cikanie :(

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

cikanie :(

Poslaťod pagastanka » 1. Okt 2007, 8:42

Ahojte. Chcela by som Vas poprosit o radu.
Mam 1 a 1/2 r. jorka, ktory mi zacal za posledny mesiac cikavat v byte. Ked bol maly, tak sa nam podarilo ho oducit, ale teraz to zacal robit opat. Ma niekto taku skusenost? Najprv som sa bala ci neni prechladnuty, ale myslim, ze keby to tak bolo, tak by cikal stale a nie iba, ked sme v praci.
Volala som o radu aj zverolekarovi a ten povedal, ze prechladnutie a zapal, tiez asi vylucuje a ze predpoklada, ze je to psychicke. Kazdopadne mi povedal aby si priniesla moc aby sme tu infekciu na 100% vylucili.
A tu je dalsia otazka = ako mam psovi zobrat moc? Behat s poharom? :D
V pripade, ze by to bolo psychicke, vraj sa da liecit aj to. Viete niekto ako?
pagastanka
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 20. Mar 2007, 20:17

Poslaťod oreganka » 1. Okt 2007, 10:13

pagastanka, je to priamo cikanie, alebo znackovanie ? je v tom rozdiel. Ak pes spini v byte, po tom, co uz ma navyk na vencenie, je to vzdy spatna vazba (signal) pre teba. Bud je doma zavrety pridlho a jednoducho uz nevydrzi, alebo ti dava vediet: vsimaj si ma ! A to je ta ´psychicka zalezitost´, ktora sa ale neda liecit liekmi :? Ak je zdravotne ok, pravdepodobne sa citi sam, alebo postrada zmysluplne podnety, pripadne sa nieco v jeho zabehanom zivote zmenilo (dalsi pes doma = znackovanie) Tiez moze byt iny zdravotny problem (okrem priamo mocovych ciest), alebo nevhodna strava (udene, sol) - pes ma zvysenu potrebu pit a tym padom aj castejsie moci a kedze nema moznost sa cez den vyvencit, urobi to doma. Skor ale nez ho das komplexne vysetrit, skus zmenit k psikovi pristup - spolocne AKTIVITY.
PS: Ja psom odoberam moc tak, ze necham psa v obmedzenom priestore vycikat sa na mikrotenovy sacok, robim to rano - vtedy ma plny mocovy mechur a aj vet chce obvykle ranny moc. Potom to opatrne zlejem do nejakej flasticky (od deskej vyzivy napr.)
Ahoj.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod pagastanka » 1. Okt 2007, 11:11

Ked som doma, tak mu venujem max. cas. Ranne vencenie mava cca o 07:45 a potom o 16:45. Viem, ze je to dost, ale rovnako to bolo vzdy a vtedy vydrzal. Je pravda, ze som mu nedavno kupila udene bravcove pochutky a ako pises ma asi zvysenu potrebu pit. Skusim mu ich nedavat a uvidim co to urobi. Od znamej (zdr. sestry) som dostala tabletky (pre ludi) aby som skusila mu ich dat ak by to bolo mocove, ale musim povedat, ze tabletky pre ludi mu davat nechcem. Co si o tom myslis?
pagastanka
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 20. Mar 2007, 20:17

Poslaťod ivana1 » 1. Okt 2007, 11:58

Tak je to cikanie, alebo znackovanie? Lebo znackovanie moze znamenat aj prilisnu dominantnost - chce sa nadradit na Teba. Cvicis ho k nejakej poslusnosti, alebo je ako plysacik?
Obrázok užívateľa
ivana1
 
Príspevky: 98
Registrovaný: 1. Apr 2007, 17:20
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod pagastanka » 1. Okt 2007, 13:49

Niekedy je to znackovanie a niekedy cikanie.
Je to vycviceny pes.
pagastanka
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 20. Mar 2007, 20:17

Poslaťod oreganka » 1. Okt 2007, 13:54

obecne a zjednodusene sa da povedat: pes (aj york !) ako vysoko socialne citiaca bytost potrebuje k prezitiu svorku (sam neprezije - tak to bolo v prirode a tieto instinkty mu zostali) kazda svorka ma svojho vodcu, ktory je na spici a nasleduje hierarchicke postavenie jedincov voci sebe, ak pes neciti autoritu vodcu, ma tendenciu ujat sa toho postu on sam. Pes testuje svojho vodcu po cely zivot !! Akonahle citi, ze sa nachadza vo vzduchoprazdne (nie je vedeny) pokusa sa viest on sam - tolko k dominancii, co tu spomenula ivana. Ma v tebe oporu, pagastanka ? Pises, ze sa mu venujes a to je okay, ide o to AKO travite spolocny cas. Pes je stastny, ak su na neho kladene PRIMERANE naroky, v opacnom pripade sa zacne nudit a dava signaly - znackovanie moze byt jenym z nich.
PS: to udene naozaj vynechaj, mnohe tzv. znackove pochutky su o nicom, dobre chutia, ale inak humus. Lieky urcene ludom psikovi rozhodne nedavaj, apriory ziadne lieky - chemiu bez porady s vetom ! neovladas indikaciu lieciv, neodhadnes davkovanie (u maleho psa zvlast riskantne) a problem je na svete. Navyse, liecit s velkou pravdepodobnostou - fyziologicky ZDRAVEHO psa je absurdne.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod pagastanka » 1. Okt 2007, 14:22

Oporu vo mne ma na 100%. Snazim sa mu dat vsetko co potrebuje, trenujem ho a da sa povedat, ze davam bacha aby nebol rozmaznany. Kazdu volnu chvilku sme spolu, chodime na prechadzky, k vode (lebo rad plava), k rodicom na zahradu (lebo rad hrabe), ked idem na bicykel, tak ho ide aj on lebo ma kosik. ...proste sme stale spolu. NO a mozno aj preto tak reaguje. Nie?
pagastanka
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 20. Mar 2007, 20:17

Poslaťod oreganka » 1. Okt 2007, 15:25

pagastanka, to znie dobre, z pohladu cloveka urcite. Tolko sa mu venujes a on takto :twisted: .. nie vazne, aktivity sjuper, ale stale to nic nehovori o tvojom SKUTOCNOM postaveni cez optiku psika. On ta moze (v ramci vsetkych tych aktivit) vnimat celkom odlisne, nez sa ty domnievas. Urcite ti nespini v byte preto, ze ste stale spolu - zeby bol patologicky zavislak (to by v tvojej nepritomnosti skor ak tak zavyjal, ale nie cural a znackoval tak ODRAZU po roku a pol spoluzitia - to nedava suvis) Okay, vynechaj udene, daj skontrolovat moc a ak to neprestane, premyslaj co sa zmenila za posledny mesiac u vas, niekedy je to z pohladu cloveka bezvyznamna malickost, ktoru pes moze vyhodnotit ale celkom inak. Tam by som osobne zacala - mam stale tusaka, ze pricina je vo vychove, v hierarchii. Potom sa mozeme k teme vratit event. detailnejsie.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Vlciacka » 16. Okt 2007, 22:13

pagastanka píše:Ked som doma, tak mu venujem max. cas. Ranne vencenie mava cca o 07:45 a potom o 16:45. Viem, ze je to dost, ale rovnako to bolo vzdy a vtedy vydrzal. Je pravda, ze som mu nedavno kupila udene bravcove pochutky a ako pises ma asi zvysenu potrebu pit. Skusim mu ich nedavat a uvidim co to urobi. Od znamej (zdr. sestry) som dostala tabletky (pre ludi) aby som skusila mu ich dat ak by to bolo mocove, ale musim povedat, ze tabletky pre ludi mu davat nechcem. Co si o tom myslis?



Ahoj dufam ze si mu tie tabletky nedala ... niekedy mozu byt tabletky pre ludi psovi velmi nebezpecne .... :!:
Vlciacka
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 16. Okt 2007, 14:32

Poslaťod jody » 17. Okt 2007, 12:42

Ešte ma tak napadlo, nie je chlapčisko v puberte a neznačkuje len?
Je naozaj hlúposť nekonečná?
Obrázok užívateľa
jody
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 15. Okt 2007, 11:38

Poslaťod pagastanka » 17. Okt 2007, 13:25

Nie Vlciacka, nedala som mu ziadne tabletky.
Jednak bez rady od lekara by som mu to isto nedala a ked som citala tie neziaduce ucinky a to vsetko, tak to by som asi nedala aj tak.

To, ze je chalan v puberte ma tiez napadlo.
Ale krpec maly zacal teraz (jak sa ochladilo) robit aj to, ze rano, ked sme vonku, tak sa vycika a uz uz chce isd domov. No a ked sa vratim z prace, tak mam nakakane :(
Zacal byt pohodlny a v tej zime sa mu nechce nic robit a tak si to necha pekne na doma, ked ma klud a teplucko :evil:

Uz neviem co s tym. Lekar povedal, ze sa to da liecit, ale ako? ...bude mu dohovart? :D
pagastanka
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 20. Mar 2007, 20:17

Poslaťod jody » 17. Okt 2007, 14:56

Milému pubertiakovi treba predĺžiť vychádzky, či sa mu to páči, alebo nie. A či sa to páči tebe, alebo nie. :D
Inak, dúfam, že ho za tie výčiny pri príchode domov netrestáš?! :?:
Je naozaj hlúposť nekonečná?
Obrázok užívateľa
jody
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 15. Okt 2007, 11:38

Poslaťod oreganka » 17. Okt 2007, 15:15

1,5 rocny york uz nie je ziaden pubertak (male a toy plemena dozrievaju skor), problem bude zcela INDE. Uz som tu popisala na margo toho viac nez dost.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod ...repr^zent » 17. Okt 2007, 16:02

Vymachat ho v tom hned po prichode domov a 5-10 minut nechat dusit vo vlastnej stave zavreteho v kupelni.
Potom s najvacsou laskou bez diskusie a vycitiek okupkat.

Mali sme maltezaka, co si postavil hlavu v 4 rokoch, ze on sam doma nebude. Najskor, len cural, potom pritvrdil a pekne do stredu izby.
Na 2 etapy to pochopil. Najskor curanie, potom osieranie bytu.
Bez psychickej ujmy.
Aj ked to nebolo, hned pri cine, ako sa vsade odporuca! Nemyslim si, ze psy su taky sprosty, ze si nevedia spojit jednoduche suvislosti.

Mozno namietnete nieco o utrpeni psa, ale kupali a vycesavali ste uz maltezaka poriadne vyvalaneho v hovnach? :lol:
oreganka píše:Navyse, liecit s velkou pravdepodobnostou - fyziologicky ZDRAVEHO psa je absurdne.

Tiez si myslim, ze vet chce len zarobit.
jody píše:Inak, dúfam, že ho za tie výčiny pri príchode domov netrestáš?! :?:

Urcite budes namietat. Takze predom. Karanie, tresty za cin spachany s velkym casovym odstupom nepraktizujem a viem, ze idealne je pre pochopenie suvislosti cin -> trest pokial okamzie, ale oni to vzdy robia ked tam nikto neni, to je problem. Dokonale riesenie by bolo, kamera v byte a monitor u suseda. Spojene s elektronickym obojkom. Vysledok, by bol 100% zaruceny, len mat na to cas, suseda a peniaze :wink:
Keby som s tym nemal osobnu pozitivnu skusenost, tak by som to ako napad neradil.
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod pagastanka » 17. Okt 2007, 16:12

Presne to som urobila, ked mi praskli nervy, ale nic to nepomohlo. Nevymachala som ho tam doslovne, ale aj tak sa tvaril, ze to chape.
pagastanka
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 20. Mar 2007, 20:17

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia