Služobné plemená "včera a dnes"

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Služobné plemená "včera a dnes"

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 10:06

Ak porovnám posledných pár rokov a vývoj pred revolúciou - zdá sa, že sa zúžila paleta plemien využívaných na služobné účely/teraz nemám na mysli športovú kynológiu/ - niektoré pävodne osvedčené služ. plemená sa dnes vnímajú skôr ako domáci spoločníci, či miáčikovia. Úmerný s tým je aj úpadok ich pracovných vlastností. Po revolúcii prišlo množstvo nových plemien - máloktoré však služobne využiteľné...

čím to je , že nem. dogy, veľ. bradáče, boxery už nie sú tým - čím boli?? alebo, že veľmi šikovné bandogy si zatiaľ nenašli cestu do armády či polície?? o Beauceronoch mi rea čosi na túto tému spomenula -viem, že najaké pokusy tu boli/Hronsek/...Čvčka sa tiež výraznou mierou neujali. Takže uvažujem nad tým, či to nie je škoda - aj keď aj ja patrím k obdivovateľom NO, predsa len rozmanitosť považujem v služobnej kynológii za veľkú devízu..- a to aj pre rozvoj jednotlivých plemien... :clever:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Fraga » 5. Dec 2007, 10:33

Nils to bude asi tým, že aj polovné plemená sa menia na spoločenské... tým chcem povedať, že je to tak so všetkými plemenami... len potom prečo spoločenské plemená nevyužívajú na služobné alebo poľovné účely... to nikto nechce...no asi to bude tým, že človek je lenivý....
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 10:37

Thank you, mám podobné otázky. Vážim si všetkých psov, ktorí niečo robia a som presvedčený, že rozmanitosť v služobnej kynológii je super aj pre výcvikárov, figurantov a aj širokú verejnosť. Napr. Bandok sa mi tiež pozdáva, ale musel by som odstániť ešte ten rešpekt voči nemu.
Máte niekto viac skúseností :?:
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 10:40

má-počkaj, čo povie Zolo. Inak - aj Staronemecký ovčiak Hovawart patril pôvodne k služobným plemenám, resp. vhodným na služ účely... :?
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod DKo » 5. Dec 2007, 10:42

psy sa nám menia na výstavné imidžovky :idea:
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 10:46

Inak, veď sa aj snažíme a záleží ale aj od klubu a podmienok uchovnenia - bonitácie. Počkaj budúci rok, čakám len na zoznam skúšok na rok 2008.
Sme na najlepšej ceste...
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 10:54

kedysi :D aspon sa matne pamatam, rozdelenie plemien psov, polovne sem nepocitam, bolo na sluzobne a spolocenske a..., mezi sluzobne plemena patrili plemena ktore tu spomenul Nills ale aj samozrejme dalsie. Podmienkou u vacsiny tychto sluzobnych plemien... bavime sa stale o psoch s PP bola jednou s podmienok aj skuska s vykonu. To nutilo chovatelov navstevovat cvicaky za ucelom absolvovania nejakej skusky, pre uspesne zaradenie do chovu. V dnesnej dobe sa toto rozdelenie tusim uz nepouziva, resp so skupiny pre pracovne resp. sluzobne plemena dost vypadlo z roznych dovodov ako su napr. zmena chov. poriadku. V chovoch napr. ND toto vypadlo z dovodu prudkeho poklesu chovu ND na Slovensku. Ale to je len moj postreh k danej problematike. V minulosti som sa aktivne venoval sportovej kynologii ale v dnesnej dobe uz to nie je to, co to byvalo kedysi... :wink:
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod Fanny » 5. Dec 2007, 11:24

A moze to byt aj "rasizmom" :roll: medzi kynologmi. Ved ked pride niekto cvicit s inym plemenom ako NO, navyse ani nepatri medzi pracovne, tak je hned tercom posmeskov, poznamok o neschopnosti atd. :(
Len preto ze ine plemena si vyzaduju individulny pristup a iny styl vycviku ako NO.
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 11:27

ND- myslíš dobermana? zaujímavé je, prečo práve doberman bol napr. v USA/a asi ešte je/ vysokocenený ako služobný a strážny pes - u nás - vých. blok - jeho rozšírenie tak populárne nebolo. Niektorí chovatelia a cvičitelia mi tvrdili, že amíci po II.sv vojne pobrali z nemecka tú najlepšiu krv čo bola a u nás zostalo, čo zostalo... :roll:

ale to mám z druhej ruky, takže neviem - s jeho ústupom ako služ. plemena u nás to však nejak zvlášť myslím nesúvisí...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 11:29

Fanny píše:A moze to byt aj "rasizmom" :roll: medzi kynologmi. Ved ked pride niekto cvicit s inym plemenom ako NO, navyse ani nepatri medzi pracovne, tak je hned tercom posmeskov, poznamok o neschopnosti atd. :(
.


toto je podľa mňa trochu úzkoprsé tvrdenie :!: -aký máš obvod hrudníka Fanny? :lol: :lol:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Fanny » 5. Dec 2007, 11:34

Dostatocny na to, aby ma takyto pristup odradil, na rozdiel od inych, zial :?
Mna to naopak motivovalo dokazat tym "rasistom", aky su hlupo zaujati :victory:
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 11:44

Nils píše:ND- myslíš dobermana? zaujímavé je, prečo práve doberman bol napr. v USA/a asi ešte je/ vysokocenený ako služobný a strážny pes - u nás - vých. blok - jeho rozšírenie tak populárne nebolo. Niektorí chovatelia a cvičitelia mi tvrdili, že amíci po II.sv vojne pobrali z nemecka tú najlepšiu krv čo bola a u nás zostalo, čo zostalo... :roll:

ale to mám z druhej ruky, takže neviem - s jeho ústupom ako služ. plemena u nás to však nejak zvlášť myslím nesúvisí...


Nie Nills, nemyslel som dobermana, myslel som nemecku dogu... povodne bola moja chs stanica zalozena na chove dobermanov. Choval som ich, aj odchovaval s velmi dobrymi vysledkami. Avsak s dovodu zakazu kupirovania ako chvostova tak aj usnic, som stratil o toto plemeno, aj napriek vsetkemu dobremu zaujem. Ano velmi rad sa pozriem na krasne kupirovaneho dobermana, dnes uz len v televizii :lol:
Ano, amikom sa podarilo pobrat aj v dnesnej dobe s Europy to najlepsie co tu bolo. Jeho chov sa zuzil na uzku skoro az pribuzensku plemenitbu. Zvierata , teda urcite linie sa uz dnes prejavuju roznymi poruchami, nie exterierovymi ale hlavne srdcovymi a dalsimi... Je pravda ze na Slovensku este stale existuje uzka skupina ludi, okolo MVDR. Ridarcikovej Gabiky, ktora sa tomuto plemenu venuje aj po pracovnej stranke a s vynikajucimi vysledkami.... :youarenumberone:... momentalne sa venujem chovu nemeckej dogy avsak nie po vycvikovej stranke, ale ako DKo spomenul, hlavne na exterier :wink:
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 11:57

yetti - k tomu kupírovaniu- bola tohto roku zmena - pri chvostoch- toto je aktuálna verzia časti zákona o veterin. starostlivosti z.č. 39/2007 Z.z. účinný od 1.2.2007

§ 22
Ochrana zvierat


(2) Zakazuje sa týranie zvierat, ktorým je každé konanie okrem odôvodneného zdravotného a schváleného pokusného dôvodu, ktorým sa

a) spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé poškodenie zdravia,
b) spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé porušenie neobnoviteľných častí organizmu okrem sterilizácie samíc a kastrácie samcov, «kupírovania» časti chvosta psov v súlade s uznanými plemennými znakmi do veku 14 dní a odrohovania teliat do veku osem týždňov pri dodržaní podmienok zabraňujúcich rozširovaniu chorôb,
c) spôsobí zvieraťu trvalá alebo dlhodobá porucha správania,
d) prekračujú biologické schopnosti zvieraťa alebo sa zvieraťu spôsobuje neprimeraná bolesť, poranenie alebo utrpenie,
e) obmedzuje výživa a napájanie zvieraťa, čo poškodzuje jeho zdravotný stav,
f) spôsobí zvieraťu zbytočné utrpenie alebo bolesť tým, že sa nevyliečiteľne choré, slabé alebo vyčerpané zviera, pre ktoré je ďalšie prežívanie spojené s trvalou bolesťou alebo utrpením, vydá na iný účel ako na neodkladné bezbolestné usmrtenie,
g) spôsobí zvieraťu bolesť alebo utrpenie tým, že sa použije ako živá návnada.
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 12:02

Nils píše:yetti - k tomu kupírovaniu- bola tohto roku zmena - pri chvostoch- toto je aktuálna verzia časti zákona o veterin. starostlivosti z.č. 39/2007 Z.z. účinný od 1.2.2007

§ 22
Ochrana zvierat


(2) Zakazuje sa týranie zvierat, ktorým je každé konanie okrem odôvodneného zdravotného a schváleného pokusného dôvodu, ktorým sa

a) spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé poškodenie zdravia,
b) spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé porušenie neobnoviteľných častí organizmu okrem sterilizácie samíc a kastrácie samcov, «kupírovania» časti chvosta psov v súlade s uznanými plemennými znakmi do veku 14 dní a odrohovania teliat do veku osem týždňov pri dodržaní podmienok zabraňujúcich rozširovaniu chorôb,
c) spôsobí zvieraťu trvalá alebo dlhodobá porucha správania,
d) prekračujú biologické schopnosti zvieraťa alebo sa zvieraťu spôsobuje neprimeraná bolesť, poranenie alebo utrpenie,
e) obmedzuje výživa a napájanie zvieraťa, čo poškodzuje jeho zdravotný stav,
f) spôsobí zvieraťu zbytočné utrpenie alebo bolesť tým, že sa nevyliečiteľne choré, slabé alebo vyčerpané zviera, pre ktoré je ďalšie prežívanie spojené s trvalou bolesťou alebo utrpením, vydá na iný účel ako na neodkladné bezbolestné usmrtenie,
g) spôsobí zvieraťu bolesť alebo utrpenie tým, že sa použije ako živá návnada.


O tych chvostoch viem.... nic to vsak nemeni na mojom nazore na kupirovanie. A toto nie je predmetom debaty tohto vlakna... :wink: ....a dufam ani nebude.... :lol: :lol: :lol:

...respektujem tento zakon, no diskutovat tu o nom nemienim... a uz vobec nie s panickami, ktore zakon navrhli a aj schvalili, no same su majitelkami niekolkych plastickych operaciii.... viac sa k tomu vracat nebudem, bol to len moj nazor... :wink:
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod Fraga » 5. Dec 2007, 12:19

Fanny neviem čo presne si mala na mysli, ale pravde podobne potom aj ja budem u teba rasista, lebo tiež si myslim, že plemená by sa mali využívať na to, na čo boli pôvodne šľachtené... a to by sa u nich malo podporovať prehlbovať a zdokonalovať. Ako som sa dozvedela na inom fóre jedna baba ma BC (border collie) a len preto, že ten pes má zálubu v kúsaní s ním ide robiť obranu a tvrdí, že tie psy sú na to svorené... to mi pripadá ako keby niekoho NO velmi rad vylihoval na gauči, tak už to nebude služobný pes ale od teraz len a len spoločenské gaučové plemeno... :idea:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 16 hostia

cron