, aj sme zmenili veterinára, ale stále to ide dolu vodou. Momentálne berie sirup Sumamed Forte, avšak akonáhle sme s ním prestali, stav sa ihneď na druhý deň prudko zhoršil, sučka prestala jesť a dokonca sme ju všade museli nosiť na rukách. Včera sme dostali nové dávky Sumamedu spolu s nejakou protizápalovou injekciou, ktorá má zároveň povzbudiť chuť do jedla. RTG sa psovi zatiaľ nerobil, je vhodné dať mu ho urobiť? Už sme z toho zúfalí, môže ešte niečo po tak dlhej dobe bezvýsledného liečenia zabrať? :cry:

Tiež sa chcem spýtať, keďže ako mi bolo povedané, toto ochorenie je vírusového pôvodu, je toto ochorenie nebezpečné aj pre mačky? Bolo by možné, že sa mačka nakazí od psa? Spolu v kontakte boli len raz v aute počas cesty k veterinárovi, aj to sučka ležala pod sedadlom vpredu a kocúr bol v prenoske na zadnom sedadle. Je možné, aby sa ochorenie prenieslo napr. na topánkach?

Za odpoveď vopred ďakujem.
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 2. Dec 2008, 18:46

Zdá sa mi, že o tom zápale pľúc vlastne nikto veľa nevie. Ak nebolo urobené RTG vyšetrenie, je isté že je to zápal pľúc? A vírusový? Ja neviem ak taká dlhodobá liečba nezaberá. Určite je potrebný RTG a bakteriologické vyšetrenie s citlivosťou na antibiotika. Sirup nie je terapia.
Takže keďže nič nevieme - ja ani jej vek a predchádzajúcu anamnézu- nemôžem robiť žiadne závery ani čo sa týka mačky, ale ak nemá žiadne príznaky, asi sa jej to nebude týkať.
Treba vedieť ešte to, že vírusové ochorenie dýchacích ciest veľmi rýchlo prejde do zmiešanej infekcie - víruso bakteriálnej a preto sa musia podávať antibiotika a ostatný stav riešiť podľa potreby.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ladymacbeth » 3. Dec 2008, 11:04

Tiež mám pocit niekedy, že o tom možno "domnelom" zápale pľúc viem najviac ja :? ... Ale vďaka za odpoveď, dnes ideme na RTG do Trnavy.
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod ladymacbeth » 4. Dec 2008, 14:09

Tak idem podať čerstvé správy, bohužiaľ, veľmi zlé. :( Ak tu budú nejaké nepresnosti, ospravedlňujem sa, ale nejak som nebola schopná včera všetko vnímať a taktiež, nie som veterinár...
Sučke bol urobený krvný obraz, biochémia a sono. Rakovina v tom konečnom štádiu. Krvný obraz zrelý na transfúziu, netvoria sa červené krvinky, biele tuším zvýšené - ale to si nepamätám presne, veľmi vysoká sedimentácia, na pečeni a slezine nezvratné zmeny, slezina zväčšená, v ich blízkosti veľký neznámy útvar. V dôsledku nefunkčnej pečene hepatitída. V brušku voda. Vysoká pravdepodobnosť metastáz v pľúcach. Samé pozitívne informácie. :(
V ambulancii sme boli takmer 3 hodiny, dostala infúziu (glukózu s vitamínom B neviemkoľko), infúziu nám požičali aj domov, doktor predpísal diuretiká na odvodnenie. Prognóza vyliečenia nemusím písať aká ...
Ale aspoň jedna ako-tak pozitívna informácia - bolesti by vraj nemala mať, tak dúfam, že to tak aj je. Po infúzii sa stav o niečo zlepšil, takže uvidíme, ako sa to vyvinie. Ak sa nám podarí dostať ju do stavu, že bude schopná normálne kadiť a čurať a ísť na prechádzku, môže to byť vraj ešte na istý čas "ok". Ak ale nie, musia sa majitelia rozhodnúť... :cry: :cry: :cry:
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod ladymacbeth » 6. Dec 2008, 14:39

Tak naša Astinka sa už netrápi... Včera sa jej veľmi pohoršilo, rozhodli sme sa, že už nemá zmysel predlžovať to... Nakoniec sme to ale nestihli - zomrela v náručí svojich majiteľov, keď ju niesli do auta na injekciu k veterinárovi... :cry: :cry: :cry:
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod slnecnica » 6. Dec 2008, 22:18

Dobry den/vecer.

Vasa Astinka je v psom nebicku. Urcite sa tam hra s mojou Koruskou.
Krasne spomienky zostanu i ked aj po rokoch Vam vypadne nejedna
slza. Drzte sa. :cry:
Obrázok užívateľa
slnecnica
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 14. Apr 2008, 0:17

Poslaťod ladymacbeth » 7. Dec 2008, 12:24

Ďakujem :cry:... bohužiaľ, takéto veci sa stávajú, neostáva nám iné, len vyrovnať sa s tým :(
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 9. Dec 2008, 18:19

Tak je mi ľúto že môj dojem bol správny- od zápalu to malo ďaleko. Je fakt, že nič by nebolo v takomto prípade platné, ak by bola diagnóza stanovená včas. Je to ochorenie ktoré postihuje aj psov, tí ale majú na rozdiel od nás ľudí to šťastie, že sa obvykle netrápia dlho- zhubné ochorenia u nich postupujú rýchlo a naozaj častejšie aj nebolestivo. Najväčšiu bolesť pociťuje človek, keď sa musí so svojím psím priateľom rozlúčiť.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ladymacbeth » 9. Dec 2008, 19:15

Ďakujem... Máte pravdu, u Asty to bola záležitosť posledných 2 mesiacov, predtým bola zdravá ako repa, okrem očkovaní u veterinára asi ani v živote nebola :( ... Ale skutočne radšej takýto relatívne rýchly koniec, ako by sa mala trápiť celé mesiace :cry: ...
www.exocats.webnode.sk
Morgiana a Morgoth - cicúchy domáce
GIC Business Boy Magic Pleasure, SK, Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK - cicúchy exotické

in memoriam: Barry Modrý golf /NF pes/, Don Paulenov dvor /anglický špringer/, Ťapka
Obrázok užívateľa
ladymacbeth
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 4. Sep 2006, 18:46
Bydlisko: Hlohovec


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia