Besnota

Tu môžete písať o všetkom, čo súvisí so zdravím vašich psíkov. Ak ale očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" - nižšie.

Poslaťod zopz » 27. Nov 2007, 16:33

Ano pozieranie nestravitelneho , slinotok, strata mobility apod. Ale to som videla len na video, nemala som tu smolu vidiet to aj v praxi. Tie oci - tie su aj v este inak bezpriznakovom stadiu - zaciatocnom.
Obrázok užívateľa
zopz
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 19. Nov 2007, 12:34

Poslaťod Kaca » 27. Nov 2007, 18:06

To znamena, ze pokial Ta pohryzie besny pes, liska atd. nemas sancu? Alebo sa to da podchytit v zaciatkoch ( vysetrenia, injekcie) a nmeskor uz nie? Ked pises o 100% umrtnosti...?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod ...repr^zent » 27. Nov 2007, 18:14

100% umrtnost je pri neliecenej besnote. Po pohryzeni a okamzitom lieceni, ak nie si zaockovana je IMHO liecba velmi uspesna.
Po prepuknuti choroby je nadej velmi mala. Ide o to aby sa stihli vybudovat protilatky, kym dojde k napadnutiu mozgu.
Tot moje skromne vedomosti.

Prirovnal by som to k otrave muchotravkou zelenou...
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod zopz » 27. Nov 2007, 18:34

Ked pohryzie pes, macka alebo ine zviera su dve alternativy : zviera je mozne odchytit a dat na pozorovanie, alebo v pripade lisky sa odstreli a da na pitvu - a podla vysledkov alebo ockovanie alebo netreba.
Ak zviera nemozno odchytit, treba ist lekarovi a vyziadat sa do inf. poradne - zvacsa posle sam. Tu postupuju podla istych pravidiel. Pri volnezijucich ockuju, pri dmacich z ohniska besnoty ockuju, pri dom. mimo ohniska besnoty postupuju individualne.

3 fazove ockovanie, ak si dobre pamatam posobi rok, nasledne preockovanie o rok 1x atd. - povinne len pre ohrozenych pracovnikov roznych profesii.

Zachrana vtedy 100 %, ak teda clovek necaka mesiac. Cim dlhsi cas po pohryzeni tym mensie moznosti.

Myslim, ze besne zviera pohryzie cloveka len velmi zriedkavo, a ak ano, prepracovanost medzi veterinarmi a zdravotnictvom je na takej urovni, ze uz dlhe roky nebolo ziadne umrtie cloveka.

Vetrinarne opatrenia su take vazne - ze ked sa v minulosti objavili pripady besnoty tu na juhu v jednej dedine - utrateni boli vsetci psi, aj ockovani. Bolo to bezhlave, ale je to jedna z mala chorob, kde RVS ka robi viac nez treba.
Obrázok užívateľa
zopz
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 19. Nov 2007, 12:34

Poslaťod raky » 27. Nov 2007, 18:50

zopz píše:Vetrinarne opatrenia su take vazne - ze ked sa v minulosti objavili pripady besnoty tu na juhu v jednej dedine - utrateni boli vsetci psi, aj ockovani.



to teda neviem, čo by som robil, ale určite by sa minimálne stratila...
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 247
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod zopz » 27. Nov 2007, 19:02

v SZ sa to dozvedeli len preto, ze jeden pes bol adoptovany z utulku. V dedine bolo par psov pozitivnych na besnotu, riadila tam besna liska - neviem viac podrobnosti, ani ako to nasledne dopadlo, len viem, ze tam siel vyjazdar SZ, ale vtedy som uz nebola v SZ.

Neviem ani ci ten prikaz bol nad ramec, tazko hodnotit okolnosti.
Obrázok užívateľa
zopz
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 19. Nov 2007, 12:34

Poslaťod asitak » 27. Nov 2007, 20:46

Môj príspevok nebolo k téme?????????????????

Niekto tu povedal, že zastrelil besného psa. Mňa zaújmalo ako zistil, že bol besný ešte predtým ako ho zastrelil (tak ako tí poľovnći u toho chráneného rysa?)


Mňa len zaújmalo akým spôsobom zabezpečil celú situáciu okolo besného psa. Ak je poľovník tak to má priamo ako povinnosť.

Napíšte mi akým spôsobom som bol mimo danej témy?!

Od Jara som iné ani nečakal - pes buď nebol besný alebo ohľadne besnoty ďalej nekonal... Presne podľa jeho štýlu výkladu zákonov. Právami sa oháňa povinnosti naň neplatia..

Príspevok je k téme besnota nemôžem za to, že ste alergický ak Vám tu niekto Jarka napáda. Spravil to on a sám nám to oznámil. To či prípad besnoty nahlásil sa dá aj dodatočne zistiť.To on veľmi dobre vie. Máte tu šancu dozvedieť sa od fundovaného poľovníka ako sa má takýto profesionál podľa zákona zachovať a Vy to obraciate že som proti nemu osobne zaujatý. Ak tu napíše XY že zastrelil besného psa tak sa budem pýtať jeho... To si mám vymýšľať imaginárne prípady aby som sa nikoho nedotkol?
asitak
 
Príspevky: 233
Registrovaný: 25. Nov 2007, 0:01

Poslaťod asitak » 27. Nov 2007, 20:47

Môj príspevok nebolo k téme?????????????????

Niekto tu povedal, že zastrelil besného psa. Mňa zaújmalo ako zistil, že bol besný ešte predtým ako ho zastrelil (tak ako tí poľovnći u toho chráneného rysa?)


Mňa len zaújmalo akým spôsobom zabezpečil celú situáciu okolo besného psa. Ak je poľovník tak to má priamo ako povinnosť.

Napíšte mi akým spôsobom som bol mimo danej témy?!

Od Jara som iné ani nečakal - pes buď nebol besný alebo ohľadne besnoty ďalej nekonal... Presne podľa jeho štýlu výkladu zákonov. Právami sa oháňa povinnosti naň neplatia..

Príspevok je k téme besnota nemôžem za to, že ste alergický ak Vám tu niekto Jarka napáda. Spravil to on a sám nám to oznámil. To či prípad besnoty nahlásil sa dá aj dodatočne zistiť.To on veľmi dobre vie. Máte tu šancu dozvedieť sa od fundovaného poľovníka ako sa má takýto profesionál podľa zákona zachovať a Vy to obraciate že som proti nemu osobne zaujatý. Ak tu napíše XY že zastrelil besného psa tak sa budem pýtať jeho... To si mám vymýšľať imaginárne prípady aby som sa nikoho nedotkol?
asitak
 
Príspevky: 233
Registrovaný: 25. Nov 2007, 0:01

Poslaťod zopz » 27. Nov 2007, 22:27

Asitak - bud taky laskavy a odid z tejto temy - na to aby si si rozoberal Jara, si si zalozil vlastnu. Nezalozila som ju preto aby sem behali anonymy. Ked nie si slusny ty, necakaj to odo mna. Dakujem, ze tu uz nebudes rozoberat svoje osobne boje.
Obrázok užívateľa
zopz
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 19. Nov 2007, 12:34

Poslaťod Van » 28. Nov 2007, 0:04

asitak píše:Príspevok je k téme besnota nemôžem za to, že ste alergický ak Vám tu niekto Jarka napáda.
stacilo napisat otazku/y inak a bez omacok...napr.: ako zistim na pohlad, ze je zviera besne? a da sa to vobec?

na toto by asi nik nereagoval negativne...


ale :backtotopic: mna by zaujimalo, ked uz sa tu rozobera besnota a odzneli tu aj priznaky...je nejake ine ochorenie, ktore moze byt v prvych stadiach besnoty s rovnakymi priznakmi a tak vlastne stazi odhalenie besnoty u zvierata?
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod ...repr^zent » 28. Nov 2007, 0:13

Tie zrenicky... asi jedine nejaka otrava, napr. lulkovcom, ale pri otravach to ide rychlo. Ostatne neviem.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Zolo » 28. Nov 2007, 0:14

Van, sám názov o jednej takejto chorobe hovorí - pseudobesnota, alebo Aujeszkého choroba...
A čo sa príznakov týka - netreba zabúdať, že bývajú príznaky, ktoré nemusia byť typické pre dané ochorenie, resp niektoré príznaky sú spoločné. Potom nastupuje tzv. diferenciálna diagnostika. Ale je to na dlhú tému. V záhlaví stránky je rubrika Veterinárna poradňa - skús tam.
Ale neber to v zlom, lebo tu pomaly človek nevie, za čo schytá virtuálne po čuni.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Van » 28. Nov 2007, 0:29

Zolo píše:Ale neber to v zlom, lebo tu pomaly človek nevie, za čo schytá virtuálne po čuni.
po cuni hladkam :wink: ale dik, o pseudobesnote viem...ale priznavam, ze to skor bol pokus o navrat k teme a nech uz nie som tak moc offtopic v tom prispevku :)
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod Zolo » 28. Nov 2007, 0:32

OK.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod asitak » 28. Nov 2007, 0:43

zopz píše:Asitak - bud taky laskavy a odid z tejto temy - na to aby si si rozoberal Jara, si si zalozil vlastnu. Nezalozila som ju preto aby sem behali anonymy. Ked nie si slusny ty, necakaj to odo mna. Dakujem, ze tu uz nebudes rozoberat svoje osobne boje.


Ja rozoberam besnotu, a o tej je táto téma. Si admin alebo moderátor? Alebo o tom kam kto môže písať rozhoduje zakladateľ témy? Nikde som nič také nečítal. Anonymný? Tebe nestači že píšem v mužskom rode a pýtaš sa na moje pohlavie? Tak tam si ty práve poriadne OFF TOPIC. Zaujmavé že ešte nedávno si písala že v prihlasovaní nie je povinné bydlisko a podobné kraviny a načo ich odo mňa pýtajú. Myslím že ani pohlavie tam nebolo povinné vypísať. Nehnevaj sa ale ty si úplne mimo tém v ktorých sa po mojom pohlaví zháňaš! Ja sa držím témy besnota. Naozaj nemôžem za to že si nejaký de.bil vymyslí besnotu u psa a potom to nevie vysvetliť. Naozaj nemôžem za to že to je ten istý bl.bec čo po lesoch protizákonne strieľa psov. Ty si zistila že tu musíš viť so svorkou inak ťa neakceptujú. Tak si tu nahoď tému aby si si do nej písala a začali ťa opäť medzi seba brať. Mňa anonyma nemusíš zastávať mne je to niekde... Osud tých zastrelených psov by ťa mal trápiť. Lebo ľudia čo tu píšu to berú tak že z cudzieho krv netečie.

Na mňa sa ty pekne vykašli, ak ťa naozaj nezaújma osud psov ktorých on zastrelil-mimochodom neboli len štyria, tak by ťa malo zaújmať že ak mu tu schválite že to urobil tak ako urobil tak môžete čakať že to urobí znova a nielen on ale aj jeho parťaáci s ktorými sa smeje že psíčkarom protizákonne psa zabije a oni sú ešte na jeho strane.

Mne Váš Jarinko ani jedného psa nezabil. Ak by tak spravil tak by to veľmi obanoval. A tak ako on potrestal psa za hlúposť majiteľa ja by som potrestal niekoho kto mimo priechod prebehol a potom by som vykrikoval že si toho fagana mal lepšie vychovať a mal použiť priechod

Dovolil som si v tvojej téme písať aj iné ako o besnote keďže ty môžes v iných témach rozoberať moje pohlavie...


Dajte mi tu BAN lebo aj tak si tu pripadam ako na serveri zabicosahybe.sk a zvaľ to na majiteľa

Vám vôbec nedošlo že ten pes pokiaľ nerobil to čo je evidenté že nerobil vôbec ani majiteľa nemusel mať. Ten pes mohol mať majiteľa stovky kilometrov ďaleko a mohol byť zabehnutý, ale vy tu nejaké hovä.do budete obhajovať. Teraz som vééééľmi urazil zvieratá. Tomu idiotovi nestojíte ani za to aby Vám povedal ako to bolo s tou besnotou....


Rozoberáte moje príspevky ale ja nehodlám byť diplomat ja. Ak Vás nezaújma pravda tak mi tu zakážte vstup a ďalej si tu píšte hĺuposti, keď je z 200 príspevkov 180 mimo tému a aj tak Vám to nevadí.

Zahlasujte aby ma moderátor vyhodil a môžete si ďalej rozoberať hlúposti . Aj tak to tu nie je o psoch a láske k živému.
asitak
 
Príspevky: 233
Registrovaný: 25. Nov 2007, 0:01

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia