kedy kastrovat

Tu môžete písať o všetkom, čo súvisí so zdravím vašich psíkov. Ak ale očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" - nižšie.

Poslaťod Dia111 » 23. Nov 2007, 14:28

Fraga píše:
Nils píše:a takéto poznáš??
Obrázok


šišmariá ten je krásny.....štenduliačik....



fuha, to je. teraz ho uz len utratit. to sprvi EMOR, jemu to ide najlepsie 8)
pracujem v utulku pre zvierata- nezavazne
Dia111
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19. Nov 2007, 14:10

Poslaťod beira » 23. Nov 2007, 14:31

Kaca píše:
beira píše:Ja považujem kastráciu za horší čin ako zabitie.

Suhlasim. Zvieratu sa vezme zmysel zivota. Moze s tym sice zit, ale aky je to zivot? Skutocne, pokial tam nie su zdravotne dovody alebo to nie je v utulku, som striktne PROTI.

To som nepovedala ja... :roll: To som len vygoooglila ako nazor... :wink:
Ale svojho psa by som kastrovat z inych ako zdravotnych dovodov tiez nedala...
Myslim si, ze zjednodusovanim pristupu ku kastracii a jej nevhodna propagacia (kastracia zbavi vas aj vasho psika vsetkych problemov...) posuva psa zas blizsie k hranici veci, s ktorou mozno urobit hocico... A to ma desi, ked si predstavim tych mnohych nevedomych, zaslepenych a nezodpovednych dvojnozcov, ktori si vzdy zvolia tu pre seba najlahsiu cestu... mnohi nekonaju z presvedcenia, ale z pohodlonosti...
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod beira » 23. Nov 2007, 14:39

Dia111 píše:fuha, to je. teraz ho uz len utratit. to sprvi EMOR, jemu to ide najlepsie 8)

Obrázok
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Fraga » 23. Nov 2007, 14:43

Dia no ja ti neviem, ale mne sa nezdá, že ten na obrázku patrí k tým, čo sa často vyskytujú v útulkoch... :roll: :roll: :roll:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod rea » 23. Nov 2007, 15:26

Beira práve s týmto správaním sa stretávam. Spúšťa sa určitá reťazová reakcia, kedy najmä pred kastráciou problémoví psi (pretože takisto kastráciu v rámci riešenia zdravotného stavu nezavrhujem) začínajú mať problémy v komunikácii, z veľkej časti komunikujú pachom, ďalší psi ich nevedia zaradiť, tak aj reagujú nevhodne(ako ktorí samozrejme, chcelo by to vpodstate zvlášť na toto socializovať, tak ako psov samcov na druhých samcov a feny na feny atď., ale to robí málokto, ja som svojich psov s kastrátmi cielene socializovala práve pre toto, pretože som vopred vedela, že sa s kastrátmi stretávať budú). Na túto reakciu zas reagujú tí kastráti a ide to dokola, až vzniká ďalšie problémové správanie. Feny zasa po zákroku ostávajú "netýkavkami", vadí im prítomnosť ďalších psov (mne osobne to pripadá, akoby sa "hanbili")a taktiež ostávajú nevrlé a agresívne. Celkovo sa skľudnia, to áno, ale nie v týchto prípadoch a ja by som to skľudnenie nazvala skôr rezignáciou, aj keď v prípade psa trochu citový termín. Toto nie sú skúsenosti niekde prečítané, to sú skúsenosti na vlastné oči z reálu.
Keď sa na mňa obracajú ľudia napríklad s problémom s útekmi psa a ja im navrhnem pre nich príliš obšírne riešenie a oni sa teda aj tak pod vplyvom vyššie popísaných názorov za kastráciu rozhodnú kastrovať, je to ich voľba, ja sa neurážam, som s nimi v kontakte, mám možnosť sledovať situáciu ďalej a tá sa väčšinou nevyvíja tak, ako očakávali. Kto sa ale bude dobrovoľne verejne priznávať tomu, kto mu kastráciu predtým vyhováral?

Zaujímalo by ma ešte, aký by mala v prípadoch útekov psa význam kastrácia, ak si pes môže aj tak s fenami užívať (nie je ich veľa, ale poznám takých aj ja) a úteky nie sú len otázkou hormónov, ale aj ventilovania frustrácie psa z nedostatku podnetov a podobne. Má to byť pokus, skúsime, či nepomôže?
Priznám sa, že ja osobne veľmi neriešim iné prípady kastrácie, ako je odporúčanie pri problémovom správaní a robiť jasno v tomto je podľa mňa veľmi užitočné a v podstate najjednoduchšie - osvetou.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod beira » 23. Nov 2007, 15:56

Mna by zaujimalo, ako to dopadlo s tymi psami na tej konkretnej dedine... pretoze pes na dedine je obycajne na strazenie, a ak sa boji alebo je ustrachany, ci nebodaj psychicky depce hyd, podla mna je jeho ortiel jasny... a zajtra si donesieme domov ineho, ved co, bol to len pes... len neviem, ci toho dalsieho tiez daju kastrovat...

A este taka vec: Ine je, ked sa na kastraciu mladeho psa opytate vetrinara-kamarata, a ine, ked sa opytate veterinara v ambulancii (veterinara-podnikatela).
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 413
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Zolo » 23. Nov 2007, 16:59

rea píše: a ja by som to skľudnenie nazvala skôr rezignáciou,
Iste, treba si jednoducho uvedomiť, načo reprodukčné orgány slúžia, čo produkujú a aký vplyv majú tieto "produkty" na rozhádzanie hormonálnej stability, metabolizmus. Pokiaľ hovoríme o neurohumorálnom riadení organizmu, tak sa nedivme, že to má vplyv aj na CNS a cez ňu na správanie, konanie podľa hlasu inštinktov, atď.

Zaujímalo by ma ešte, aký by mala v prípadoch útekov psa význam kastrácia, ak si pes môže aj tak s fenami užívať (nie je ich veľa, ale poznám takých aj ja) a úteky nie sú len otázkou hormónov, ale aj ventilovania frustrácie psa z nedostatku podnetov a podobne. Má to byť pokus, skúsime, či nepomôže?
Kastrácia na úteky nemá žiadny vplyv. Je to výhovorka pohodlných, neschopných a tých, pre ktorých je ideálny radšej plyšák.
To "užívanie si" je len záležitosť spomienok, ničoho iného. Ak teda nie je to správanie ešte v krátkom čase po kastrácii, keď ešte "dochádzajú" zvyškové hormóny.
Priznám sa, že ja osobne veľmi neriešim iné prípady kastrácie, ako je odporúčanie pri problémovom správaní a robiť jasno v tomto je podľa mňa veľmi užitočné a v podstate najjednoduchšie - osvetou.
Ak sa jedná o problémové správanie - o kastrácii netreba ani uvažovať. Ak sa jedné o zdravotný aspekt, alebo o sociálny aspekt (útulky) tak to pochopím. Osobne som tiež proti navrhovanej "plošnej" kastrácii. To má aj iné aspekty ako ušmyknúť a je po problémoch. Na druhej strane - ten úkon sa naspäť vrátiť nedá. Len vo vtipoch sa dajú prišiť naspäť a ...
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod rea » 23. Nov 2007, 18:29

Zolo píše:
To "užívanie si" je len záležitosť spomienok, ničoho iného. Ak teda nie je to správanie ešte v krátkom čase po kastrácii, keď ešte "dochádzajú" zvyškové hormóny.


Nie, ide o psov, ktorí majú aj roky po kastrácii, ale zatiaľ každý z tých, s ktorými som sa stretla, mal možnosť kryť ešte ako plnohodnotný samec


Zolo píše:Ak sa jedná o problémové správanie - o kastrácii netreba ani uvažovať. Ak sa jedné o zdravotný aspekt, alebo o sociálny aspekt (útulky) tak to pochopím. Osobne som tiež proti navrhovanej "plošnej" kastrácii. To má aj iné aspekty ako ušmyknúť a je po problémoch. Na druhej strane - ten úkon sa naspäť vrátiť nedá. Len vo vtipoch sa dajú prišiť naspäť a ...



Veď o to ide. Pre niekoho pri probléme útekov a podobne naskočí automaticky prvé riešenie - kastrácia. Ako sme boli svedkami aj tu...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod ...repr^zent » 23. Nov 2007, 18:49

Ako celkom cool riesenie, by mi pripadalo, ked uz kastrovat (za ucelom zamedzenia dalsieho mnozenia), tak po vykastrovani podavat nejaky hormonalny preparat. Idealna by bola tycinka s postupnym uvolnovanim hormonov v tele. Nieco na sposob liecby zien pri problemoch v klimaktériu.

Jasne, ze je to antikoncepcia postavena na hlavu, ale nakoniec mozno s mensimi rizikami aj nakladmi, ako antikoncepcia skutocna so zachovanim reprodukcnych organov. Toto by chcelo odbornika na posudenie, ktorym ja nie som. :oops:

Skor sa to hodi do threadu "steniatka", ale IMHO tu sa to tiez nestrati a neni tu taky "bordel". :wink:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 23. Nov 2007, 21:48

tak teraz po 24 - 25 strane témy už neviem ... kastrovať - či nebyť ! That´s is the question...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Kaca » 23. Nov 2007, 22:33

beira píše:To som nepovedala ja... :roll: To som len vygoooglila ako nazor... :wink:
Ale svojho psa by som kastrovat z inych ako zdravotnych dovodov tiez nedala...
Myslim si, ze zjednodusovanim pristupu ku kastracii a jej nevhodna propagacia (kastracia zbavi vas aj vasho psika vsetkych problemov...) posuva psa zas blizsie k hranici veci, s ktorou mozno urobit hocico... A to ma desi, ked si predstavim tych mnohych nevedomych, zaslepenych a nezodpovednych dvojnozcov, ktori si vzdy zvolia tu pre seba najlahsiu cestu... mnohi nekonaju z presvedcenia, ale z pohodlonosti...

Ja viem, ze si to vygooglila, ale aj tak je to IMHO spravne. Mam doma okrem inych dve sterilizovane feny a musela som ich znovu socializovat - a psov okolo nich tiez. Ako pise rea: je to fuska :D. Feny boli sterilizovane zo zdravotnych dovodov, aby neprislo k nejakemu omylu... z nechcela som tym riesit ziadne poruchy spravania.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod emor » 24. Nov 2007, 20:50

na margo par chytrych ... je vela ludi co maju radi zvierata je vela ludi co maju radi psov. ale tych co im aj rozumeju je ako safranu... a ako ich spoznat.? nuz to uz si necham preseba :wink: v kazdom pripade to nie je o tych co sa realizuju ich zachranou... ale ich uzitocnostou. a co je uzitocne - to zachranovat netreba. :idea: to je chranene samo o sebe. skrz najprirodzenejsiu ludsku charakteristiku - egoizmus.

ak niekto nevidi rozdiel v psom spravani v kontexte celeho jeho existovania.. ten hold asi sotva rozumie spom. a nech ich zachrani aj 100 000 .. nic to nezmeni na fakte ze im nerozumie.. aj ked ich ma rad a realizuje sa vo vznesenej ideii.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Mirra Starr » 30. Nov 2007, 13:03

Nečakala som, že tu padne tak veľa tvrdých a na adresu tazateľa podľa mňa príliš hrubých argumentov proti kastrácií, lebo už niekoľko rokov sa stretávam len s názormi, ktoré sú za kastráciu. Nemá zmysel písať tu argumenty, ktoré ma presvedčili, že to nie je žiadny zločin, lebo ste tu všetci vo veľmi silnej viere v presný opak a v značnej presile, tak tu napíšem len osobnú skúsenosť mojej dlhoročnej priateľky:

Ona má psíka, kríženca stredného vzrastu, teraz má 16 rokov. Vždy to bol skôr dominantný pes, ktorý mal tendenciu biť sa s príslušníkmi toho istého pohlavia, nerád sa nechával hladkať cudzím ľuďom a podobne. Tomuto psíkovi, asi keď mal osem rokov, zistil veterinár nádor na semenníku, v dôsledku čoho ho vykastroval. Ja som sa o tomto dozvedela možno až dva roky po jeho kastácií, keď mi pri nejakej príležitosti začala kamarátka rozprávať, že aký je psík odvtedy dobrý, že už nevyhľadáva bitky s inými psami, je poslušnejší, nezachádza od nej tak ďaleko a podobne. Bolo to naozaj tak. Predtým, keď sme ho venčili, tak bol oveľa konfliktnejší a túlavejší, no a po kastrácií sa stal menej výbojný a tolerantnejší k iným psom. Na základe tejto skúsenosti a na základe iných mnohých skúseností, súvisiacimi s mnohými nechcenými a nešťastnými psíkmi v mojom okolí, ktoré sa vyskytli na tomto svete nedostatočnou zodpovednosťou ich majiteľov, ako aj na základe rád mnohých veterinárov i neveterinárov, ja som ZA kastráciu.

Ak by ste ma tu začali osočovať, kritizovať a urážať, že či sa aj ja nechcem dať vykastrovať, alebo či mám sopránový hlások, či som normálna, alebo že viem hovno o psoch a tak podobne, tak som na to pripravená, ale reagovať na to nebudem, lebo som sem prišla len vysloviť svoj názor na slobodné fórum v slobodnej zemi a nie sa sem s niekým o mojom názore hádať. Mnoho ľudí má mnoho názorov a môj je jedným z tých mnohých.
Obrázok užívateľa
Mirra Starr
 
Príspevky: 70
Registrovaný: 19. Jan 2007, 16:15
Bydlisko: behind the field

Poslaťod Amaguk » 30. Nov 2007, 13:10

Imho, kazdy pripad sa musi posudzovat na individualnej baze a byt na zaklade jednej skusenosti (alebo dvoch ci troch, etc) vseobecne a jednoznacne ZA (alebo PROTI) kastracii je nezmysel a veci to skor skodi ako prospieva

okrem toho, velmi silno pochybujem, ze by v zadavatelom pripade kastracia pomohla vyriesit cokolvek. Riesit otazky vychovy psa kastraciou psa je rada na dve veci...
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 30. Nov 2007, 13:17

Mirra Starr píše:
Ak by ste ma tu začali osočovať, kritizovať a urážať, že či sa aj ja nechcem dať vykastrovať, alebo či mám sopránový hlások, či som normálna, alebo že viem hovno o psoch a tak podobne, tak som na to pripravená, ale reagovať na to nebudem, lebo som sem prišla len vysloviť svoj názor na slobodné fórum v slobodnej zemi a nie sa sem s niekým o mojom názore hádať. Mnoho ľudí má mnoho názorov a môj je jedným z tých mnohých.


hviezdna Mirka - smutne konštatujem, že na to , aby si pochopila postoje tých čo sem písali to budeš musieť prečítať celé ešte aspoň raz(ja by som odporúčal 2x) - dúfam, že si na to pripravená a nemusíš ani reagovať :idea:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia