Služobné plemená "včera a dnes"

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 12:23

yetti007 píše:momentalne sa venujem chovu nemeckej dogy avsak nie po vycvikovej stranke, ale ako DKo spomenul, hlavne na exterier :wink:


nie je aj toto tak trochu kameň úrazu?? :!:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 12:30

Fanny píše:Dostatocny na to, aby ma takyto pristup odradil, na rozdiel od inych, zial :?
Mna to naopak motivovalo dokazat tym "rasistom", aky su hlupo zaujati :victory:


Podobne, ale ak by som nemal predtým psa a NO, tak by ma to tiež asi odradilo, dokonva som zažil výcvikára, ktorý naschál na nás išiel bývalým tkzv. zvazarmovským spôsobom a príliš tvrdo, aby nám dokázal, že HW nikdy nebude mať na to..., ale je to aj o ľudoch a je kopa super výcvikárov... Vždy mi spraví radosť ak akýkoľvek pes vyhrá napr. preteky so zadaním skúšky, majstrovstvá stopárskych psov a je trocha iný ako ostatní. Kamoš robil s boseronom SVV1 a skončil 4 z 10 psov...
Zdá sa mi, že v ČR to je trocha viac rozmanité a aj podmienky na uchovnenie viac prepracované.
Ak služobné plemeno chováme len pre exteriér, je to škoda najviac pre to plemeno a tak, ako bolo na začiatku témy napísané, bude sa okruh služobných plemien len a len zužovať...
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod Amaguk » 5. Dec 2007, 13:12

yetti007 píše:Ano, amikom sa podarilo pobrat aj v dnesnej dobe s Europy to najlepsie co tu bolo. Jeho chov sa zuzil na uzku skoro az pribuzensku plemenitbu. Zvierata , teda urcite linie sa uz dnes prejavuju roznymi poruchami, nie exterierovymi ale hlavne srdcovymi a dalsimi... Je pravda ze na Slovensku este stale existuje uzka skupina ludi, okolo MVDR. Ridarcikovej Gabiky, ktora sa tomuto plemenu venuje aj po pracovnej stranke a s vynikajucimi vysledkami.... :youarenumberone:... momentalne sa venujem chovu nemeckej dogy avsak nie po vycvikovej stranke, ale ako DKo spomenul, hlavne na exterier :wink:


a co hovoris na dedicne zatazenie u ND a na ich extremnu kratkovekost?
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 13:26

Amaguk píše:
yetti007 píše:Ano, amikom sa podarilo pobrat aj v dnesnej dobe s Europy to najlepsie co tu bolo. Jeho chov sa zuzil na uzku skoro az pribuzensku plemenitbu. Zvierata , teda urcite linie sa uz dnes prejavuju roznymi poruchami, nie exterierovymi ale hlavne srdcovymi a dalsimi... Je pravda ze na Slovensku este stale existuje uzka skupina ludi, okolo MVDR. Ridarcikovej Gabiky, ktora sa tomuto plemenu venuje aj po pracovnej stranke a s vynikajucimi vysledkami.... :youarenumberone:... momentalne sa venujem chovu nemeckej dogy avsak nie po vycvikovej stranke, ale ako DKo spomenul, hlavne na exterier :wink:


a co hovoris na dedicne zatazenie u ND a na ich extremnu kratkovekost?


...neviem na co konkretne myslis ohladom dedicneho zatazenia... v Europe je velmi siroka chovatelska zakladna, takze pokial chovatelovi aspon trochu zalezi aby sa v maximalnej miere vyhol pribuzenskej plemenitbe, toho spravneho plemennika a nepribuzneho si urcite najde... a co sa tyka kratkovekosti u ND... na to je dost komplikovana odpoved... ano ND ale aj ine giganticke plemena trpia a predcasne odchadzaju na onen svet v dosledku torzie. Ano je to fakt ktory tu je a treba s nim pocitat. Ale bol tu stale a stale tu bude. Len v dobe ked je pocetnost zvierat v ramci plemena na urcitom uzemi velmi nizky, tak je to daleko pozorovatelnejsie ako v minulosti ked zvierat bolo daleko viac... :wink: co sa tyka tohto problemu ktory si tu nahodila, resp otazku polozila, tak daleko obsiahlejsie informacie su na http://www.nemecka-doga.cz/index.phtml? ... brika&r=32
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod Amaguk » 5. Dec 2007, 13:32

pytam sa, kedze okrem torzie sa u ND zvyknu spominat aj problemy so srdcom, podobne ako u tych spominanych dobermanov.

diki za link, popozeram :)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 13:34

Nils píše:
yetti007 píše:momentalne sa venujem chovu nemeckej dogy avsak nie po vycvikovej stranke, ale ako DKo spomenul, hlavne na exterier :wink:


nie je aj toto tak trochu kameň úrazu?? :!:

Nills netreba to brat doslovne... ano mam doma dve zvierata, ktore presli minimalne zakladnym kynologickym vycvikom a v tom zmysle su aj vychovavane a vedene. V minulosti som robil vycvikara, takze este skusenosti su... :wink: no nemienim s nimi absolvovat ziadne skusky. Nepotrebujem to, nie je na to uz tolko casu ako kedysi... a ano, exterier je pri tomto plemene daleko dolezitejsi, ako sluzobne upotrebenie tohto plemena. Nehovorim uz o dosledkoch, resp. zdravotn nasledkoch tvrdeho kynologickehoi drillu na tieto giganticke zvierata...
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 13:36

Amaguk píše:pytam sa, kedze okrem torzie sa u ND zvyknu spominat aj problemy so srdcom, podobne ako u tych spominanych dobermanov.

diki za link, popozeram :)


Co sa tyka srdecnych vad u tohto plemena. tak v mojej dostupnosti, resp blizkosti si nespominam na ND, ktore by trpelo. popr, uhynulo v dosledku srdcovych problemov... zatial :scratchhead:
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 13:43

yetti, ale ja tu nehovorím o len o skúškach a tak podobne - ja hovorím predovšetkým o pracovnom využívaním služobných plemien - a to bez požiadaviek na povahové vlastnosti a bez cvičenia obrany,pach. prác, poslušnosti či zdolávania prekážok v tréningu nepôjde...

tuším v tejto oblasti kynológie platilo kedysi heslo: Krásou k výkonu!

...ale u ND je to asi len minulosť... :plac:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 13:46

Nils píše:yetti, ale ja tu nehovorím o len o skúškach a tak podobne - ja hovorím predovšetkým o pracovnom využívaním služobných plemien - a to bez požiadaviek na povahové vlastnosti a bez cvičenia obrany,pach. prác, poslušnosti či zdolávania prekážok v tréningu nepôjde...

tuším v tejto oblasti kynológie platilo kedysi heslo: Krásou k výkonu!

...ale u ND je to asi len minulosť... :plac:


ano Nills, mas v tomto 100 percentnu pravdu.... :youarenumberone: ale myslim si pokles poctov zvierat ND je aj dosledkom, urcite s casti... :wink: vysokych ekonomickych nakladov na chov tohto zvierata, ano nie je to sranda :lol: zaobstaravacie naklady na toto zviera, bavim sa stale oz vieratach s PP, su momentalne velmi vysoke, ale je to prd do Sumavy voci prevadzkovym nakladom na chov tohto zvierata.... :mrgreenyes:
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod Amaguk » 5. Dec 2007, 13:52

mozno mas stastie, alebo je u nas lespi genofond. :idea:
Docitala som sa o tom v zahranicnych materialoch:

FYU, Tu ( http://www.upei.ca/~cidd/breeds/greatdane2.htm ) sa cardiomyopatia u ND uvadza ako jedna zo 4 najcastejsich dedicnych ochoreni, spolu s Wobbler syndromom (ten je vraj u ND so vsetkych plemien najcastejsi) nachylnostou na torziu a DBK. Ale v nasich chovoch to mozno az taky problem nie je.

"What breeds are affected by cardiomyopathy?

Dilated cardiomyopathy is seen more often in Doberman pinschers than in all other breeds combined. It also occurs in giant breed dogs including the Great Dane, St. Bernard, Irish wolfhound, and Scottish deerhound. A distinctive form of cardiomyopathy occurs in the boxer, with extensive changes in the heart muscle and serious rhythm abnormalities, but without the dramatic dilation of the ventricles seen in other breeds."

Ale, dost bolo o chorobach, aby som nebola moc OT, toto bolo len FYI... :) :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 13:57

jasné,že s ekonomikou nepohneš - je logické čo si napísal - ale čo také dobermany, ktoré tiež/asi dôverne/ poznáš?? naozaj ide len o "slabšiu" európsku krv ako dôsledku poklesu ich pracovného využívania/a teraz nebudeme hovoriť o chvostoch a o ušiach/ ??? aké je z tvojej skúsenosti napr ich odolnosť voči klimatu v stredoeur. podmienkach?? :?:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod yetti007 » 5. Dec 2007, 13:57

Amaguk píše:mozno mas stastie, alebo je u nas lespi genofond. :idea:
Docitala som sa o tom v zahranicnych materialoch:


"What breeds are affected by cardiomyopathy?

Dilated cardiomyopathy is seen more often in Doberman pinschers than in all other breeds combined. It also occurs in giant breed dogs including the Great Dane, St. Bernard, Irish wolfhound, and Scottish deerhound. A distinctive form of cardiomyopathy occurs in the boxer, with extensive changes in the heart muscle and serious rhythm abnormalities, but without the dramatic dilation of the ventricles seen in other breeds."

Ale, dost bolo o chorobach, aby som nebola moc OT, toto bolo len FYI... :) :wink:


... velke zviera s este vacsim srdcom... :wink:
Modra je dobra.... ale len u ND.....
yetti007
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 21. Sep 2007, 7:42
Bydlisko: Turiec, Martin, Necpaly...

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 14:00

Vďaka tejto téme som sa dozvedel, že ND bolo dakedy služobné plemeno.
Možno aj to je jedna z príčin poklesu záujmu, aj keď tie náklady na stravu si ani neviem predstaviť. Dodnes som to nevedel ani o Bandogovi.
Čo som mal poznatky, NO, Boxer,Doberman, RTW a neskôr HW a Bosík.
A na tupírovanie mám tiež svoj názor, podľ mňa zákaz podporil len nelegálnu činnosť, aj ČR občania robia preteky v SR. Kamoš chce hnedého DBM a kedže ho dá určite aj tupírovať, tak o jedného chovného jedinca menej, mýlim sa?
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod beira » 5. Dec 2007, 14:05

Je pravda, ze Nemci sa snazili dogy cvict na odchyt vaznov z koncentracnych taborov, ale nakoniec to vzdali, lebo toto plemeno nebolo ochotne v tomto smere spolupracovat?
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 14:10

nemyslím, že kupírovanie/raky tupírujú sa len vlasy :wink: / by sa na poklese vôbec nejakou mierou podieľalo - ak by som uvažoval, tak opodstatnenie by mal azda len menší psychol. efekt/ako odstrašujúci-odradzujúci/prvok -ale rozhodujúce sú vždy povahové-pracovné vlastnosti, odolnosť psa/všeobecne/ a ekonomika...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

PredchádzajúciĎalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron