[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 214: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 87: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 129: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 130: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 1685: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
Chovateľské fórum na www.chovatelia.sk • Zobrazenie témy - otrava

otrava

Tu môžete písať o všetkom, čo súvisí so zdravím vašich psíkov. Ak ale očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" - nižšie.

otrava

Poslaťod Fanny » 19. Nov 2007, 10:58

U nas na sidlisku niekto v snahe zlikvidovat psov porozhadzoval otravene kuracie maso.

Susedin pes to zozral a je uz tyzden apaticky, chodi s nim k vetovi, ale ten mu zrejme picha len nejaku glukozu, zelezo a nejake sirokospektralne ATB.
Zrejme toho zozral len malo, ma poskodeny traviaci trakt, sliznice, pecen a oblicky.
Ako sa prejavuje u psov otrava jedom na potkany ?
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod Zolo » 19. Nov 2007, 12:08

Fanny, v dnešnej dobe nie je veľmi pravdepodobné, žeby sa pes priamo otrávil návnadami na hlodavce, pretože tieto sú vo forme obilných zŕn, ibaže by si mala doma... :) Ale to, čo mu môže spôsobiť isté problémy je zožratie otráveného hlodovca, zvlášť ak je to pes malej rasy. Dnes sa ako návnady (otravné látky v nich) používajú látky ako fosfidy zinku a hliníka, bromadiolon, brodifacoum a glykozid scilirozid (určite aj iné, ale tieto sú najbežnejšie). Sú to látky spôsobujúce buď akútne otravy (úhyn hlodyvcov do 3 dní) alebo chronické (do 15 dní). Väčšinou sa používajú tie druhé, aby si hlodavce nevytvorili ochranný reflex na návnadu. Tie látky pôsobia na princípe antikoagulácie, to znamená, že hlodavec musí opakovane zožrať dávku, aby to fungovalo a pôsobí to tak, vlastne vykrváca "dovnútra". Preto ak máš väčšieho psa, neviem, či by tento druh jedu na neho takto pôsobil. Príznaky? Väčšinou malátnosť, nechce sa veľmi hýbať, smäd a prvý príznak sú svetlé sliznice. Pomoc - veterinár, alebo silný organizmus... Každopádne ak sa jedná o prudké otravy, treba hľadať príčinu v inom druhu jedu.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Nils » 19. Nov 2007, 13:56

Zolo, ako by si /prakticky/ vyvolal pri podozrení na otravu u psa zvracanie - ako prvú pomoc :?: - čakať až na prvý zásah veterinára sa mi zdá v podobných prípadoch riskantné. Samozrejme nebudem čakať až sa zvracanie dostaví ako následok otravy...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Fanny » 19. Nov 2007, 14:18

Nils, vraj sa odporuca dat psovi vypit 3% roztok peroxidu vodika zriedeny s vodou v pomere 1:1.
Stare mamy davali psovi pri otravach vypit mlieko.

Zolo, dakujem za odpoved. Takze pokial prezije este 5 dni, mal by sa z toho dostat. Hlodavca nezozral, nasli sme vonku maso uvarene kuracie, na viacerych miestach. Pozbierali sme to a vyhodili. Ale netusime aka to bola otrava, len tak uvazujeme, ze kazdeho xxxxxxx napadne kupit to co je bezne dostupne, cize jed na hlodavce.
Moji vonku nezeru, ale nie som si ista ci by odolali pohodenemu vonavemu steaku. Par krat som si vsimla, ze ked nieco nasla napr. horalku, alebo kozu zo slaniny tak to ovonala a pozela na mna ci sa na nu pozeram a nechala to tak :twisted:
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod Zolo » 19. Nov 2007, 14:24

Nils, ale snažil som sa... :lol:

Fanny, pri niektorých otravách je mlieko kontraindikované ( teraz neviem presne, či olovo, alebo fosfáty :oops: ). Takže ak presne nevieš, čo spôsobilo otravu, tak radšej mlieko eee.
Každopádne u psa kontroluj farbu slizníc - to je také najrýchlejšie a ak si na pochybách, zájdi k vetovi. Nič viac Ti asi neporadím.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod beira » 19. Nov 2007, 14:24

Aj solny roztok by mal vyvolat davenie.
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Nils » 19. Nov 2007, 14:36

a aplikácia?? injenkčná striekačka a cez kútik??
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Fraga » 19. Nov 2007, 14:45

Zolo? aka ma byť ta farba????
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Nils » 19. Nov 2007, 14:48

Fanny píše:Nils, vraj sa odporuca dat psovi vypit 3% roztok peroxidu vodika zriedeny s vodou v pomere 1:1.
:


ešte vyvstáva otázka aké množstvo vzhľadom k hmotnosti zvieraťa... :?:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Fanny » 19. Nov 2007, 14:49

Nils píše:a aplikácia?? injenkčná striekačka a cez kútik??


Este som to nastastie nemusela aplikovat :wink:
Asi by som jej to narvala priamo do krku :roll:
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod Zolo » 19. Nov 2007, 14:52

Fraga píše:Zolo? aka ma byť ta farba????


Normálna farba viditeľných slizníc (papuľa, očné spojivky, vulva...) je svetlo ružová. Všetky iné farby - sčervenanie, belosť, porcelánový, či cyanotický odtieň svedčia, že niečo nie je v poriadku.

Nils - namoč Gaštanka. Dlhšie Ti vydrží... :lol:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Nils » 19. Nov 2007, 14:57

Zolo píše:Nils - namoč Gaštanka. Dlhšie Ti vydrží... :lol:


po peroxide by možno vyzeral takto - poznáš toho hafana?? :lol:
Naposledy upravil Nils dňa 19. Nov 2007, 15:18, celkovo upravené 1
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Zolo » 19. Nov 2007, 15:14

[quote="Nils"- poznáš toho hafana?? :lol:

Kašli naňho, dlho do noci zváral... :wink:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Nils » 19. Nov 2007, 15:17

ok :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19


Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron