ake plemeno do bytu?

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Poslaťod offca » 24. Aug 2008, 19:20

Lucka, neviem, kde mám začať... Jednoducho NIE, vo vela bodoch nemáš pravdu.

Pozri, skrátim to na moju skúsenosť. V byte mám argentinsku dogu a mala som staffbulla (čo je poloterier). S troma argentinami by som mala menej starostí (milých, samozrejme) ako s jedným staffíkom. A to je staffík, sko som povedala, nie echtovný terier, ako je napr. fox, jack a pod.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod Lucka » 24. Aug 2008, 20:33

No vzhladom na to, ze vediem stranku o psoch, viem, ake plemeno je ake :) Ale nemozes povedat, ze pri malom psovi su rovnake naroky napr. na krmivo ako pri velkom. A okrem toho, vela velkych plemien v byte trpi, pretoze boli vyslachtene na nieco ine ako polihovanie a nic nerobenie. Maly pes sa prebehne aj po chodbe v byte, ale nechaj prebehnut nemeckeho ovciaka. Nevravim, ze velke psy sa tiez nehodia do bytu, ale maju urcite poziadavky, ktore male plemena nemaju. Aj u velkych, aj u malych plemien su take, ktore sa do bytu hodia viac a ktore menej.
A este. Argentinske dogy su pokojne psy. Ale chovaj chrta napriklad. A pokial viem, tak argentinske dogy potrebuju dosledny vycvik, nakolko male plemena chovane v byte ako milacikovia az taky vycvik nepotrebuju.
"Pes verí úprimne, preto je také ľahké ho sklamať"
Obrázok užívateľa
Lucka
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 3. Aug 2008, 17:46
Bydlisko: Detva

Poslaťod Amaguk » 24. Aug 2008, 21:09

preco si myslis, ze pes v byte = polihovanie :?: :roll:
neviem aku stranku o psoch vedies, ale o psoch toho zjavne moc nevies

to ako ked pes zije v byte, podla teba znamena, ze z neho nevystrci labu? A kde si videla prebehovanie sa sa po chodbe miesto vencenia? akemu malemu plemenu to staci?

su sice plemena, ktore sa do bytu nehodia, ale je ich minimum a psovi, ktoremu sa majitel venuje po kazdej stranke pobyt v byte nemoze nijako prekazat. oproti psovi, ktory je niekde na dvore ma navyse jednu obrovsku vyhodu - je so svojou svorkou neustale
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Lucka » 24. Aug 2008, 21:27

No ja tvrdim aj to, ze so psom treba chodit riadne von. Kazdy den a s velkym na dlhsie prechadzky. To ste si uz asi neprecitali hm? Ratate aj s tym, ze clovek chodi do prace? Ze nie je 24 hodin doma? A s tym, ze nie kazdy ma chalupu, na ktoru moze chodit so psom na vikendy?

Si predstav, o psoch viem toho dost, nie len o jednom plemene, okrem toho jedneho psa chovam uz 12 rokov, takze mi tu nema kto co vycitat.

Vsak robte ako myslite, je to kazdeho vec, niektore velke psy sa do bytu hodia, niektore nie... to je moj nazor, ja tu nikomu nevravim, ze sa nevyzna, mudrejsi ustupuje :P

A ako keby tu niekto hovoril o venceni :D Sak tu si to kazdy vysvetli po svojom, ach boze.
"Pes verí úprimne, preto je také ľahké ho sklamať"
Obrázok užívateľa
Lucka
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 3. Aug 2008, 17:46
Bydlisko: Detva

Poslaťod Amaguk » 24. Aug 2008, 22:22

a ti co maju psa na dvore v koterci, alebo na retazi su 24 hodin doma???
:roll:
trochu si pleties pojmy a dojmy, ale neva, ked si mudrejsia... :P
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod brutaldead » 25. Aug 2008, 9:08

Netvrdim ze mam 100% pravdu,ale ked ma niekto presne staoveny cas napr v robote ze maka od do a doma bude mat pitbula ktory je zivy a hravy,tak si myslim ze to nebude prenho prave nejlepsie.islo len o to ze male psi potrebuje o trosku menej pohybu a tym padom vydrzia ten cas doma a clovek sa s nimi prejde okolo baraku a su unaveny.teda malinky psi ano :-D mansie psi su o nieco menej narocnejsie co sa tyka vonkajsich aktivit.
brutaldead
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 23. Aug 2008, 22:57
Bydlisko: Senec

Poslaťod tana » 25. Aug 2008, 13:32

Mala som v byte 7rokov nemeckého ovčiaka. Dvakrát denne min. po dva hodiny som sním chodila vonku, na cvičisko, bicyklovať, ,ku koňom, po pretekoch .. . Teraz je rok v rodinnom dome, chodím sním vonku 1krát za deň(2dni) na hodinku a úplne mu to stačí. Hlavný rozdiel je ze pes v bytovke akokoľvek sa jeho pán snaží sa poľudštuje a svoje psie kúsky môže robiť len plánovane vonku, alebo keď to má povolené. Teraz čo je môj NO na dvore má pravý psí život. Je pustený 24hod.denne, stráži dvor, ocikáva múriky, hraje stým čo nájde na dvore, váľa sa v tráve kedy a koľko chce a hlavne sa odľudštil a dosítosti si môže štekať, behať alebo len tak vegetiť pod prístreškom a sledovať okolie. Dokonca nechce isť ani do domu. Zase tým ale nechcem povedať že zdivočel. Stále je to môj ciciak, ktorý ma sleduje na každom kroku a je vždy pripravený ma chrániť.

Lucka naozaj nemáš pravdu. Vieš od koľkým, podľa teba vhodným terierikoch, poľovníckych psov mal moj psisko okúsane zadné nohy? takýto psík potrebuje minimálne taký program ako No, ked nie tak máš uz spomínaného zákeráka, neurotika. Síce zábava sním je keď stále niečo doma zdemoluje, alebo keď ho vonku naháňaš a on obrecháva všetko čo sa pohne, len dokedy ta takéto zabávanie sa bude baviť ahlavne tvoje okolie?
tana
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 5. Okt 2007, 20:27

Poslaťod Lucka » 25. Aug 2008, 16:52

No, 12 rokov taky problem nemam, takze neviem. Pokial viem, ani ratliky nepatria k tym malo aktivnym psom a nie su s nim ziadne starosti. Vzdy to dost zalezi aj od cloveka, nielen od psa.
Ale kazdy ma svoj nazor, alebo nie? Ja som si povedala svoj. Nekafrem vam do chovu ani neobvinujem, len som povedala co si myslim, a to nie je zakazane....
A sama si napisala, ze tvojmu NO je teraz dobre v dome, na dvore. Ze v panelaku su psy obmedzene na aktivity len vonku. Lenze, JA si myslim, ze s malym psom sa da zahrat aj vo vnutri, v byte, napr. hadzanim lopticky (to je len priklad, aby si to zas niekto nevysvetlil inak). Ale velky pes potrebuje viac priestoru, aspon tak si to myslim JA.
A preco sa tu stale hovori o terieroch? Ine bytove psy fakt nie su? Ved teriery nie su jedina skupina vhodna na chov v byte.

Amaguk: Ludi, ktori uvazuju psy na retaz neuznavam, rovnako tych, ktori ich maju neustale zavretych v kotercoch. Okrem toho, tato tema je o psoch v byte.
"Pes verí úprimne, preto je také ľahké ho sklamať"
Obrázok užívateľa
Lucka
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 3. Aug 2008, 17:46
Bydlisko: Detva

Poslaťod Amaguk » 25. Aug 2008, 18:06

Lucka, fakt dakujem srdecne za upozornenie :roll:

Kedze mi zjavne nechces rozumiet o com hovorim, ta sa spytam inac: podla logiky tvojej argumentacie chodia do prace len ludia (a psov nechavaju samych), ktory byvaju v byte? Ti druhi sa svojim psom naplno a full time venuju ?

Moj pes, ktory so mnou zije v byte, a s ktorym som 24 hodin, lebo pracujem, z domu, ktory ma denne minimalne 3 hodiny aktivneho pohybu a cieleneho zamestnania so mnou, trpi viac, nez pes, ktori "strazi" dvor (t.j. pobehuje po dvore, ked teda nechces hovorit o tych, co u v kotercoch a na retazi), no poridne z toho dvora nevystrcil nos (ako velka vacsina psov na SK vidieku pri rodinnycj domoch...)?

tana,
ja mam tiez moznost porovnavat (kedze cast roka travim vzdy na vidieku) a nejaky diametralny rozdiel v tom nevidim...
ale to je mozno tym, ze ci som v byte alebo v dome s dvorom, venujem svojmu psovi rovnake penzum casu a pozornosti. jediny drobny rozdiel je v tom, ze na vidieku si moze vybrat, ci bude relaxovat vonku na dvore alebo vnutri v dome :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Lucka » 25. Aug 2008, 18:23

Nie, na dvore ma viac moznosti byt vonku ako v byte. Kedze psy chovane vonku su vonku vlastne stale, zatial co ti v byte len vtedy, ked ich tam vezme ich majitel.
"Pes verí úprimne, preto je také ľahké ho sklamať"
Obrázok užívateľa
Lucka
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 3. Aug 2008, 17:46
Bydlisko: Detva

Poslaťod Amaguk » 25. Aug 2008, 18:42

ahaaa, no este ze si mi to vysvetlila :twisted: :twisted: :twisted:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Lucka » 25. Aug 2008, 18:50

:wink: :wink: :wink: Je dobre, ze si to KONECNE pochopila
"Pes verí úprimne, preto je také ľahké ho sklamať"
Obrázok užívateľa
Lucka
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 3. Aug 2008, 17:46
Bydlisko: Detva

Poslaťod Amaguk » 25. Aug 2008, 19:01

tak to som teda pochopila :twisted:
ale este by si mohla napisat nieco rovnako objavne a netusene ako napr. ze voda je mokra a v noci je tma, alebo ze dvaja psi su viac ako jeden :P :lol:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Tingri » 25. Aug 2008, 19:46

Ja k tomuto len toľko, do bytu si môžeš zadovážiť aj koňa pokiaľ mu dokážeš dať to, čo potrebuje! A k teriérom mám jedného teriéra-neteriéra - tibetský teriér, nikdy by som nepredala niekomu šťeňa kto by ho chcel von k búde...okrem toho mám dva lhasáky, niekto by povedal gaučáky...majú každý deň okrem krátkych vychádzok dve hodiny intenzívneho pohybu, skúšame prekážky, ale len rekreačne, keď sa dá nevyhnú sa plávaniu v Kysuci, i keď sú v srsti, lebo chodíme na výstavy. Takže nie je gaučák ako gaučák a nie je teriér ako teriér:-))) Verím tomu, že moje psy by úplne jednoducho uhnali hociktorého z dvora, i keď možno nemajú možnosť celý deň ňuchať v tráve a vyštekávať:-))) Asi máme aj trošku šťastia, nakoľko sa moje psy môžu vyblázniť aj na chalupe...kým som vonku sú vonku, akonáhle idem dnu, idú za mnou... Sú proste moje a chcú byť tam, kde je ich panička.. Hlavne tibeťáky sú na pána dosť naviazané:-)))
Tingri
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 4. Mar 2008, 21:13
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Poslaťod Silwuska » 26. Aug 2008, 8:48

Mam v dome jedneho 25 kiloveho a jedneho 10 kiloveho...pracujem 8 hodin denne, popritom si robim vodicak, musim nieco pomoct aj v domacnosti kedze nas je 6 lidi a mam priatela ktoremu sa treba tiez raz za cas venovat :wink:
Musim priznat ze v tejto dobe som strasne vdacna za ten dvorcek...jazdy mam skoro kazdy den, domov chodim vecer o osmej uplne vycucnuta...no je to obdobie...ak by som bola v byte tak si proste veci zariadim inak aby mi vychadzalo viac casu...teraz to mam pohodlnejsie...hej, presne to je to slovo ktore oznacuje spoluzitie so psikmi v dome...pohodlnejsie...ked bol spunt este uplny spunt a bolo mu treba kazde 4 hodinky von?? proste som sa doplazila v nocnej koseli a slapkach na dvor, maly cvrkol a bolo...ak by som bola v byte?? obliekat, zist dole, dorucit sa k miestu na vencenie atd...

Ale co to znaci?? ze ak ma niekto psa v byte je to raz tolka obetavost, podla mojho nazoru...ja nemam problem s tym ze maco ma v noci hnacku...proste mu necham otvorene dvere na dvor a moze si vybehnut kedy chce....nemam problem s tym ze som chora, alebo ma nieco boli, vycapim sa zo psami na dvorecek, zabalim sa do deky a oni su stastny ze su somnou a zaroven su vonku...vsetky tieto situacie su u bytakov omoc komplikovanejsie...a preto ja skladam holt pred ludmi ktory maju svojich psov v byte a vzdy si najdu dostatok casu sa im venovat :)

(btw. ja zadavatelke temy odkazujem nech si zbehne do utulku, caka tam na nu urcite plno krasnych prtavych steniatok :wink: )
Obrázok užívateľa
Silwuska
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 12. Okt 2007, 10:41

PredchádzajúciĎalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia