Canisterapeuticky seminar

Všetko o výstavách súťažiach a iných akciách so psami.

Poslaťod Zolo » 23. Okt 2007, 11:09

Každý hypersalámistický, v podstate "večneútlmový" typ psa je teoreticky vhodný na CT. Jasné, že u psov stredných i väčších je tento predpoklad skôr častejší, ako u malých a temperamentných. Je jedno, či je taký od prírody, alebo vďaka človeku. Ide o to, aby za žiadnych okolností nenapádal a bol kľudný. Mýlim sa? (Nils, len nepovedz, že aj toto je mýtus... :roll: :lol: )
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Nikka » 23. Okt 2007, 11:38

Emor: Uf, len neviem, preco mam ten pocit, ze si ty dost mimo. A ako tu uz bolo napisane, asi si niekto lieci ego na ukor druhych. Ale, aspon mas chvilkovy pocit, ze si majster sveta. A to je tiez nejaka forma terapie :D Tak to som rada. Aspon som niekomu dneska pomohla a nemusim na to mat ani psa.


A moj mily, ty sa len neboj - postihnutych ludi som uz videla azaz. Ale to tu nebudem vypisovat. Nepatri sa pretriasat ludi, ktorym mas pomahat na nete a bez ich vedomia. A mimochodom, CT nie je len o hladkani ega. Aj tu sa najdu iste taki ludia, tak ako si sa aj ty nasiel pri inom odvetvy kynologie :wink:
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod rea » 23. Okt 2007, 11:40

DKo píše:Možno ma zožerú obranári aj canisterapeuti, ak si dovolím tvrdiť, že sú psy, ktoré zvládnu oboje. CT podobne ako obrana alebo hoc aj lov nie je iba o psovi, ale dvojici. Ak ide o vyzretého povahovopevného hoc aj dominantného psa, ktorý vie, že gazda mu nedá ublížiť, kľudne znesie aj polohovanie alebo naťahovanie jazyka.


Psi, ktorí zvládnu oboje, by aj boli, ale myslím, že to "oboje" by bol veľký kompromis. Pes na CT by mal napríklad úplne iným spôsobom reagovať pri náprahu rukou, barlou, palicou, ako taký pes obranár. U obranára príliš nedávaš dôraz na to, ako jemne chytá aport a pamlsky, prílišná jemnosť by bola na škodu, u psa na CT sa práve jemnosť vyžaduje, pracuješ s ľuďmi, ktorí môžu mať spočiatku zo psa strach a tak aj reagujú, s tým sa pes tiež musí vyrovnať.
Športovci píšu, že na CT, záchranárinu a pod. sa využíva psí odpad, z ich hľadiska vlastne aj áno, len je naozaj škoda tej bohorovnosti. Ono u každého sú iné pohnútky, čo, ako, prečo, za čo robí a každý prípad treba posúdiť zvlášť. Ako môžeme chcieť, aby sa tolerovali ľudia okolo športu a podobe a na druhej strane ľudia, ktorí pracujú "s odpadom", keď oni sa medzi sebou hádajú aj tí canisterapeuti, záchranári a športovci...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod DKo » 23. Okt 2007, 11:52

Zolo píše:Každý hypersalámistický, v podstate "večneútlmový" typ psa je teoreticky vhodný na CT.
Zolo, a čo ak, pes pre CT by mal mať dostatok energie na rozdávanie. Čo ak, pes na CT by mal mať provokačnú iskru v oku.
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod rea » 23. Okt 2007, 12:00

DKo píše:
Zolo píše:Každý hypersalámistický, v podstate "večneútlmový" typ psa je teoreticky vhodný na CT.
Zolo, a čo ak, pes pre CT by mal mať dostatok energie na rozdávanie. Čo ak, pes na CT by mal mať provokačnú iskru v oku.


Iskra v oku je nutná, ak pes nemá iskru v oku a majiteľ nevie činnosť stopnúť, je otázkou času, kedy a ako mu pes vyhorí. Netreba si mýliť psa na CT s chodiacou mŕtvolou, ktorú kam položíme, tam je. Psík by mal byť tak vyrovnaný, že sa s ním dá rozbehnúť hra, aportovanie, preťahovanie, skákanie a podobne a treba ju v určitom momente vedieť spoľahlivo zastaviť bez toho, aby pes pokračoval, alebo ostal uprdnutý, musí byť schopný ďalej vnímať a spolupracovať. To snáď svedčí o dosť veľkej miere potreby sangvinickej vyrovnanosti. Tak by to malo byť, netvrdím, že vždy je, bohužiaľ.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Zolo » 23. Okt 2007, 12:18

DKo píše:
Zolo píše:Každý hypersalámistický, v podstate "večneútlmový" typ psa je teoreticky vhodný na CT.
Zolo, a čo ak, pes pre CT by mal mať dostatok energie na rozdávanie. Čo ak, pes na CT by mal mať provokačnú iskru v oku.


No Karle, zatiaľ vidím provokačné iskry v Tvojich odpovediach... :lol: Dušan, Dušan... :roll:

Rea, nikdy by som si nedovolil tvrdiť, že CT, či záchranársky psi sú odpad. Tak ako by som si nedovoli tvrdiť o odpade u plemena, ktoré bolo vyšľachtené pre tú činnosť, ktorú zrovna ja nemusím. Každý si psa vyberie viac-menej preto, čo chce s ním robiť. Ale býva to aj naopak - mám psa a hľadám, kde by som sa s ním upichol. Stále je to lepšie, ako s ním nerobť nič...
Je pravda, že nikdy som sa kynologicky o CT nezaujímal, a poznám len v podstate jeden manželský pár z Moravy, ktorý to robí (a myslím, že skvele), majú viac psov a rozdielne plemená (od teriérov, cez cane po novofundláka). Na druhej strane som videl viac "CT" (úvodzovky isto pochopíš) psov a z nich som nadobudol ten dojem, ktorý som opísal vyššie. Ale možno je to len hra na canisterapeutov. Priznám sa, že vidieť tie veci na ďeťoch, starých ľuďoch, chorých, asi by som to psychicky neuniesol, vrátane ozajstného výdaja energie, hoci mám už rokov dosť. Preto, bez urážky, neviem si to predstaviť u tínedžerov, ktorí... No nechám to tak. A s tou rozvadenosťou slovenskou máš bohužiaľ tiež veľkú pravdu. škoda.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Nils » 23. Okt 2007, 12:18

Zolo píše:Každý hypersalámistický, v podstate "večneútlmový" typ psa je teoreticky vhodný na CT. Jasné, že u psov stredných i väčších je tento predpoklad skôr častejší, ako u malých a temperamentných. Je jedno, či je taký od prírody, alebo vďaka človeku. Ide o to, aby za žiadnych okolností nenapádal a bol kľudný. Mýlim sa? (Nils, len nepovedz, že aj toto je mýtus... :roll: :lol: )


Zolo, opakujem CT nepoznám a mám ju......veľmi ďaleko od toho čo ma zaujíma :lol:

ak sa ale zamyslím nad tým čo si popísal ------------ nebola by vhodnejšia koala ? alebo leňochod?? :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Zolo » 23. Okt 2007, 12:23

Koala je xxxxx, len by si musel mať kua vysoký sklenník na eucalypty... :lol: Leňochoda nemusím - aj ten by mi ušiel.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod ...repr^zent » 23. Okt 2007, 13:03

DKo píše:
Zolo píše:Každý hypersalámistický, v podstate "večneútlmový" typ psa je teoreticky vhodný na CT.
Zolo, a čo ak, pes pre CT by mal mať dostatok energie na rozdávanie. Čo ak, pes na CT by mal mať provokačnú iskru v oku.

Strucne a jasne IMHO. Aj s dodatkom:
rea píše:Iskra v oku je nutná, ak pes nemá iskru v oku a majiteľ nevie činnosť stopnúť, je otázkou času, kedy a ako mu pes vyhorí.

Videl som o CT dokument a ty psi boli po 2h "sedeni" skutocne unaveny. Nie telesne, ale psychicky. Rozhodne to neboli nejaky prepnuty, vykastrovany salamisti. :wink:
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Zolo » 23. Okt 2007, 13:09

Veď hej, ja nehovorím, že nie. Len mi to mnohokrát pripadá tak, že ak aj nejakú energiu majú, tak veľmi dobre skrytú a navonok ju neukazujú. ale je možné, že som ich videl už po terapii, keď boli "vyšťavení" :D
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod rea » 23. Okt 2007, 13:17

...repr^zent píše:Videl som o CT dokument a ty psi boli po 2h "sedeni" skutocne unaveny. Nie telesne, ale psychicky. Rozhodne to neboli nejaky prepnuty, vykastrovany salamisti. :wink:


Ak dá ten pes do toho to, čo má, je unavený naozaj, 2 hodiny jednorázovo by som neriskovala, ale záleží od náplne samozrejme. Pes po takejto akcii potrebuje oddych a odreagovnie. Nie nadarmo sa trvá na každoročnom preskúšaní CT psa. Nie je problém zabaviť sa aj so psom na pár hodinách, ale dlhodobé vykonávanie CT potrebuje aj vnímavosť majiteľa voči psovi. Inak si ho vystrieľa.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Re: Canisterapeuticky seminar

Poslaťod Amaguk » 23. Okt 2007, 13:37

lucik píše:
ako pracujem = ako sa pripravujem, alebo co robime v praxi?
co sa tyka pripravy, na to sa neda velmi pes pripravovat.. tak ako pisal emor, pes bud je alebo nie je vhodny na CT.. ale poznam aj fenku, ktora jednoducho vhodna na CT MUSI byt, pretoze jej majitel si ju zaobstaral prave na to a k tomu ju vychovava odmalicka.. :( tam to nie je podla mna ok.. pre mna je prvorada moja hava.. keby sa na to nehodila alebo by ju to nebavilo, v ziadnom pripade by som ju nenutila..
priprava ako taka je v podstate teraz len na jednotlive hodiny - ked si so spec. pedagogickou urcime co budeme robit s detmi na hodine..


dovolim si nesuhlasit, ze pes nepotrebuje na CT ziadnu pripravu - potrebuje minimalne rozvijat tie vlastnosti, ktore su pre CT potrebne - vrodene dispozicie nie su vsetko, ak psovod v psovi jeho talent a prislusne povahove danosti nerozvija a nepodporuje - psa treba systematicky usmernovat a podmienovat v nom ziaduce spravanie, vyrovnaneho psa mozes ziskat len spravnou socializaciou a primeranou psychickou aj fyzickou aktivitou. Hlavne - pes musi byt spravne motivovany na spolupracu, musi sa v nom rozvijat pozitivny vztah k ludom a primerane reakcie na nove, necakane situacie. a to je vsetko aj vec treningu, nielen vrodenych danosti.
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ...repr^zent » 23. Okt 2007, 16:25

Zolo píše:Veď hej, ja nehovorím, že nie. Len mi to mnohokrát pripadá tak, že ak aj nejakú energiu majú, tak veľmi dobre skrytú a navonok ju neukazujú. ale je možné, že som ich videl už po terapii, keď boli "vyšťavení" :D

Zolo ty psi po terapii boli ako vymeneny, proste lietali ako sarkany, takze skor je mozne ze si ich videl pocas terapie, alebo v pripravnej faze na nu.

rea bol to nemecky dok. film a ty psi boli evidentny profici nie nejake ucha... tu sa na CT iba hrame a potom to tak aj s nazormi niektorych ludi na CT aj vyzera. Nemyslim teba. :wink:

Amaguk suhlasim, od jednoduchsich pripadov k zlozitejsim. Inac bude vyzerat terapia s psychicky zlomenym ochrnutym mladym soferom bez chuti do zivota a inac s detskym pacientom s xy symdromom. Nekoordinovane, mnoho krat bolest sposobujuce pohyby psovi. Myslim, ze toto sa neda pes naucit, na to sa musi narodit. V tom sa pripajam k emorovi a

lucik toho suseda nech boh opatruje, ak jeho pes neni ten "pravy".
Pardon, skor psa, lebo ten doplati ako obycajne najviac na ludsku sprostost. :evil:
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Van » 23. Okt 2007, 16:51

DKo píše:
emor píše:ani psi ktori su na to vhodni mi nic nehovoria. lebo su otoceni naopak psej prirodzenosti
chlape, oj ale ťa preplesnem, keď mi prídeš pod ruku a bude to v celej mojej prirodzenosti 8)
konecne mi dnes nieco (okrem havucha) v tomto uprsanom dni zdvihlo naladu...ta predstava :lol:
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod Van » 23. Okt 2007, 16:57

emor píše:....zajdi si a potom mi vtrav aky musi byt pes.

....pes sa musi na CT narodit. amusi to byt podla mna niepes. :roll: to bez urazky a pejorativ.a samozrejme ze musi byt v pohode vychovany a mat solidnu socializaciu.
tak bez urazok a pejorativ ;-) Aky je podla teba pes, ked existuje aj niepes? Co musi za vlastnosti mat pes aby bol pes a nie niepes?
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výstavy, súťaže, akcie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia