Smatlavy pes

Tu môžete písať o všetkom, čo súvisí so zdravím vašich psíkov. Ak ale očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" - nižšie.

Smatlavy pes

Poslaťod ...repr^zent » 14. Nov 2007, 1:58

Tak sa musim priznat, ze moj 10 mes. pit Roni je smatlavy, t.j. ma zlu geometriu. :oops:
Odklon zadku do strany asi 3-5cm. Bolo mi povedane, ze sa to moze upravit, ale uz s tym viac menej nepocitam. :lol:
Zaujimalo by ma, ci to moze nejako suvisiet s dysplaziou bedrovych klbov. Teda spytam sa presnejsie.
Je chodza bokom sposobena nejakym poskodenim, degeneraciou klbov, alebo takto chodia aj zdravy psi?
Chystam sa ho dat na rtg, ale este je imho skoro. Nejaky mesiac este pockam, kym sa mu kostra uplne vyvinie.
Ako prevenciu mu davam FM pottato & fish, rozmyslal som, ci este nieco nepridat, ale zase nechcem to prehanat. Pridavam mu do zeleninovej polievky 1/2 skrupiny z vajicka rozdrobenej na prasok. 2-3 x za tyzden.
Pohyb ma inac ok, nic ho neboli.
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod beira » 14. Nov 2007, 2:39

Keby smatlal na predne nohy, vedela by som povedat viac 8)

Vyvoj kostry sa konci az v dvoch rokoch, niekedy sa to vraj naozaj moze aj upravit... ale neviem...

K DBK si mozes prestudovat toto, nezaskodi rozsirit obzory... :wink:
http://www.veterina-info.cz/script/arti ... sp?rid=156
http://www.veterina-info.cz/script/arti ... sp?rid=132
http://www.peteducation.com/article.cfm ... icleid=444

A ako znamy psi hypochonder odporucam este toto:
http://www.upei.ca/%7Ecidd/intro.htm

Mas co do rana robit :wink:
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Re: Smatlavy pes

Poslaťod DKo » 14. Nov 2007, 2:56

...repr^zent píše:Odklon zadku do strany asi 3-5cm.
ci to moze nejako suvisiet s dysplaziou bedrovych klbov.
pravdepodobne nie. Pri dlhšom presune vlky i psy zvyknú odľahčovať jednu alebo druhú stranu (šetria).
...repr^zent píše:Je chodza bokom sposobena nejakym poskodenim, degeneraciou klbov, alebo takto chodia aj zdravy psi?
predpokladám, že ide o klus a nie chôdzu.
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod ...repr^zent » 14. Nov 2007, 3:02

Vdaka, ja som kade-tade nieco pocital o DBK v podstate zakladne info mam...do tej angliny sa radsej pustat nejdem, nie som v nej nic moc :wink:
to by bolo fakt do rana (ale ktoreho? :lol: )
Aj o skodlivosti nadbytku vapnika viem, preto to neprehanam s tymi skrupinkami, skakat do vysky este len zaciname velmi mierne 5-10 min. denne, nadmerna zataz, ani obezita nehrozi. Mozno pridavat este preventivne nejake chondra by neuskodilo. :?:
Pravdou je, ze pri sprinte sa mu este sem tam zapletu nohy, tak snad to do 2r rozchodi. :?
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ...repr^zent » 14. Nov 2007, 3:04

Ano DKo to je to spravne slovo klus. Kraca rovno, zle som sa vyjadril, ale mam taky dojem, ze on strany nestrieda. Na 99%. Dokonca to vidno aj na opotrebovani pazurov.
A bezi imho tiez rovno. Zajtra to presne odsledujem vsetko.
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod DKo » 14. Nov 2007, 7:24

...repr^zent píše:on strany nestrieda. Na 99%.
aj psy môžu byť ľaváci alebo praváci
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod lucik » 14. Nov 2007, 7:28

beira píše:Keby smatlal na predne nohy, vedela by som povedat viac 8)


mas psika s DLK?
Obrázok užívateľa
lucik
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 22. Mar 2006, 15:29
Bydlisko: Piestany

Poslaťod ZEwa » 14. Nov 2007, 9:32

Mozno trochu odveci ale mozno pomoze:
chodza v kluse resp.cvale do strany s vybocenym zadkom na jednu alebo druhu stranu - 20 rokov jazdim na konoch a u koni je to bezny jav - kon ma od zriebäta na jednej strane tela /krk ,trup/ skratene svaly /sposobene ulozenim plodu v tele matky - skruteny na jednu stranu, na tu stranu mu väcsinou pada hriva/. Pri jazdeni sa to prejavuje neochotou kona pracovat na tu ruku /rozumej stranu/ kde ma svaly volnejsie /v oblukoch musi tie skratene natahovat a je mu to neprijemne/, pravidelnym jazdenim a cvicenim a postupnym natahovanim a uvolnenim svalov sa da tento jav odstranit, kon je vsak nadalej na tuto stranu "nesikovnejsi". Ale to je u koni, mozno aj u psov to zavisi od pocetnosti vrhu a ulozeni plodov v tele matky - neviem treba patrat :)
Moja 2,5 rocna suka takto sikmo chodi od stenata avsak pri aktivnom rychlom behu chodi priamo v jednej stope, mlada 7 mesacna suka chodi rovno od narodenia a nema s tym problem.
Nemyslim, ze by to bolo z nejakeho zdravotneho hladiska ako problem alebo chyba, no nie som veterinar a neviem a nemozem posudit. U svojej starsej suky to vsak neriesim, vidim, ze jej to nesposobuje problemy, bolesti a je v poho.
Obrázok užívateľa
ZEwa
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 6. Sep 2007, 10:23
Bydlisko: Košice

Poslaťod beira » 14. Nov 2007, 11:25

lucik píše:
beira píše:Keby smatlal na predne nohy, vedela by som povedat viac 8)

mas psika s DLK?

Pri povinnom snimkovani jej nasli 1/1. Boli sme dat presnimkovat po viac ako roku v CZ. Veterinar nam vysvetloval postup pri urcovani diagnozy a povedala by som, ze to moze byt dost subjektivne... :wink: Podstatne je, ze nekriva, nema bolesti a stav sa minimalne nezhorsil :lol:
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Fanny » 14. Nov 2007, 11:39

Beira nema DLK, po tom vsetkom co o tomto konkretnom pripade viem, som o tom presvedcena na 90 %.
Len u plemena RR je to zial tak, ze niektorym psom ju zazracnym sposobom vedia najst a u niektorych ju akoze neni vidno :evil:
Obrázok užívateľa
Fanny
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 11. Apr 2007, 12:29

Poslaťod beira » 14. Nov 2007, 11:46

Uplne sa budem tesit, az ked bude mat 5-6 rokov a nebude mat problemy, zatial sa mozem utesovat len slovami veterinara: "Ja mit takoveho zdraveho a silneho pejska, rozhodne bych se ho zatezovat nebal." :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod rea » 14. Nov 2007, 11:59

ZEwa dobrá pripomienka, my tiež pri koníkoch robíme cvičenia a zostavujeme pohyb tak, aby sme tieto veci upravovali, na toto sú dobré aj tie boweny.
Repr^zent ak zatiaľ nepoznáš presnú príčinu, tieto neinvazívne veci sú dobré, skús sa poradiť s niekým, kto ovláda cvičenia v rámci práce so svalovými skupinami, uvoľňovaním a podobne. Voľbou správneho pohybu a cvičení nič nepokazíš.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Mary » 14. Nov 2007, 13:07

ked tu čitam s tym cvičenim, tak ma napadlo či sa neda nejak pomocť tiež mojej fene APBT. Ma 2 roky a kriva (cca mesiac a pol) na prednu labku, (bola na RTG,nema nič ani v labke ani artrozu) a podla veta to bude natiahnuta šlacha či nerv. Po nejakom čase odpočinku a kratkych vychadzok sa jej to zlepšilo. Ma zakazane hrat sa so psami(sice ona sa so psami nehraje), behat,dlhe vychadzky. Neda sa jej ešte niečim inym pomoct okrem odpočinku a kratkych vychadzok?
Obrázok užívateľa
Mary
 
Príspevky: 198
Registrovaný: 12. Sep 2005, 22:47
Bydlisko: BA

Poslaťod beira » 14. Nov 2007, 13:17

Robili jej 3 rtg? Lebo na presne vyhodnotenie DLK su potrebne tri snimky.
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Zolo » 14. Nov 2007, 13:21

[quote="ZEwa"
Moja 2,5 rocna suka takto sikmo chodi od stenata avsak pri aktivnom rychlom behu chodi priamo v jednej stope, mlada 7 mesacna suka chodi rovno od narodenia a nema s tym problem.
Nemyslim, ze by to bolo z nejakeho zdravotneho hladiska ako problem alebo chyba,quote]

Myslím, že je to takto a podobne to naznačil aj DKo. Niektoré psy tak jednoducho chodia bez nejakých následkov. Inak, niektoré molosy v kroku chodia absolútne otrasne, niekedy má človek dojem, že sa idú rozlomiť, ale zjavne im to vôbec neprekáža a rýchlejší pohyb je už plynulý.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Ďalší

Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia