O "nebezpečných psoch"

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

O "nebezpečných psoch"

Poslaťod Lucia.ja » 11. Jan 2008, 21:46

Mať psa je nádherné. Je to náš priateľ, partner a obranca. Je to náš pes. My sme jeho život, láska. Bude náš verne a úprimne až do posledného dychu. Dlhujeme mu byť hodní tohto zbožňovania.
Lucia.ja
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 22. Máj 2007, 13:31
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Poslaťod Lada » 11. Jan 2008, 22:02

Taký list môže napísať len ten, kto nemá so psami osobné skúsenosti. Je namierený len na menované plemená akoby ich chcela najradšej všetky nacpať do jednej plynovej komory.
Agresívne a životunebezpečné plemeno môže byť hocijaké aj kríženec, ovčiarský pes, Doga a tie sa v zozname nenachádzajú.
Je to navrh jednej ... ktorá nevie čo to je mať psa inak by toto nikdy nenapísala.
Lada
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 25. Apr 2006, 19:34

nebezpecne psy

Poslaťod milofedo » 12. Jan 2008, 1:25

Vazeni,
napriek tomu, ze nase psy povazujeme my, ich chovatelia za clenov nasich rodin, musime si uvedomit, ze psy od velkosti dajme tomu Nemeckeho ovciaka vyssie, su zivymi zbranami. Pripady napadnuti psom sa stavaju dennodenne a my sa nemozeme tvarit, ze sa nas to netyka. Jedna vec je chovat psa a druha vec je poznat dokonale jeho povahu, vediet predvidat jeho konanie a zvladat ho.
Velmi ma mrzi, ked pri pripadoch napadnutia psom, si to odskacu prave psy a to napriek tomu, ze pes je obrazom svojho majitela.
Mam Nemeckeho ovciaka, venujem sa cviceniu psov a vypomaham znamemu na jeho chovnej stanici, odkial pochadza aj moj pes. Mam preto na vlastnej kozi odskusane, coho je schopny pes tejto vzrastovej skupiny, takze napriek tomu, ze mam psy rad a zvlast ovciaky, tak musim povedat, ze iste opatrenia plynuce z obcianskeho zakonnika su tu na mieste.
Este ako pubertak som si kupil svojho prveho psa-bol to tiez nemecky ovciak. Bol velmi kludnej a rozvaznej povahy, najmudrejsi pes akeho som doposial vo svojom zivote zazil. V stadiu dospievania sa mi ale stala velmi neprijemna vec: pri jednej z prechadzok som stretol rodinku s malym deculom-teda chodilo uz po svojich, a kedze moj ovciak mal deti rad, tak s radostou priklusal k tomuto dietatu, ktore malo v ruke sklenenu flasu od nejakeho napoja. Najskor ho to dieta hladkalo a vehementne tahalo za papule, no z nepochopitelnych pricin mu svaclo tou sklenenou flasou po nufaku. Musela to byt riadna rana, lebo moj pes vtiahol chvost medzi nohy a s brutalnym knukotom sa rozbehol k mojim noham. Bohuzial tato jeho zla skusenost s malymi detmi zapricinila to, ze po cely jeho zvysny zivot bol na male deti agresivny (vrcal na ne). Potom my bolo uz uplne na prd, ze bol vycviceny, inteligentny a mierumilovny, kazdy rodic sa na mna za kazdym hanlivo osopil, ze nech si ho dam na voditko a nech mu dam okamzite kos.
Taktiez som bol svedkom nemilej udalosti, ako ovciak roztrhol mopsla jedne starej babicke. Tiez som bol svedkom toho, ako sa volne pusteny doberman rozbehol bezhlavo ne jednu okoloiducu pani a dokmasal jej celu tvar. Zase tu plati, ze majitel psa je zodpovedny za jeho konanie. Zial nie kazdy ma psa od stenata, tym padom nie kazdy vie, co uz ma ten jeho pes za sebou. Potom sa neda ani predvidat a uz vobec nie skratove konanie nasledkom nejakej traumy z minulosti. Ako poznam mierumilovne rotvajlery, tak poznam aj agresivne rotvajlery, ako poznam mierumilovne argentinske dogy, tak poznam aj agresivne.
Takze aby som to zhrnul, ako chovatela psa, by ma potesilo, keby sa prijalo nejake opatrenie, ktore by nariadovalo majitelom bojovych plemien psov (ktore su mimochodom najcastejsie skratove) specialny vycvik, aby boli tieto psy plne ovladatelne aj bez pouzitia vodzky a aby bola stavovena vekova hranica psovodov tychto plemien. Potesilo by ma tiez, keby bolo prijate opatrenie, ktore by urcovalo fyzicke predpoklady psovoda v pomere ku fyzickym parametrom vedeneho psa - mozno by sa mi nestavalo, ze susedov 8O kilovy drbnuty agresivny hovaward by tahal jeho 30 kilovu dceru po asfaltovom chodniku smerom k mojmu psovi, len aby ho mohol dokusat a mozno by som ho pri tom ani nemusel kopat kanadou do slabin ked uz sa tak deje. A takychto pripadov je tu dennodenne kopec... Milujeme svoje psy, ale je treba zdravo vidiet aj tu druhu stranu mince. Ahojte.
milofedo
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 9. Jan 2008, 20:42

Poslaťod ...repr^zent » 12. Jan 2008, 3:05

milofedo, v podstate suhlasim. Len otazne je, komu ten list asistentky ctenej pani posrankyne je adresovany a akej fundovanej, jednostrannej odpovede sa jej dostane.
Je zarazajuce, ze takyto zavazny problem sa neriesi nejakou verejnou diskusiou uznavanych kynologov, odbornej verejnosti, ale takto poza bucky.
Ten "dokument" mi skor pripada ako nejaky provokatersky pamflet z cias komancov. :lol:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod raky » 12. Jan 2008, 12:11

MILOFEADO!!!
citát: mozno by sa mi nestavalo, ze susedov 8O kilovy drbnuty agresivny hovaward by tahal jeho 30 kilovu dceru po asfaltovom chodniku smerom k mojmu psovi, len aby ho mohol dokusat a mozno by som ho pri tom ani nemusel kopat kanadou do slabin ked uz sa tak deje. A takychto pripadov je tu dennodenne kopec... 8)

1, píše sa Hovawart
2, 80kg? zabudni!!!
3, drbnutý??? nechce sa mi písať, tak len dám zo štandartu FCI, ovčiakov som choval desaťročia a sú to super psy, možno raz ešte budem mať...
:arrow: Správanie a povaha
Hovawart je uznaným pracovným psom všestrannému použitiu. Je to pes strednej tvrdosti a temperamentu, vyrovnaný a dobromyseľný. Má dobré obranárske vlastnosti i bojovnosť, je sebaistý a znesie značnú záťaž. Má veľmi dobre vyvinutý čuch. Jeho harmonické telesné proporcie a mimoriadna väzba na rodinu v ktorej žije, z neho robia vynikajúceho doprovodného, strážiaceho, obranného, ale i záchranárskeho a stopovacieho psa.
4, chodíš bežne v kanadách???
5, nikdy som nemal psa typu bull, je pravda, že tieto psy boli vychovávaní na boj so psami /ale len v aréne/, ale s nesmiernou socializáciou na ľudí, takže je to možno aj o udržaní línie, a podpore chovateľov, nemám nič proti tomu, aby ľudia ,,museli,, cičiť veľké plemená..., inak chovatelia napr. musia robiť bonitáciu, ak vieš čo to je...
6. vieš, že pred zápasom psov v stredoveku museli majitelia psov okúpať súperovho psa a pri najmenšej agresivite voči človeku bol pes utratený???
7, sorry, mňa osobne by zaujímalo pri správach typu ..pes napadol človeka.. odkiaľ bol, či mal PP, čo absolvoval.....
KUA NASRAL SI MA!!!
Naposledy upravil raky dňa 12. Jan 2008, 22:27, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod ...repr^zent » 12. Jan 2008, 12:57

raky, skor nez sa tu rozprudi nejake zbytocne flame. milofedo nepisal o tvojom Hovawartovi, ani o nich vseobecne. Je aj dost mozne, ze to bolo nieco ine, alebo krizenec, prip. strach ma velke oci (par kg a cm zvykne pridat) :wink: .
S cim ja nesuhlasim, je:
milofedo píše:Potesilo by ma tiez, keby bolo prijate opatrenie, ktore by urcovalo fyzicke predpoklady psovoda v pomere ku fyzickym parametrom vedeneho psa
Respekt spolahliveho a dobre vychovaneho psa musi vychadzat z uplne inych parametrov psovoda. To uz by sa potom mohlo navrhnut aj stanovenie dB, akymi je majitel schopny na psa zahucat. dB/kg :lol:

Stretavam asi 12-13r chlapca s naozaj ostrym pitom.. Bez voditka!!! Ze je ten pes "zly" (a tak svojho k nemu preventivne nepustim), viem od ostatnych majitelov, ktory vencia a videli, co dokaze, ked cudzi, nevychovany, neposluchol, usiel k nemu a vyprovokoval bitku. Ten chlapcek ma moj obdiv, strci do vrecka X vymletych magorov, ktory si kupia pita koli povesti, image a potom nechapu, preco nepusta hrozu na ludi...
Paradox je, ze pri akomkolvek zakone si to magor zariadi, aby psa mohol mat na rozdiel od toho decka.

Na druhej strane, aby som nebol uplne zly, tak si viem predstavit, ze kanady obujem ja aj ty, ak by sa niektore situacie pravidelne opakovali, co je v pripade, ak ide o drbnuteho suseda pravdepodobne. Lebo milofedo napisal aj: "pes je obrazom svojho majitela
Vonku je jar, tak kaslite na chore zakony a podme vencit! :twisted:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod raky » 12. Jan 2008, 13:19

Ak neviem rasu psa určiť, tak nebudem menovať, čo sa týka HW stretol som sa aj s názorm, že to je najnebezpečnejší pes a ako som si ho mohol kúpiť, ten názor mohol byť len s takýchto rečí...Sorry, ale každý z nás je trochu citlivý na svoje....

To uz by sa potom mohlo navrhnut aj stanovenie dB, akymi je majitel schopny na psa zahucat. dB/kg
táto časť hovorí za všeto a s tými kanadami máš pravdu, nechal som sa asi uniesť, len mi to pripadalo ako propaganda, asi idem tiež venčiť.... :lol:
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod milofedo » 12. Jan 2008, 17:03

Nazdar ludkovia,
najskor by som chcel reagovat na to, co napisal repr-zent (nechapem kde na klavesnici si nasiel ôkáň samostatne :D ).
Uplne suhlasim, ze az niekto chce riesit tak citlivu temu, mal by sa obratit vyhradne na kynologov. Potom je tu predpoklad, ze ten-ktory zakon nebude potom vyzerat ako napriklad zakon o maximalnej urovni zvuku vysielanych reklam v TV. Poslanec asi nikdy nepochopi, co znamena vyraz kompresny pomer, takze je uplne zbytocne sa o tom s nim bavit.

Napriek tomu, ze suhlasim aj s tym, ze ovladatelneho psa moze viest aj male dieta, tada ak ho poslucha, no myslim si, ze kazdy pes, dokonca aj tie vycvicene maju niekde nejaku slabinu. Moj pes je perfektne vycviceny, no aj keby som ho trieskal lopatou po hlave, tak neda pokoj mackam! Skratka mozem sa aj na hlavu postavit. A dalej to moze byt X veci, napriklad harajuce sa feny, srnka v lese, zajace na poli ci luke a podobne. Psovod by mal mat aj fyzicky dosah na svojho psa, lebo ked psikovi raz prepne, tak decku nepomozu ani povely ani krik ani nic.

No a dotretice: neviem chalani kde zijete vy a kam chodite vencit svoje psy, ale ja kanady nenosim kvoli tomu, aby som mohol kopat do psov! Nosim ich kvoli tomu, ze ked idem so psom do lesa a predieram sa tam kdejakymi hustinami na hrebenoch kopcov po kadejakom sialenom terene a niekedy aj v dazdi, tak je to velmi prakticke. Voda, blato, popadana haluzina, raz som dokonca stupil aj na vretenku-chudinku, tak keby som nemal na nohach kanady, tak mam v clenku dve neprijemne dierky a neskor na velkom palci asi aj taku blbu papierovu visacku s mojim menom.
Naposledy upravil milofedo dňa 12. Jan 2008, 21:41, celkovo upravené 2
milofedo
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 9. Jan 2008, 20:42

odpoved rakymu

Poslaťod milofedo » 12. Jan 2008, 17:43

V prvom rade som nechcel nikoho nasrat, vyjadril som iba svoj postoj alebo nazor na vec.
Teraz odpoviem na otazky:
1. Sorry, uslo mi jedno pismenko v nazve, no myslim, ze je to lepsie ako niektore gramaticke chyby v tvojich prispevkoch.
2. Je to prerasteny a este k tomu brutalne vykrmeny pes, ktory papa od stenacieho veku same Royal vysokoproteinove drahe granule. V kohutiku ma 74 cm. Vahu ma 77kg - sekol som sa o 3kg.
3. Nepochybujem o kvalitach tohoto krasneho plemena, iba ma mrzi, ked majitelia takychto psov nemaju harapasu o vycviku, ich psy maju absolutnu volnost, v zivote neboli za nic zle potrestani v dosledku coho su az prilis sebavedomi, drzi a rozmaznani. Konkretne tento psik si kedykolvek preskoci hopsup plotik a potom na ulici vystraja a ja aj chcem verit, ze to vrcanie a cerenie chrupu nemysli vazne, ze sa chce iba hrat, lebo uz tyzden nebol nikde von, ale roztrhat postarke vetrovku na franforce a uplne ju z nej zobliect, to tiez nemusel - tak trosicku to prehnal. Chudak zenska, do smrti bude mat traumu zo psov a bude sa ich bat. O tom tu dookola tocim kamarat.
4. Bezne v kanadach nechodim, iba ked idem na prechadzku so psom. Irituje ma, ze mi stale posliape botasky a potom ich musim prat. Moj pes je hravy a vesely tvor, takze akonahle mam v ruke sisku, palicku alebo nebodaj aport, tak ma celeho prevalcuje. Na cvicaku je to tiez prakticke, hlavne ked robim figuranta.
5. Obidva moje ovciaky mali IPO I ak vies co to je a co je potrebne absolvovat pred tym, napriklad SVV I-IV.
6. To som nevedel. Skoda ze to nie je tak aj teraz.
7. To, ze odkiaľ bol, či mal PP, čo absolvoval je uz uplne jedno. Skratka napadol cloveka bez povelu psovoda, bez toho aby ho dany pacient ohrozoval. Malokto je schopny takeho odstupu od tychto skutocnosti, ze napriek takemu zazitku, sa bude v pritomnosti psa spravat normalne. Moje skusenosti su skor opacne. Postarka sa bezne pohrala s mojim psom, teraz neprejde cez branku a ked si idem k nej po postu, tak opakuje : drzte si ho, drzte si ho!!! Skratka nedoveruje. Panicky strach. Ku susedom uz ani nechodi, postu im hadze cez celu predzahradku na schody. Super nie? Co myslis, co povie svojim vnucatam, ked nahodou stretnu v parku psa na prechadzke?

Dufam, ze som presiel tymto testom IQ aspon na priemernu znamku. Repr-zent to vystihol presne- je jar, podme vencit, cvicit, podme do lesa.

Zdravim vsetkych zucastnenych...
milofedo
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 9. Jan 2008, 20:42

Re: odpoved rakymu

Poslaťod Van » 12. Jan 2008, 20:00

milofedo píše:Repr-zent to vystihol presne- je jar, podme vencit, cvicit, podme do lesa.

Zdravim vsetkych zucastnenych...
nuz citam si tu vase nazory a...mas v podstete pravdu, da sa s tym suhlasit...len by som podotkla, ze aj maly pes moze byt zbranou, aj ked mozno nie s takymi nasledkami.
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Re: odpoved rakymu

Poslaťod M@co » 12. Jan 2008, 20:18

Van píše:aj maly pes moze byt zbranou,..
.. a má tú výhodu, že ho na nepriateľa môžete vysteliť z praku, tzn. ušetríte mu sily, ktoré by stratil kým by k nepriateľovi dobehol.
Obrázok užívateľa
M@co
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 15. Dec 2007, 0:20

Re: odpoved rakymu

Poslaťod Van » 12. Jan 2008, 21:35

M@co píše:
Van píše:aj maly pes moze byt zbranou,..
.. a má tú výhodu, že ho na nepriateľa môžete vysteliť z praku, tzn. ušetríte mu sily, ktoré by stratil kým by k nepriateľovi dobehol.
o to razantnejsie steka a cvaka zubami na vsetko, co mu skrizi cestu ;-)
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Re: odpoved rakymu

Poslaťod raky » 12. Jan 2008, 22:20

milofedo píše:Nepochybujem o kvalitach tohoto krasneho plemena, iba ma mrzi, ked majitelia takychto psov nemaju harapasu o vycviku, ich psy maju absolutnu volnost, v zivote neboli za nic zle potrestani v dosledku coho su az prilis sebavedomi, drzi a rozmaznani. ..


Aj ja poznám HW, ktorý nie je celkom ok, ale je to len majiteľom, ktorý si ho kúpil a nevedel o ňom vôbec nič... Ak by si kúpil akéhokoľvek psa dopadlo by to rovnako. Poznám ale x psov, ktorí sú úžasní... a majitelia s nimi pravidelne cvičia, ja osobne tiež /už sa teším na zajtra/, tento rok sa nám hádam podarí spraviť aj prvú skúšku... Asi teda mám viac štastia na majitelov...
Ak má ten pes 74cm v kohútiku, tak už je mimo štandartu, maximum je 70cm, tie kilá to si naozaj neviem ani predstaviť, maximum by malo byť 45kg...asi si mali kúpiť iné zvieratko na vykrmovanie
No nič ráno pocvičíme ešte s vačšou chuťou.....
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod milofedo » 12. Jan 2008, 22:26

Ahojcek.
Pred malym psom sa ubranis, na niektore staci iba trosku urobit bububu a zdrhnu. Zubami cvakaju tiez iba pro forma, lebo sa boja a aj keby ta kusol, tak po dvoch tyzdnoch uz ani nevies ze si mala niekde kusanec. Velky pes je schopny potrhat svaly, slachy väziva a to uz len tak lahko nerozchodis. Tiez po takych utokoch casto nastupuje na rad plasticka chirurgia a doba liecenia moze byt aj polroka a aj viac.
Naposledy upravil milofedo dňa 12. Jan 2008, 22:39, celkovo upravené 1
milofedo
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 9. Jan 2008, 20:42

Re: odpoved rakymu

Poslaťod milofedo » 12. Jan 2008, 22:37

raky píše:
milofedo píše:Nepochybujem o kvalitach tohoto krasneho plemena, iba ma mrzi, ked majitelia takychto psov nemaju harapasu o vycviku, ich psy maju absolutnu volnost, v zivote neboli za nic zle potrestani v dosledku coho su az prilis sebavedomi, drzi a rozmaznani. ..


Aj ja poznám HW, ktorý nie je celkom ok, ale je to len majiteľom, ktorý si ho kúpil a nevedel o ňom vôbec nič... Ak by si kúpil akéhokoľvek psa dopadlo by to rovnako. Poznám ale x psov, ktorí sú úžasní... a majitelia s nimi pravidelne cvičia, ja osobne tiež /už sa teším na zajtra/, tento rok sa nám hádam podarí spraviť aj prvú skúšku... Asi teda mám viac štastia na majitelov...
Ak má ten pes 74cm v kohútiku, tak už je mimo štandartu, maximum je 70cm, tie kilá to si naozaj neviem ani predstaviť, maximum by malo byť 45kg...asi si mali kúpiť iné zvieratko na vykrmovanie
No nič ráno pocvičíme ešte s vačšou chuťou.....


Vystihol si to presne. Inac s tou hmotnostou - mam 184cm a ked sa postavi na zadne, tak mi polozi laby na plecia (vodorovne smerom k lopatke) a k tomu este ten dlhocizny krk - skratka na zadnych je vyssi ako ja a brucho ako sud. Pes bez pohybu a kybel zradla kazdy den. Chudak pes. Inac od kedy som ho kopol tak ma zacal respektovat-asi sa ma boji. Ale na mojho psa je zda sa este agresivnejsi ako pred tym. No "radost zit".
milofedo
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 9. Jan 2008, 20:42

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 43 hostia

cron