Výchova šteniatka

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Výchova šteniatka

Poslaťod Katka FB » 8. Jún 2006, 15:35

Môžeme mi niekto popísať čo ma čaká prvý rok keď si obstarám šteniatko ? Zaujíma ma hlavne čo sa týka starostlivosi - výchova, venčenie, výcvik, koľko sa mu treba venovať. Chcem si zadovážiť fenku Francúzskeho buldočka a váham či mám ešte počkať na jeseň - po dovolenke a budem mať viac času sa mu venovať, alebo či to zvládnem aj teraz cez leto. Som zamestnaná, ale psík by nebol dlhšie ako 8 hod sám doma, ale v lete zvyknem chodiť večer športovať tak na 1-2 hod., na dovolenku chcem ísť v septembri na 2 týždne, ale mala by som ho kam dať. Akú starostlivosť si vyžaduje psík do 6 mesiacov a akú do 1 roka ?
Katka FB
 

Poslaťod Mary » 8. Jún 2006, 16:51

ahoj.To je pekny psik. Uvedom si, že štena opusti teplo a bezpečie u matky a súrodencov a známe miesta.Predstav si že ako by si sa citila na jeho mieste.Aspon zo začiatku by šteniatko nemalo byť same a ešte k tomu 8hodin za sebou, to je veľa.Pokial byvaš sama a nema ti s nim kto isť von a venovať sa mu,tak si ho zatiaľ nekupuj.
Mala by si mať zabezpečený byt pred prichodom šteniatka.
Neviem ako iny ale ja som moje šteniatko neučila vyšpiniť sa na noviny,ja som s nim chodila cca 10x za den von,alebo ked vstalo,či ked sa napapalo-napilo..Sice v tomto mam vyhodu bo bývam na prízemy.
Obrázok užívateľa
Mary
 
Príspevky: 196
Registrovaný: 12. Sep 2005, 22:47
Bydlisko: BA

Poslaťod susie » 8. Jún 2006, 23:38

no v prvych dnoch sa priprav na to, ze sa mu bude cniet za domovom, treba sa mu venovat a tak ako pisala Mary - chodit po kazdom krmeni von vencit - ked pocitas, ze ako stena zerie 4 - 5 krat denne, tak ho fakt budes vencit kazdu hodinku aj pol. Pred prichodom domov, treba mat nachystany pelech, hracky a jedlo - krmivo spociatku to iste, cim krmil chovatel, ak by si ho chcela zmenit, az neskorsie a hlavne postupne,aby ti nezacal hnackovat. No a samozrejme odcervenie 2x , vakcinacie, nasledne preockovanie - asi jedno očkovanie okolo 400-500 Sk,podla toho aky veterinar.
Okolo pol roka ockovanie proti besnote. Od sameho zaciatku ho treba vychovavat - nie cvicit, najprv vychovavat - uvedom si,co bude moct a co je absolutne TABU a treba to DOSLEDNE dodrziavat - z tvojej strany myslim. No a potom by som ho bravala von medzi ostatných psov- dolezita je socializacia- ine, spociatku priatelske psy, nahle zvuky,spoznavanie okolia a mesta a pod.
Ja som zo psom zacala chodit na cvicak postupne - najprv si vsak musis vybrat vhodny cvicak- informuj sa, ake postupy pouziva cvicitel,ake skusky tam mozes spravit, ako su spokojny klienti. Ja som na prvých hodinach psika len nechala volne behat,potom na voditku,aby si zvykol na inych psov a prostredie a postupne sme sa zacali zapajat do cvicenia, vzdy len chvilu,musis si uvedomit,ze stena to psychicky unavuje a nedokaze sa dlho sustredit - radsej skorsie skoncit, aby to stena bavilo,ako ho znechutit.
No nejak som sa rozkecala,ale myslim,ze to ti bude stacit... verim,ze si uzijes plno zabavy a ked budes niekedy zufat, a to obcas budes - utesuj sa tym,ze stenaci vek rychlo prejde a ver mi,ked budes mat odrastenejsieho psa, budes v dobrom spominat :wink:
susie
 

Poslaťod elili » 9. Jún 2006, 17:15

steniatko je zo zaciatku ako dieta..cize ten cas ej daco ako materska..a to myslim doslovne..aj ked na to staci kratsia doba..to steniatko je fakt male babo, a treba davat pozor co robi, hje zvedave takez bude vsade pchat nufak..a hlavn- bude sa bat..a ke pochopi, ze je v bezperci, bude vas potrebovat pri objavovani zvysku sveta..a postupne si ho mozete trenovat, on tych 8 hod vydrzi ale nie hned a nie kym je malicky..lebo mu budue smutbno, bude sa bat cudzieho prostredia..takz eodporucam zo zaciatku si radsej zobrat dovolenku, lebo to je naozaj full-time job..ci cez den ci v noci treba byt stale nablizku zo zaciatku..ale je to krasne, aj ked velka zodpovednost..drzim palce
elili
 

šteniatko

Poslaťod Hosť » 11. Jún 2006, 22:36

Akú dobu prítomnosti človeka potrebuje mať šteniatko kým si zvykne byť doma samé?
Hosť
 


Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot] a 8 hostia

cron