pohlavny život psa

Tu môžete písať o všetkom, čo súvisí so zdravím vašich psíkov. Ak ale očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" - nižšie.

pohlavny život psa

Poslaťod Anja » 17. Aug 2007, 9:12

Ahojte.chcem sa spytat od akeho veku je štena-pes pohlavne aktivny a schopny reprodukcie??? Pripadny kryptorchyzmus je problem pri pareni???Dakujem
Obrázok užívateľa
Anja
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 24. Mar 2007, 16:43

Poslaťod oreganka » 17. Aug 2007, 9:50

Pokial viem, zalezi na plemene, male plemena dozrievaju (nie len) pohlavne skor, nez velke. Kryptorchyzmus pri pareni problem je, nejde len o nezostupene semeniky, ale chyba ´libido´ - chut parit sa. A neviem si dost dobre predstavit znasilnenie psa :?
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Anja » 17. Aug 2007, 10:00

oreganka píše:Pokial viem, zalezi na plemene, male plemena dozrievaju (nie len) pohlavne skor, nez velke. Kryptorchyzmus pri pareni problem je, nejde len o nezostupene semeniky, ale chyba ´libido´ - chut parit sa. A neviem si dost dobre predstavit znasilnenie psa :?


Ake znasilnenie???? :o
Obrázok užívateľa
Anja
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 24. Mar 2007, 16:43

Poslaťod Nikka » 21. Aug 2007, 8:47

Ahojky, kryptorchizmus je dedičný, takže takéto psíky sú automaticky vylúčené z chovu, aby to zbytočne neprenášali na svojich potomkov. Ale pri pezpapierákoch sa to veľmi nedodržiava, takže je to len na samotnej zodpovednosti a morálke majiteľa takéhoto psíka, či ho dá kryť alebo nie.

Zdravotným problémom súvisiacim s kryptorchizmom je najmä zvýšené riziko vzniku rakoviny až o 30%, pretože semenníky sú umiestnené v oblasti s vyššou teplotou, než by mali byť. Preto je odporúčané nezostúpené semenníky chirurgicky odstrániť. Pri tejto príležitosti sú psovi väčšinou odobraté oba semenníky, aby sa predišlo nežiaducemu krytiu a ďalšiemu prenášaniu génu.
Viacej ti povie iste tvoj veterinár.
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Anja » 21. Aug 2007, 10:55

Nikka píše:Ahojky, kryptorchizmus je dedičný, takže takéto psíky sú automaticky vylúčené z chovu, aby to zbytočne neprenášali na svojich potomkov. Ale pri pezpapierákoch sa to veľmi nedodržiava, takže je to len na samotnej zodpovednosti a morálke majiteľa takéhoto psíka, či ho dá kryť alebo nie.

Zdravotným problémom súvisiacim s kryptorchizmom je najmä zvýšené riziko vzniku rakoviny až o 30%, pretože semenníky sú umiestnené v oblasti s vyššou teplotou, než by mali byť. Preto je odporúčané nezostúpené semenníky chirurgicky odstrániť. Pri tejto príležitosti sú psovi väčšinou odobraté oba semenníky, aby sa predišlo nežiaducemu krytiu a ďalšiemu prenášaniu génu.
Viacej ti povie iste tvoj veterinár.


Jasne iste.ešte čakam ýe mu zostupia bo ma len 2 mesiace a niekto hovori,že už by mal mat a niekto zas že ešte do 4 mesiacov...Kryt ho dat nechceme.v podstate psik pohl.dospieva v 7.-8. mesiaci v zavislosti od plemena?
Obrázok užívateľa
Anja
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 24. Mar 2007, 16:43

Poslaťod Nikka » 22. Aug 2007, 7:58

V podstate by mal mat psik uz pri odbere od chovatela zostupene oba semenniky. Ale, ked sa tak este nestalo a ma "len" dva mesiace, tak to je este v pohode :D Ono, niektori pesovia si davaju nacas.
Treba to len sledovat a naozaj, dobry vet ti vsetko o tom povie a tak isto vas chovatel.
Obrázok užívateľa
Nikka
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 13. Sep 2006, 10:36
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Amaguk » 25. Aug 2007, 21:01

oreganka píše:Pokial viem, zalezi na plemene, male plemena dozrievaju (nie len) pohlavne skor, nez velke. Kryptorchyzmus pri pareni problem je, nejde len o nezostupene semeniky, ale chyba ´libido´ - chut parit sa. A neviem si dost dobre predstavit znasilnenie psa :?


ak pes nema ani jeden semennik zostupeny, tak je neplodny a tam libido naozaj chyba.
aj je neozostupeny len jeden semennik, je pes co sa tyka ssexualnych funcii , plodnosti a chuti k pareniu v poriadku, ale u psov s PP sa takyto psy vyraduju z chovu.

ja si zial znasilnenie fenky predstavit viem - mnohi chovatelia to robia so svojimi fenami :x :evil:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Anja » 26. Aug 2007, 9:01

ak pes nema ani jeden semennik zostupeny, tak je neplodny a tam libido naozaj chyba.
aj je neozostupeny len jeden semennik, je pes co sa tyka ssexualnych funcii , plodnosti a chuti k pareniu v poriadku, ale u psov s PP sa takyto psy vyraduju z chovu.

ja si zial znasilnenie fenky predstavit viem - mnohi chovatelia to robia so svojimi fenami :x :evil:[/quote]

Ale ja som počula,že ak pes nema zostupeny ani jeden semennik tak je plodny bo on ich ma v brušnej dutine.akurat že tam je riziko rakoviny.
Obrázok užívateľa
Anja
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 24. Mar 2007, 16:43

Poslaťod oreganka » 27. Aug 2007, 8:44

Amaguk, k znasilneniu feniek: ano, deje sa to (v lepsom pripade inseminacia), lenze vec sa ma tak, ze raz ked psovi fena ´nevonia´ a odmieta ju spontanne nakryt, tak to treba respektovat - je to signal, ze fena ma so psom podobnu geneticku vybavu (a nemusi sa jednat priamo o pribuzensku plemenitbu) a hrozi narodenie viac-menej poskodeneho potomstva. Mnohi chovatelia uz na to v praxi prisli :idea: .. takze nie je to len o moralke, etike a ucte k zivemu tvorovi.
Dovolit, aby prichadzalo na svet neplnohodnotne (kryptorchyri) potomstvo, alebo riskovat narodenie poskodeneho potomstva je vrchol ludskej hluposti, egoizmu a nezodpovednosti.
Ahojky.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17


Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron