Výber krycieho psíka pre sučku

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Výber krycieho psíka pre sučku

Poslaťod somebody » 5. Nov 2007, 18:34

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu, som začínajúca chovateľka a začíname uvažovať o šteniatkach, moja sučka je s PP riadne uchovnená. Ako postupovať pri výbere partnera na krytie, koľko generáciíí by nemali mať spoločných predkov. Už som si obstarala aj literatúru, je však plná teórie a nejaké praktické rady mi chýbajú.
Budem vďačná za každú zmysluplnú radu...

Zuzana
somebody
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 5. Nov 2007, 18:27

Poslaťod emor » 5. Nov 2007, 19:58

8) minimalne 3generacie bez spolocneho predka. dobry zdravotny stav a hlavne - aby nemal rovnake nedostatky ako tvoja sucka. a cim lepsie toho psa budes poznat tym je to lepsia volba. a dalsia - ak nebude sa mat ku krytiu vybrany pes. tak sa obrat inam. neschopny samec sa nema co mnozit.
a uplne v rvom rade obrat sa na poradcu chovu - a opytaj sa cim viac veci. ked ti nepovie nic negativne alebo len minimum. tak nedostanes dobre a hodnotne chovatelske poradenstvo.

je toho na mracna co treba brat do uvahy pri vybere krycieho psa ale v kazdom pripade sa ti musi dotycny pes pacit. :wink:

ak ti u psa nezodpovedaju na otazku ake ma slabiny tak bud je to dokonaly pes alebo nieco zakryvaju a vedia preco. :wink:
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Zolo » 5. Nov 2007, 22:21

No, ja v prvom rade krvné vedenie, súčasne s tým zdravie, znaky ktoré chcem vylepšiť musia byť u psa vysokoštandardné. V neposlednej rade, ak je to pracovné plemeno, musí mať vysokú chuť do práce, nejaké tie vrcholové skúšky (nie kvôli skúškam, ale kvôli príprave na ne) a rád by som videl aj nejaké odchovy po ňom. Určite by som nekryl so psom, ktorého som pred tým na vlastné oči nevidel.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod mairi » 6. Nov 2007, 15:07

no to zalezi od toho, preco si sa rozhodla odchovat po sucke vrh, totizto, ide o to, aky mas zamer, co chces tym vrhom dosiahnut.
neviem ci pochopila, ak len zacinas, ale chovatel, ktory chova pre skvalitnenie svojho chovu a plemena vobec, ma istu predstavu o svojom idealnom psovi a snazi sa odchovat co najlepsie stenata, ktore by sa tomuto jeho idealu co najviac priblizovali.
teda vybera psa, ktory splna jeho kriteria a podmienky, ci uz povahove exterierove , alebo akekolvek ine, alebo vsetky dokopy, to je velmi individulane.
vzdy treba pritom prihliadat na kvalitu suky, ide o to, ze pes by mal vyvazit svojimi dostatkami vsetky, alebo vascinu nedostatkov suky v co najvacsej miere. napr, ak sucka nosi chvost priliz vysoko a ma lahsie usi, vyberam na nu psa so spravne nasadenym chvostom a spravnym uchom.
v povahe je to v podstate to iste.
a to ci vyberas si aj poriadne over, lebo ludia vselico povedia a odfotia a prezentuju ako pravdu a pritom to vobec nemusi byt tak. zatial toto

aha este pribuzenska plemenita sa neodporuca, ale liniva plemenita po tych najlepsich zvieratach dava podla mojho nazoru najlepsie vysedky, samozrejme s dostatocne castym ozivenim krvy.
Obrázok užívateľa
mairi
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 3. Sep 2007, 10:11
Bydlisko: bratislava


Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia