pozicia vodcu

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

pozicia vodcu

Poslaťod oreganka » 18. Okt 2007, 12:04

Vieme, ze clovek sa nestava pre psa alfom automaticky jeho kupou a tiez, ze autorita sa nebuduje skratenim retaze a nasadou z krompaca. Tazisko problemov v ramci vychovy ma povod v nespravne nastavenej hierarchii. Ako budujete a udrziavate poziciu alfu, konkretne tipy aj s vysvetlenim, ak sa da (preco tak - ako to vnima pes).
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod emor » 18. Okt 2007, 14:17

:roll: myslim ze akekolvek postrehy a hoc aj dobre mienene a fungujuce prispevky neprispeju. s precitaneho sa clovek nenauci jemnym nuansam socialnej inteligencie. a zvlast ku psom. bud to vieme alebo nie. rovnako ako z hudbou,tancom,spevom,.... :roll:

z precitaneho moze clovek pochybyt este viac ako pri uplnej nevedomosti teorie v tomto smere. alfa
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod DKo » 18. Okt 2007, 14:21

Princíp: ak chce tvor s vyššou CNS funkčne komunikovať s tvorom s nižšou CNS, mal by sa znížiť na jeho úroveň a nečakať opak.
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod Zolo » 18. Okt 2007, 14:40

Dušan, a si si istý, kto ju má vyššiu a kto nižšiu? V globále máš možno pravdu, ale keď ideš "kus od kusa", častokrát si na pochybách :lol: Ani pod Borišovom to nie je inak! :lol: :lol: :lol:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod DKo » 18. Okt 2007, 14:53

Zolo píše:si si istý, kto ju má vyššiu a kto nižšiu? V globále máš možno pravdu, ale keď ideš "kus od kusa", častokrát si na pochybách
Zolo, sprobuj zalistovať v batabáze riekaniek a možno nájdeš: múdrejší ustúpi. V tomto prípade múdrejší hľadá cestu a múdrejší je práve preto, že ju aj vie nájsť a nájde.

Zolo píše:Ani pod Borišovom to nie je inak!
A vari si tam bol? Ak hej, mal si povedať, urobil by som ti ilustračné foto: Zolo na pešo. Ak nie, venujem ti totok.
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod oreganka » 18. Okt 2007, 15:27

..takze hrabanie sa v miske a vstup jak 1. do dveri a podobne flipy - to fakt nestaci ? tato otazka mi bola nedavno polozena a priviedla ma do rozpakov, tiez k zauvazovaniu o celej veci, ci by sa nedala nejak vcelku jednoducho a hlavne zrozumitelne pre ludi, co maju uprimnu snahu, rozsifrovat. Hm asi nedalo a tiez asi len uprimna snaha nestaci. Chcela som si to len overit. Dakujem. Pekne si to, emor. No a moja CNS sa casto skvrkne na CNS menavky, pri niektorych s udajne vyssim CNS, ale neva, ja som druzna aj s hlistou, ked treba 8) Zdravkam :wink:
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod rea » 18. Okt 2007, 17:05

oreganka píše:..takze hrabanie sa v miske a vstup jak 1. do dveri a podobne flipy - to fakt nestaci ? tato otazka mi bola nedavno polozena a priviedla ma do rozpakov, tiez k zauvazovaniu o celej veci, ci by sa nedala nejak vcelku jednoducho a hlavne zrozumitelne pre ludi, co maju uprimnu snahu, rozsifrovat.


Rozšifrovať by sa to dalo asi tak, že ak aj budem tieto veci mechanicky používať, len preto, že sa to píše v knižkách, a na druhej strane nevedomky ukážem psovi, že moje slovo vlastne neplatí, že vlastne až tak neviem čo chcem a ak niečo chcem, aj tak sa mi to nepodarí dosiahnuť, že som labilný jedinec, tak sa raz môže stať, že medzi tými dverami príde s mojim vlastným psom ku stretu, ktorý prehrám. Alebo pri tej miske. Rada, ktorá je vykonávaná len preto, lebo to niekto odporúčal, bez jej hlbšieho pochopenia a pochopenia situácie môže pôsobiť veľmi zle. So psom komunikujeme aj vtedy, keď si to neuvedomujeme, je to kopec malých drobností, ktoré až keď sa dajú do celku, vytvárajú určitý efekt. Preto sa veci okolo hierarchie vysvetľujú tak ťažko. V konečnom dôsledku správne vedený pes nemá hierarchiu usporiadanú podľa poradia prechodu cez dvere a pod. Toto sú len pomôcky, ktoré ďalším podaním strácajú pravý význam.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Zolo » 18. Okt 2007, 18:21

[quote="rea"]Rada, ktorá je vykonávaná len preto, lebo to niekto odporúčal, bez jej hlbšieho pochopenia a pochopenia situácie môže pôsobiť veľmi zle. quote]

Tak pod toto sa podpíšem aj ja Rea. Ono to býva aj tak, že z dobre mienenej rady si zapamätám polovicu, z tej polovici uplatním správne štvrtinu a potom sa divím, že to čo mi poradili nefunguje... A ak aj pochopím všetko, nemusí to fachčiť práve kvôli individualite psa, či práve v tých jemných nuansách, ktoré k psovi vysielam a neuvedomujem si to, lenže práve pes ma "číta" a urobí si svoj "úsudok". PS. Myslíte si, že "vstupovanie do dverí" je až také dôležité? Keď ma pes v podstate rešpektuje a je len zvedavý, či plný očakávania, nedeje sa zvyčajne nič, keď vojde prvý a necíti sa zle ani keď mu prikážem ísť za mnou. Nemyslím si, že je to až taký dôležitý prejav postavenia.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Zolo » 18. Okt 2007, 18:23

DKo píše:Ak nie, venujem ti totok.


Totok nemá chybu. Kde je druhá potvora? Tá fotila? :lol:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod emor » 18. Okt 2007, 19:33

Zolo píše:
DKo píše:Ak nie, venujem ti totok.


Totok nemá chybu. Kde je druhá potvora? Tá fotila? :lol:


druha zeby uz bola zas a znova na materskej:, :wink: ?
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod DKo » 19. Okt 2007, 7:16

Zolo píše:Kde je druhá potvora?
Ostala doma, tú už nebrávam na celodenné iba na kratšie vychádzky, napr.
Eugen, tá už má odrodené a maternicu fuč.
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod Kaca » 19. Okt 2007, 12:41

oreganka píše: asi len uprimna snaha nestaci.

Plny suhlas. A ani rady cez net pri jemnych nuansach. Pravdu ma rea, ze pes nas cita neustale. A mnohokrat je to omnoho doslednejsie citanie, nez nase citanie knih. Ja som toho nazoru, ze bud clovek tpu Alfou JE alebo NIE JE. Ak ma prirodzenu autoritu, nemusi robit ziadne smiesnosti, ako je bazirovanie na poziciach, nepustenie psa na gauc ci do postele, alebo zranie (jedenie pred nim, resp. branie misky). Tu misku vezme len vtedy, ked ma na to dovod, kvoli ziadnej "overovacke" a podobnym nezmyslom, a vtedy to pes plne akceptuje - aj keby bol neviemako hladny. Ak tou Alfou clovek nie je, musi na sebe tvrdo pracovat, aby sa nou stal. A to sa neda z pozicie sily. A ak sa to chce niekto naucit, najlepsie je to pris a pozorovat niekoho, kto to VIE a vie eventualne aj ukazat, ale cez net alebo iba z knihy sa to takyto clovek urcite nenauci. A este jedna vec: treba sa vediet VCITIT do toho psa... to byva vacsinou kamenom urazu. Pes nie je clovek a na to mnohi zabudaju...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod oreganka » 19. Okt 2007, 13:32

Kaca, by som k tomu vciteniu: ani nie ze empatia, ale akesi neverbalne vysielanie signalov - nieco, co z cloveka ide a vyciti to len zviera, myslim, ze take volaco mohli mat v hlbokej minulosti aj ludia, ale kedze uz napr. nie su lovcami (staci ist po maso do hyperaku) tak to fest zdegenerovalo, ale niekedy (a asi nie kazdemu) sa podari nejake tie zbytky´toho´vzkriesit a ked to cibri, tak to funguje. Znie to asi scificne, ale myslim, ze volaco take fakticky mozne je. Ako inak by sa napriklad mohlo stat, ze zobudis psa, ked o nom zrovna tuho premyslas. mne sa toto stava. Sa obavam, ze mi citaju myslienky :shock: :wink:
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod sonča » 19. Okt 2007, 13:37

oreganka píše:.......Ako inak by sa napriklad mohlo stat, ze zobudis psa, ked o nom zrovna tuho premyslas. mne sa toto stava. Sa obavam, ze mi citaju myslienky :shock: :wink:

__________________________

ja teda dúfam, že ten môj mi moc nevie čítať myšlienky, lebo niekedy keď priveľa otravuje že sa chce stále hrať, tak ja mu poviem, ....no jasné, mojenko, zahráme sa, kde je ponožka?.... hoci v duchu si myslím, že ježišmárja, neotravuj toľko, veď aj ja sa chcem už konečne najesť.......
sonča
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 10. Máj 2007, 12:36

Poslaťod ...repr^zent » 19. Okt 2007, 22:05

Mýty kolem dominance Myslim, ze to s temou suvisi. IMHO poucne.
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: MSN [Bot] a 36 hostia

cron