York - fenka alebo psík?

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

York - fenka alebo psík?

Poslaťod Lexie » 4. Sep 2006, 16:44

Ahojte, :D
Rada by som poprosila o radu niekoho kto má Yorka, či je "lepšie" zaobstarať si fenku alebo psíka? :?: Počula som už rôzne názory, niekto tvrdí že fenka viac šteká, iní zase že psík, niekto zas že fenka je prítulnejšia iní zas že pes je inteligentnejší a viac sa "dá" naučiť, mám veľmi veľký záujem o yorka v odhľadnej dobe, preto by som uvítala akékoľvek názory a rady čo sa tohto plemena týka.Nemusia to byť len rady fenka versus psík, uvítam akýkoľvek komentár, rady skúsenosti,názory resp. užitočné linky k yorkom.Vopred veľmi pekne ďakujem a ochotu. :lol:

PS: Ešte jedna vec, aký je prosím rozdiel v tom či york má PP alebo nie? Teda, samozrejme okrem toho že ho to oprávnuje chodiť na výstavy?
Sú tie PP také dôležité v prípade yorka? :?: Ďakujem 8)
Lexie
 

Poslaťod anitram » 4. Sep 2006, 18:24

ahoj, no najskor k tym papierom, nejde len o vystavy, pri PP mas istotu, kto boli rodicia, a ked boli uchovneni, splnaju standard a nemaju zistene ziadne zdravotne problemy, a kedze poznam ludi, co maju fenku jazvecika a sparila sa s miesanym psom od susedov, tak to co sa podobalo na jazvecika predali ako cistokrvneho jazvecika bez PP. Nemas istotu, co ti v buducnosti z toho vyrastie.
Mam fenku yorka, predtym som mala psa labradora, takze ti neviem porovnat psika a fenku yorka. Fenka ti hara dvakrat do roka, vtedy davas pozor na "otehotnenie", psik ti takpovediac hara kazdy den, labrador bol nadrzany aj na fenu, ktora neharala a stale chcel kazdu obstastnovat :-) .
No a teraz k fenke yorka. Ako zacnes s vycvikom a ako ho vychovas je na tebe, york ma urcite predpoklady, ale ty ich vychovou mozes usmernit. Moja nesteka, pri kazdom pokuse dostala zakaz, iba ked je niekto na chodbe, tak stekne, ja sa idem akoze pozriet, pochvalim ju a tym to pre nu konci. Viac sa neozve. Na piskot alebo syr sa uci velmi lahko, ovlada vacsinu povelov ako labrador, ale u nej mam nauceny povel vzdy isty a stopercentny. Ale ona je uplne ina ako dalsia fenka yorka, tak ako su ludia roznorodi, tak su aj psi, viac by som sa zamerala na tie starosti pri harani, ci si ochotna dvakrat do roka z nej oka nepustit, ci chces niekedy steniatka, niekde som pocula, ze psi mensich plemien maju vo zvyku sa parit s vankusmi a plysakmi, ale to musi niekto ini potvrdit, ci vyvratit.
Tolko odo mna, mozno ak by si mala konkretnejsiu otazku,
Zelam stastnu ruku pri vybere.
Obrázok užívateľa
anitram
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 27. Dec 2005, 11:01

To: anitram

Poslaťod Lexie » 5. Sep 2006, 9:50

[size=9]Ďakujem ti veľmi pekne za odpovede.... :P .Ja mám v úmysle si tiež zaobstarať fenku yorka, asi tak za dva týždne by som si mala ísť pre nu. Bude mať PP.Určite sa ju budem snažiť vychovať, hoci som počula že yorkov vychovávať je vo všeobecnosti niekedy "obtiažne", ale že ak sa im človek dostatočne venuje od malička tak že sa dajú zvládnuť....Dúfam že aj tá moja bude ten prípad, len mám strach z toho že bude "uštekaná", ževraj yorkovia skoro nikdy nezavrú "klapačku", :D je na to nejaký špeciálny trik ako ich to odnaučiť, nerada by som konflikty so susedmi. :lol:
A ďalšia vec je, že sa jej budem môcť venovať iba po práci, čiže poobede a cez víkendy. Ozaj ešte som sa chcela opýtať, dá sa s yorkom chodiť aj na cvičák?Alebo je totálna haluz? A aký máš názor na tých osobných cvičiteľov?Je to v poho?
Zase vopred ďakujem za odpovede, alebo aj iné rady čo sa yorkov týka. :wink:
[/size]
Lexie
 

york

Poslaťod gabi » 5. Sep 2006, 13:28

Ahoj
ja mam psika yorka s PP a ma 8 mesiacov.
S tym stekanim je to pravda aspon u neho, i ked sa to snazime dost brzdit, ono v podstate v byte velmi nesteka iba ak pocuje nejake hlasy zvonka a nepacia sa mu.
Ale ked sme v dome tak by behal po dvore najradsej cely den a strazil pri plote ako nejaky pitbul :)
Ale najviac co som si vsimla ho rozculuju bicykle a motorky to fakt z duse nenavidi a je schopny za nimi bezat a stekat aj niekolko metrov.
A neplatia na neho ziadne zakazy. Ale to je indvidualne u kazdeho psika.
Inak musim povedat ze si sa velmi dobre rozhodla ze si zaobstaras fenku s PP, lebo pri bezpapierovych je dost riskantne co z toho vyrastie. Povacsine sa stava ze su to potom 10 kg yorkovia. Preto som sa rozhodla aj ja pre psika s PP i ked mozno ani nepojdeme na vystavu.
Tak drzim palce
gabi
 

Re: york

Poslaťod offca » 5. Sep 2006, 13:35

gabi píše:a strazil pri plote ako nejaky pitbul


..a to pitbuly roobiaaa?
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 436
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod anitram » 5. Sep 2006, 19:16

no neviem s tym stekanim, mozno ak natrafis na seriozneho chovatela a povies mu o co ti idem, mal by uz od steniatka vediet ako sa ten ktory psik bude prejavovat v buducnosti
Ja som si ju cvicila sama, mala som predtym dobru skolu - labradora, s tym som chodila na cvicak, ale mala som tam zly pocit z vycvikara, nechcem to rozoberat, tak som prestala. Tie iste metody som pouzila na nu a zafungovalo to. Ale to musis zacat hned ako pride domov, nepovolit ani jednu vec, ktoru by si v buducnosti chcela zakazat alebo by sa ti nepacila. A york na cvicaku zas nie je az taka haluz, mozno aj na agility by si s nou mohla ist, na vybitie energie. Ale je dobre, aby si ju cvicila ty, za pritomnosti nejakeho vycvikara napr. aj na cvicisku. S nahananim veci som urobila poriadky hned na zaciatku, ked ide okolo bicykel, zavolam ju k sebe, sadne si a pockame kym neprejde, potom dostane volno. Ide o bezpecnost cyklistu aj psika. Mozno som len mala stastie na dobru povahu, pretoze si ju neviem vynachvalit.
S tou ochranou svojho teritoria je to pravda, boli sme na chate, a ked isiel niekto okolo jednoducho stekla, ze tam niekto je, ja som ju pochvalila, potom ked ostala ticho bola dalsia pochvala a ked pokracovala v stekani, tak som ju zahriakla.
Co sa tyka nepritomnosti doma, stava sa ze sme aj 9-10 hodin v praci a vydrzi, nic nerozkuse, viacmenej mi pripada, ze spi, ale ked prideme domov plne sa jej venujem a cez vikendy, ked niekam ideme, beriem ju so sebou.
zaital tolko, ideme von
Obrázok užívateľa
anitram
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 27. Dec 2005, 11:01

Anitram

Poslaťod Lexie » 6. Sep 2006, 15:53

Dakujem ti velm i pekne (aj ostatným) za rady, určite sa zídu, a ak by ta ešte čokolvek napadlo čo sa týka hlavne výchovy yorkšírky tak mi daj prosím ťa vedieť.
Inak v piatok si už idem pre nu, tak sa velmi teším. :D Nejaké konkrétne rady na prípavu príchodu šteniatka? :?: Dakujeeeeeem :lol:
Lexie
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 5. Sep 2006, 10:17

Poslaťod anitram » 6. Sep 2006, 17:59

no kup si hlavne misticku na vodu a granulky, neviem co mas vybrate, ale ja som z povodnych granul Eukanuby presla na Royal Canin. treba sa spytat chovatelky cim krmila steniatka. Hlavne sa jej vela vypytuj, ak je seriozna povie ti vsetko. Hlavne sa povypytuj, kedy treba odcrevnovat a dalsie datumy na ockovania. Nejaky peliesok, zo zaciatku sme mali stary vankus, lebo ked pride kusacie obdobie, urcite neprezije :lol: , hreben alebo kefu a od malicka kazdy den alebo dva navykat na cesanie a za kazdym odmenit, hlavne nebyt uvelicena ake je to krasne steniatko a zachovat si chladnu hlavu a byt prisny v dodrziavani pravidiel. Ako pokarhanie u mojej staci zdvihnut hlas, ale ked je uz velmi zla, tak ju potaham za kozu na krku, hoci zapisti, vie, ze uz riadne prepiskla. Taka klasika ako voditko a obojok, stenaci sampon to asi nemusim a od malicka ju pustaj ku psom na ocuchanie a spoznavanie, ale len k takym, kde si si ista, ze maju vsetky ockovania, lebo ona este nebude komplet zaockovana, aby nieco nechytila od nich. Vela veci o prichode steniatka domov je aj na nete
Obrázok užívateľa
anitram
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 27. Dec 2005, 11:01

Anitram

Poslaťod Lexie » 7. Sep 2006, 9:18

[color=indigo]Jej ty si fakt zlata :P , dakujem ešte raz za všetky rady...... 8)
NO dúfam že t nejako zvládnem, každopádne nechcem aby to bol nejaký rozmaznaný malý fracek, ktorý nepočúva, takže určite istá výchova začne hned v prvých dňoch, nech si havinko zvyká že nemôže všetko.....Dúfam že budem tak pevne rozhodnutá aj ked ju prinesiem domov.
Ešte raz diky moc.... :lol: [/color
]
Lexie
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 5. Sep 2006, 10:17

katka

Poslaťod ku » 7. Sep 2006, 20:27

Ahoj-mám dve fenky YORKA 2 a 4 r. a poviem/hoci so mnou nebudú súhlasiť majitelia iných plemien/,že je to najrozkošnejšie stvorenie na svete.Sú to fenky bez PP maličké 2-2,5 kg.Odchovala som už 10 šteniatok a musím povedať,že každý jeden potomok je zdravý a nie sú prerastené max.3 kg.Čo sa týka štekotu-doma štekajú,iba ak je na schodišti veľký hluk,vonku do cudzích psov,ktorých nepoznajú.Jediné, keď mi vadí že štekajú-keď ráno o 5 hod.nikde nikto a zrazu sa niekto vynorí z tmy,tak vtedy ich ide roztrhnúť.Moje fenky sú dosť rozmaznané, ale to je moja chyba.Stále sú iba na vodítku,pretože tú staršiu uhryzol cudzí pes a od vtedy mám strach.Okrem toho mám dve kamošky, ktoré majú psíkov YORKOV,stretávame sa každý deň a musím povedať že fenka je oveľa prítulnejšia. Želám krásne, zdravé šteniatko a veľa radosti!!!
ku
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 4. Jún 2006, 10:03

Poslaťod anitram » 8. Sep 2006, 7:38

som zasadne proti chovu bez PP, a Vy to mnozite cielene este dalej :x , rozmyslali ste niekedy nad tym, ze mozno Vase steniatko, ktore ste niekomu predali, bude niekto parit mozno aj s ich otcom alebo bratom, sestrou?? Papiere su od toho, aby ste vedeli akych ma predkov, ci splna standard. Vam by sa ako pacilo, keby ste zistili, ze Vas priatel/manzel, je Vas vlastny brat?? Musim to uviest na takomto ludskom priklade, lebo ludia ani nevedia co robia.
Som rada, ze su zdrave a robia Vam radost, ale osobne som proti chovu bez PP
Obrázok užívateľa
anitram
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 27. Dec 2005, 11:01

Poslaťod to anitram » 11. Sep 2006, 13:51

tvoj je s PP a tiež by som to o nom nepovedal, vyzerá dost biedne
to anitram
 

Pre anonyma a anitram

Poslaťod Lexie » 11. Sep 2006, 15:09

Anonym - to nebola moc slušná reakcia od teba na anitram :?: , za prvé myslela to dobre a snaží sa tým chrániť v prvom rade psov, :D za druhé každý máme na psíkov a PP iný názor a za tretie ten jej psík na obrázku je skutočne nádherný, :P ako každé iné šteniatko, či už s PP alebo bez.....
Niektorým ľudom na pôvode ich hafana záleží a niektorým zase nie, ale dôležitejšie je ako nejaké papiere je podľa mňa to, ako sa k tomu psíkovi správame a ako sa on správa k nám... 8)
Lexie
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 5. Sep 2006, 10:17

Pre anitram

Poslaťod Lexie » 11. Sep 2006, 15:15

Ahoj tak už mám doma ten svoj malý zázrak...je úplne že najkrajšia na svete....trochu si aj poplakala prvú noc, ale teraz vyzerá že sa u nás aklimatizuje celkom v pohodičke, čo ma teší....akurát mi trochu robia starosti tie jej "potreby" na mojom bielom koberci,ale ved samozrejme s tým sa dalo rátať... :) Bola by som veľmi rada keby si "veľmi" rýchlo osvojila čurkať na určene miesto alebo vonku :lol:
Inak chcela som ťa ešte spýtať, akým hrebeňom resp.kefou češeš svojho yorka? AKo ako často ho/ju kúpeš? :D
Lexie
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 5. Sep 2006, 10:17

Poslaťod anitram » 11. Sep 2006, 17:06

Netreba si vsimat anonymov. Kritiku prijimam iba od chovatelov, ktori sa vedia aj podpisat.
Cesem ju zatial kovovym hrebenom, ale chystam sa kupit kefu. Na vystavach som videla chovatelov pouzivat len kefy. Ale mne osobne na rozcesanie zamotanej srsti pomaha viac ten hreben. Predtym ako ju budes cesat je dobre ju nasprejovat nejakym sprejom na rozcesavanie ja pouzivam zatial od Hery, a tym ju aj naucis na sprej, aby sa toho nebala. Bola tu raz jedna diskusia ako casto kupat, neviem ci si to nasla, ale ja osobne som ju ako steniatko nekupala casto, mozno 1 za dva mesiace, ale teraz jej olejujem srst a na to sa nachytava plno prachu, tak ju kupem 1 za 1-2 tyzdne.
Tak drzim palce a uzi si jej stenacie obdobie
Obrázok užívateľa
anitram
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 27. Dec 2005, 11:01

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia