Služobné plemená "včera a dnes"

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 15:08

beira píše:Obrázok Fakt to nebolo umyselne... :roll:


...hambis sa presvedcivo, ale pochybujem ze Ti to Nills zozerie... :wink: :lol: :lol: :lol:
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 15:17

Fanny píše:Raky ale niektore plemena sa aj tupiruju, hlavne na vystavach 8)


hej, a na výstavách som videl aj iné veci, ale to nie sú psi o ktorých by som sa zaujímal... :lol:

a ako som to mohol vedieť, keď mám kratšiu srsť, ako RR? Inak ak zabojujete, máte potenciálneho majiteľa rr vo vrecku... :lol:

Yeti, čo hvoríš na mýtus, že ND to časom ,,prepne,, ? Neviem ako to napísť, naposledy som to počul pred pár rokmi.... :?:
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 15:49

to yetti - stále si mi neodpovedal ohľadom dobermanov a ich služ využitia - prečo podľa teba ten ústup...

to baby - mali ste aj iné-služobné plemeno alebo len RR :?: - resp. máte s nejakým služ plemenom skúsenosti :?:

ešte taká úvaha ohľadom RTW - aj toto plemeno/pokiaľ viem/ sa využíva prakticky menej než v minulosti - ktovie prečo??

bol by som rád, keby sa vyjadrili aj rea a Zolo...a iní...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod DKo » 5. Dec 2007, 15:53

Nils píše:ktovie prečo?
Chovateľská mafia sa strikne riadi heslom: bližšia košeľa ako kabát. Rozumej: košeľa = vlastné psy, kabát = plemeno :idea:
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 15:57

azda by sa mohol vyjadriť aj emor - vlčiak. :wink: - ako je to s uprednostňovaním či neuprednostňovaním NO...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 16:16

Emor, Rea,
prosím už je kalendár skúšok, alebo pretekov pre služobné plemená?
Dik...

P.S. hľadal som na nete, zatiaľ neregistrujem, výstavy už sú na skj...
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod Fanny » 5. Dec 2007, 16:34

Nils píše:to baby - mali ste aj iné-služobné plemeno alebo len RR :?: - resp. máte s nejakým služ plemenom skúsenosti :?:


Nie Nils, nastastie nie :wink:

A co ten tvoj prieskum ? Nevies sa rozhodnut, co si zaobstaras ku Gastankovi ? 8)
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 16:38

Fanny píše:
Nils píše:to baby - mali ste aj iné-služobné plemeno alebo len RR :?: - resp. máte s nejakým služ plemenom skúsenosti :?:


Nie Nils, nastastie nie :wink:

A co ten tvoj prieskum ? Nevies sa rozhodnut, co si zaobstaras ku Gastankovi ? 8)



je to partizán, nepovie.... :mrgreen1:
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod Fanny » 5. Dec 2007, 16:42

Fraga píše:Fanny neviem čo presne si mala na mysli, ale pravde podobne potom aj ja budem u teba rasista, lebo tiež si myslim, že plemená by sa mali využívať na to, na čo boli pôvodne šľachtené... a to by sa u nich malo podporovať prehlbovať a zdokonalovať. . :idea:


Fraga a co je na tom zle ked ma niekto psa, nepatriaceho medzi prac. plemena a napriek tomu s nim chce nieco robit, lebo vidi ze ten pes na to ma, ze ho to bavi :?: Len malo plemien sa v dnesnej dobe vyuziva na to, na co boli povodne slachtene. Vacsinou sa chovaju pre exterier. A tie ich povodne vlohy sa chtiac nechtiac cim dalej viac potlacaju.
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod rea » 5. Dec 2007, 18:10

Nils píše:to yetti - stále si mi neodpovedal ohľadom dobermanov a ich služ využitia - prečo podľa teba ten ústup...

to baby - mali ste aj iné-služobné plemeno alebo len RR :?: - resp. máte s nejakým služ plemenom skúsenosti :?:

ešte taká úvaha ohľadom RTW - aj toto plemeno/pokiaľ viem/ sa využíva prakticky menej než v minulosti - ktovie prečo??

bol by som rád, keby sa vyjadrili aj rea a Zolo...a iní...


Osobne si myslím, že RTW je náročnejší na psovoda, tiež dospieva neskôr, je ťažší a to má tiež isté nevýhody. NO je skrátka najuniverzálnejšie a najtolerantnejšie plemeno, keď už som začala s tým ekvalizérom, tak má jednotlivé vlastnosti nastavené tak, že celok sa najviac približuje k ideálu. Už len tá stavba tela, osrstenie, držanie uší, dĺžka papule (vzhľadom na zdravotný stav, pri obrane a pachových prácach), ochota spolupráce s človekom a upotrebiteľnosť pri správnom výbere jedinca (ktorý nie je až takou náhodou pri širokej základni chovných jedincov, ako pri menej používaných plemenách), schopnosť organizmu prispôsobiť sa vonkajším vplyvom.. je toho veľa, už chýba len viac CHovateľov (s veľkým CH)...

Raky mne sa ešte kalendár na rok 2008 do rúk nedostal, na nete som ho nenašla, možno aj preto, že od športu sa už trochu nie až tak chtiac vzďaľujem.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Zolo » 5. Dec 2007, 19:04

quote="Nils"]

bol by som rád, keby sa vyjadrili aj rea a Zolo...a iní...[/quote]

Priznám sa, mám čoraz väčšiu chuť už sem nechodiť, ale táto téma ma trochu pritiahla. Nils, musíš sa na to dívať v kontexte doby. ND (ale aj kólia, či čuvač) boli len akože služobné plemená za drobnochovu. S dogou stál na bedni na Majstrovsvách Slovenska v tom období Jano Kaplan a ja som naposledy videl dogu cvičiť niekedy v polovici 80 tych rokov záchranárčinu Petra Galla z Trnavy... Trochu z histórie : keď myslím, niekedy v polovici 70 tych rokov prevzal organizovaný chov služobných psov Zväzarm, zaradil doň 8 plemien : NO, boxer, dobík, všetky varianty fúzačov, erdla, rotvíka, briarda a novofundláka. O bosíkoch a maliňákoch vtedy nebolo ani chýru. Ale aj tých 8 plemien bolo skôr len alibistických. Sem tam vybehol nejaký fúzač, či RTW. Z tých plemien si ale, okrem NO zachoval aké také postavenie dobík. Nakoniec Dežko Castiglione, Dr. Škultéty, či vlani Palo Tamaši toho v rámci plemena vo výcviku dosiahli slušný úspech. Ja som o poslednom dobíkovi vedel v armáde na nemenovanom útvare ešte ne prelome 90tych rokov - zamrzol a pomohla mu k tomu aj invázia bĺch... (dúfam, že som nevyzradil štátne tajomstvo :roll: ). Vtedy iný, ako zväzarmovský výcvik neexistoval. Celá tá podpora bola nasmerovaná k tomu, psy vykupovala armáda a sporadicky policajti. IPO sem prišlo niekedy koncom 70 tych rokov ako pretek v Prievidzi a Solivare, bolo vtedy ešte jednostupňové... NO malo absolútnu prevahu z logických dôvodov - u armády častá zmena psovoda, plemeno to vcelku dobre znášalo, chuť robiť, ľahká cvičiteľnosť aj ľuďmi s nižším IQ ( teraz to nemyslím dehonestujúco, ale zažil som si v Grabštejne svoje s vojakmi, ktorých zadelili ako psovodov... Je to na knihu :lol: ), fyzická odolnosť na dennú prácu, klímu, zmany prostredia. A vôbec, nepamätám si ani iné plemeno medzi cca 250 psami, len jediného boxera, ktorého po odvelení do práce na útvar museli po prvej službe utratiť... Skrátka a dobre, v tej dobe to chcela prax a medzi ostatnými plemenami sa našla sporadicky výnimka. Prečo nastala v podstate dehonestácia plemien po pracovnej stránke? Vidím dva aspekty - rozšírila sa ponuka rôznych druhov výcviku, kde sa uplatní "inakosť" týchto plemien. No a druhá vec - naznačil to tu Yetti (teraz to ale nevzťahuj na seba!!!). Každé plemeno skončilo svojú púť smerom vpred, čo sa týka výcviku a aspoň udržania pracovných schopností vtedy, keď ho chytil do ruky klan chovateľov exteriérkarov. V tú chvíľu nastal skon pracovných dispozícií. Príkladov je kopec a všetky pindy vedenia mnohých súčasných ľudí vo vedení je len búrka v šerbli a ich neochota priznať farbu. Veď je to také pohodlné - necvičiť, nevstávať ráno, nevenovať sa tejto stránke štandardu, atď. Je to na dlhé písanie a ešte dlhšie debaty...

ešte kalendár na rok 2008 do rúk nedostal, quote]
raky, vydrž ešte mesiac.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod DKo » 5. Dec 2007, 19:51

Zolo píše:Je to na dlhé písanie
čo ma chceš zabiť?
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod emor » 5. Dec 2007, 20:52

Fanny píše:A moze to byt aj "rasizmom" :roll: medzi kynologmi. Ved ked pride niekto cvicit s inym plemenom ako NO, navyse ani nepatri medzi pracovne, tak je hned tercom posmeskov, poznamok o neschopnosti atd. :(
Len preto ze ine plemena si vyzaduju individulny pristup a iny styl vycviku ako NO.


si o tom presvedcena.? je to naozaj len o nevedomosti psiarov na cvicakoch ake skvelo sa da cvicit s inym psom ako NO.? nuz ver never - ja si myslim ze k takemuto svetonazoru doslo prave koli tomu ake naozaj su tie "ine" plemena.

nuz a za dalsie - dnes je kynologicky vycvik o tom ze sa bud stretne skupina ludi co chce spolu fungovat a priberu takeho aky im vyhovuje alebo smola. - cesta na plateny vycvik je kazdemu otvorena. :wink:

osobne by som sa na nasom cvicaku nevenoval nikomu trebars s plesnem Argentinskou dogou - az do momentu ze by dotycny neprejavil naozaj velky zaujem a zainteresovanost - nie len chvilkove rozptylenie.

nie je problem s tym ake plemeno sa ako vyuziva - ale ci to vyuzitie ma aj nejaky zmysel a ci ma zmysel robit s drevorubaca hodinara alebo naopak.

pripustam ze je to mozne . ale ja v tom nevidim zmysel. ked niekomu pasuje najlepsie vencenie na flexine a gauc tak ho nebudem predsa tahat po poliach a lesoch stopovat... :wink:
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod emor » 5. Dec 2007, 20:55

raky píše:
Fanny píše:Dostatocny na to, aby ma takyto pristup odradil, na rozdiel od inych, zial :?
Mna to naopak motivovalo dokazat tym "rasistom", aky su hlupo zaujati :victory:


Podobne, ale ak by som nemal predtým psa a NO, tak by ma to tiež asi odradilo, dokonva som zažil výcvikára, ktorý naschál na nás išiel bývalým tkzv. zvazarmovským spôsobom a príliš tvrdo, aby nám dokázal, že HW nikdy nebude mať na to..., ale je to aj o ľudoch a je kopa super výcvikárov... Vždy mi spraví radosť ak akýkoľvek pes vyhrá napr. preteky so zadaním skúšky, majstrovstvá stopárskych psov a je trocha iný ako ostatní. Kamoš robil s boseronom SVV1 a skončil 4 z 10 psov...
Zdá sa mi, že v ČR to je trocha viac rozmanité a aj podmienky na uchovnenie viac prepracované.
Ak služobné plemeno chováme len pre exteriér, je to škoda najviac pre to plemeno a tak, ako bolo na začiatku témy napísané, bude sa okruh služobných plemien len a len zužovať...


uz je zuzeny. a ni eje to kruh. je to usecka . s bodom NO a druhym bodom BO-M medzi tym ich miesanci.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod emor » 5. Dec 2007, 21:06

DKo píše:
Zolo píše:Je to na dlhé písanie
čo ma chceš zabiť?


toto precitas tobolo od Zolaa to si nedocital bo to bolo az za dvastym "versom"
-Každé plemeno skončilo svojú púť smerom vpred, čo sa týka výcviku a aspoň udržania pracovných schopností vtedy, keď ho chytil do ruky klan chovateľov exteriérkarov. V tú chvíľu nastal skon pracovných dispozícií. Príkladov je kopec a všetky pindy vedenia mnohých súčasných ľudí vo vedení je len búrka v šerbli a ich neochota priznať farbu. Veď je to také pohodlné - necvičiť, nevstávať ráno, nevenovať sa tejto stránke štandardu, atď. Je to na dlhé písanie a ešte dlhšie debaty...
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

PredchádzajúciĎalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron