nakryť či nenakryť

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

nakryť či nenakryť

Poslaťod Mary » 21. Máj 2006, 12:21

Je lepšie fenku nakryť raz v živote,alebo vôbec?Psičkari mi hovoria že je lepšie ked je aspon raz pripustena, tak sa predchadza problemom ktore by nastali keby nebola ani raz pripustena.
Aky je na to váš nazor...pište,rada si dam poradiť,najlepšie od skuseneho :wink:
Obrázok užívateľa
Mary
 
Príspevky: 196
Registrovaný: 12. Sep 2005, 22:47
Bydlisko: BA

Poslaťod etela » 21. Máj 2006, 13:54

ahoj, toto je nieco s cim som mala kedysi problem aj ja..psickari hovoria, ze ked ma clovek fenku, je najlepsie ju dat raz nakryt a potom az vysterilizovat, aby aspon raz mala steniatka, tak obrazne povedane aby si raz to materstvo uzila a potom sa nebude trapit..to ej ale omyl..radila som sa o tom s veterinarom a aj z vlastnyhc skusenosti viem ez fenka ktora mala uz raz steniatka tak am tak silne prehlbeny materinsky a tuzi po nich este viac..moja prva fenka potom pravidelne behala s hrackami a nosila ich, oblizovala a strazila si ich ako vlastne deti, a ak sme jej nahodou daku z nich zobrali tak chodila ako zmyslovzbavena po byte a hladala icha knucala-prote brala ich ako svoje deti..neskor sa jej zacalo tvorit mlieko aj bez toho aby bola gravidna a nakoniec sa to skoncilo operaciami prsnikov lebo mala rozne zapaly..je pravda ze aj toto je individualne, ale psy us stvorene ako normalne zvierata ktorych najprirodzenejsou vecou ej mnozenie,je to ich pud a neberu to ako ludia, ze im staci jedno dieta a potom to uz nepotrebuju..zvierata su robene na to aby sa mnozili pekne kazdu sezonu, ako v prirode, samozrejme je to nemozne mat doma stale nonstop stenitka..ale podla mojich skusenosti je lepsie bud dat fenku vysterilizovat alebo potom nechat ju viac krat..ale kto nexce steniatka, nech nevaha a da fenku sterilizovat, lebo po prve fena sa trapi, to ej normalna matka a kto ma deti vie ez aj u ludi je to silne a predsa u zvierat este o mnoho silnejsie..ale naozaj je to diskutabilne, kazdy am na to iny naroz, ja som ale zazila komplikacie s fenou kt rodila a aj zivot s fenou ktora bola hned vysterilizovana, a bol to rozdiel..a zdravotny stav neni vsetko, psychika psika ej najdolezitejsia lebo od toho zavisi potom jeho cely vyvin..a tiez nieje zarucene ze ked date fenku nakryt raz tak bude zdrava..to urcite zaruka nieje.. :?
etela
 

Poslaťod alex » 21. Máj 2006, 14:05

potvrdzujem co napisala kolegynka predomnou..
kto xce psikov chovat nech ich mnozi,ale ak niekto vie an 100% ze chce psika loen ako spolocnika-nech ju da radsej sterilizoívat, lebo ina sa fenka trapi, tie pudy su naozaj silne a urciet to psychike psika neprispieva..a je otazne ci je lepsie dat fenu nakryt alebo nie, ja mam doma chovnu fenku a je uplne zdrava a spokojna a tiez mam doma maltezacku ktora steniatka nemala a je uplne zdrava..a ma 11 rokov..takez neviem, ale skor som pocul ze po porodoch sa psik moze dost zmenit aj povahovo ak uz dalej steniatka nema..a hlavne je blbost fenu nakryt len raz a az potom sterilizovat, to jej urcite nerobi dobre..
alex
 

Poslaťod susie » 22. Máj 2006, 12:39

ja v tomto vobec nemam skusenosti,ale kedže mam psa aj suku - oboch mladých a štenata neplánujem,tak som sa po dohode s veterinárom rozhodla dat suku sterilizovať - teraz harala prvy krat. a operacia je dohodnuta začiatkon júna. Psa mam tiež mladého, je to rozkošný kríženec a dosť temperamentny :lol: počkam kým dospie do toho roka,roka aj pol a uvidím,či sa mu hormóny ukludnia - potom budem uvažovať nad kastráciou. Nemam chovatelske ambicie a stenata neplanujem,takže som toho nazoru, že je to len v moj a ich prospech. Ved načo riskovať nakrytie, útulky su plné nechcených - častokrát aj cistokrvných psov.Je mi ich luto,ked vidím tie nemé tvare na webstrankach a dočítam sa potom,že napriek snahe záchranárov ich majitelia dali uspať :( Stačí mi vidieť utulok v Blave na Poliankach kratko po Vianociach.
Okrem toho mi veterinár povedal,že sterilizovaná suka po prvom haraní ma dobre šance, že sa u nej neprejaví rakovina krčku maternice, či mlieč. žliaz.
susie
 

Poslaťod ankous » 22. Máj 2006, 14:58

Vsetko je dobre ale aj zle. Najsamprv si treba prestudovat co sa deje pri harani, rizika, ako aj co sa deje po sterilizacii sucky.
Ja som chcela dat sterilizovat jednu moju sucku, ale ked mi veterinar povedal cim vsetkym " moze " sucka " trpiet " pocas ostatneho zivota.....
Tak radsej haranie 2xdo roka.
Tehotenstvo a narodenie steniatok nie je zaruka buduceho zdravia sucky. Moja sucka mala steniatka 2xza zivot a ako 10apol rocna zomrela na rakovinu mliecnych zliaz. Napriek tomu co sa v minulosti rozpravalo : Sucka by mala mat aspon raz za zivot steniatka aby predisla rakovine maternice a mliecnych zliaz.
Lahko sa odporuca nieco co sami neviete ake to moze mat nasledky.
Podotykam MOZE.
A N K O U S
www.anniegarden.sk
Obrázok užívateľa
ankous
 
Príspevky: 119
Registrovaný: 4. Okt 2005, 23:52
Bydlisko: Kosice

Poslaťod Andrea » 22. Máj 2006, 15:26

Vôbec nie je pravda že by sučina mala mať šteniatka. Gravidita je nesmierny zásah do organizmu. Aj keď niekedy spustí práve gravidita komplex ochrán v organizme, môže byť že sa aktivuje aj nežiadúce a zatiaľ vegetatívne ochorenie. Chcem tým povedať, že sučka čakajúca šteniatka môže byť zdravšia, ale môže aj ochorieť na niečo čo by inak nedostala. Všetko to závisí od toho ako sa správa sučky. Naša am.kokrica neustále po háraní nosila plyšové hračky do svojho peliešku a zle vrčala keď sa iný psík priblížil. Po odchovaní šteniatok v 18mesiacoch sa ukľudnila. Druhá sučka NO veľmi aktívna a dravá, po okotení v 24 mesiacoch, sme mali neskonalé problémi aby šteniatkam neublížila. Už v troch týždňoch sme ich odobrali a umelo odchovali. Po niekoľkých rokoch u AK sa prejavuje občasný zápal mliečnych žliaz, inak je zdravá a používam ju pri výchove nového psíka. Sučka NO - hára len 1x do roka cca každých 8-10mesiacov, a je po šteňatách zdravá . Sučka Briarda zatiaľ šteniatka nemala, má 4 roky a neplánujem ju kryť. Je zdravá, bez problémové háranie. Nikdy by som nedala fenu sterilizovať. Videla som čo to spôsobuje - potrhané stehy, zápaly ap. Radšej ich ten mesiac mám zavreté a používam sprej na prekrytie pachu sučky v ruji.
Andrea
Andrea
 
Príspevky: 121
Registrovaný: 14. Feb 2006, 15:04
Bydlisko: Stredné Slovensko

Poslaťod maťo » 22. Máj 2006, 16:26

Ja som sa už k tejto problematike vyjadril v téme "Kúpa šteniatka od veľkochovateľa"
maťo
 

Poslaťod Mary » 22. Máj 2006, 16:41

ja som rozmyšlala nad tym že buď ju dam raz pripustiť,alebo nikdy.Ale pripustiť a za tym vystrerilizovať určite nie.
Ked čitam tieto prispevky,tak som si to rozmyslela že ju nakryt nedam. Bojim sa ju dať aj pod skalpel.
Haranie mi nevadi.
Obrázok užívateľa
Mary
 
Príspevky: 196
Registrovaný: 12. Sep 2005, 22:47
Bydlisko: BA

Poslaťod Hosť » 22. Máj 2006, 19:42

Mary píše:ja som rozmyšlala nad tym že buď ju dam raz pripustiť,alebo nikdy.Ale pripustiť a za tym vystrerilizovať určite nie.
Ked čitam tieto prispevky,tak som si to rozmyslela že ju nakryt nedam. Bojim sa ju dať aj pod skalpel.
Haranie mi nevadi.



dobre rozhodnutie - nepripustit, ale ani nesterilizovat

vela citaj o pitoch a vela sa dozvies = pochopis
Hosť
 

Poslaťod alex » 25. Máj 2006, 12:19

no ja mam sterilizovcanu macku, a nemala ziadne problemy, rana sa zahojila, a je to uplne v poriadku..a u psikov s tym mam skusenosti tiez, a jediny priapd co poznam s komplikaciami je taky, kde majitel nebol dostatocne dosledny, psik velmi vela behal a spaval vonku a dostala sa mu tam infekcia..ale myslim ze pre fenku, ktora nikdy nebude mat steniatky z dovodu majitelovho rozhodnutia je lepsie ju dat sterilizovat, pretoze potom trpi svojim pudom mat steniatka..a podla mna, po operacii je jedine treba dat pozor, aby fenka vela nebehala, aby bola v klude a hlavne v cistote..a predsalen je tpo len rana, ktora normalne na pokozke zrastie, tekze nieje to az taky vazny zakrok..ja som napr macke s ytm nerobila nic, a nema ani poriadne jazvicku..a myslim ez tu nejde ani tak o to ci ma niekto problem s haranim, ale skor o to co prsopeje psikovi..
alex
 

urcite ze...

Poslaťod Luccia » 27. Máj 2006, 18:46

Jasne ze nakryt(=
Luccia
 

Re: urcite ze...

Poslaťod pipo » 27. Máj 2006, 19:07

Luccia píše:Jasne ze nakryt(=


Bezva odôvodnený názor :roll:
pipo
 

Poslaťod MVDr. Mgr. Ivan Riečan » 2. Jún 2006, 10:01

Rada veterinára: keďže je každý organizmus iný nikto nevie presne odpovedať na to čo bude najlepšie pre Vašu fenu preto trochu štatistiky:

- sterilizáciou feny (myslím tým ovariohysterektómiu- odstránenie vaječníkou a meternice) sa znižuje výskyt nádorov maternice na minimum nakoľko rast väčšiny takýchto nádorov je závislí od hormónov ktoré sa produkujú práve vo vaječníkoch
- ak sa rozhodnete pre sterilizáciu je jedno či to bude pred tým ako mala fena štenatá alebo po tom, dôležité je aby to bolo najskôr až po prvom háraní, nakoľko toto je potrebné pre úplný vývin organizmu feny
- ak sa rozhodnete nesterilizovať a strpieť háranie alebo použiť hormonálnu antikoncepciu, je lepšie nechať fenu aspoň raz nakryť, lebo sa tým podstatne zníži riziko vzniku zápalov a nádorových bujnení maternice a nádorov mliečnej žľazy
- z pohľadu výskytu falošnej gravidity je pripustenie feny štatisticky nevýznamný ukazovateľ, nakoľko keď má k nej fena sklony, vôbec to neovplyvní či mala alebo nie šteňatá, po strerilizácii sa falošná gravidita nevyskytuje
MVDr. Mgr. Ivan Riečan
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 2. Jún 2006, 9:14
Bydlisko: Banská Bystrica

Poslaťod Janyk » 2. Jún 2006, 21:26

MVDr. Mgr. Ivan Riečan píše: je lepšie nechať fenu aspoň raz nakryť, lebo sa tým podstatne zníži riziko vzniku zápalov a nádorových bujnení maternice a nádorov mliečnej žľazy


Hm,mne zas plno veterinárov (s dlhoročnou praxou) tvrdí opak :o
Janyk
 

odpoveď

Poslaťod ku » 4. Jún 2006, 14:58

Určite dajte fenku nakryť.Bude ohromne šťastná ona a samozrejme aj Vy.
ku
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 4. Jún 2006, 10:03

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 43 hostia

cron